Poznaj markę: Christian Dior

Człowiek instytucja. Najbardziej wpływowy projektant lat 40. i 50. Ubierał m.in. Marlenę Dietrich. Dziś kreacje marki Christian Dior noszą największe gwiazdy

Urodzony w 1905 roku we francuskim Granville Christian Dior miał, zgodnie z życzeniem rodziców, być architektem albo dyplomatą. Na szczęście dla wiata mody postanowił zrealizować własne marzenia i został projektantem. Zaczynał od prowadzenia galerii, potem pracował, wykonując szkice dla domów Haute Couture i projekty dla Marcela Boussaca. Jego pierwsza kolekcja (Corolle Line) ujrzała światło dzienne w 1946 roku. - To rewelacja drogi Christianie - zawyrokowała Carmel Snow, dziennikarka "Harper's Bazaar". - Twoje sukienki mają taki. nowy look! I tak powstało pojęcie New Look. Kobiety oszalały: - Jesteśmy uratowane! Powróciły piękne ubrania! A sukienki są nawet wewnątrz tak wkonane, że nie potrzeba bielizny. Sam projektant przyznał, że stworzył "rozkwitającą kobietę". Wizja Diora ożywiła skostniały świat mody - zmysłowa i kobieca linia strojów zdecydowanie odbiegała od?kanciastych fasonów ubrań z czasów wojny. New Look opierał się na elikatnych tkaninach (perkal), podkreślonej talii, gorsetowych górach, płaszczach i apeluszach. Najbardziej charakterystyczny był dół - spódnica przypominająca krynolinę. Christian Dior jest uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela haute couture (dosł. "wysokie, wielkie krawiectwo"). Po jego śmierci w 1957 roku dowodzenie w domu mody przejął Yves Saint Laurent, a jego pierwsza samodzielna kolekcja Trapeze, stworzona zaledwie w dziewięć tygodni, stała się prawdziwą sensacją. Prasa grzmiała: St.?Laurent uratował Francję, tradycja Diora będzie kontynuowana. W 1996 roku na pokładzie Domu Mody Dior pojawiło się kolejne rewolucyjne nazwisko - John Galliano. Spuścizna po Christianie przeszła w najlepsze ręce. Marka Dior do dziś jest uznawana za jedną z największych.

Najważniejsze wydarzenia

1947 - Christian Dior wprowadza kolekcję haute couture New Look. Przywraca utraconą w czasie wojny kobiecość: podkreśla talię, eksponuje biust. Sukienki stają się krótsze, a reacje wieczorowe znowu są szyte z luksusowych materiałów. W tym samym roku mistrz wprowadza swój pierwszy zapach "Miss Dior".

1950 - projektuje suknie dla Marleny Dietrich do filmu Alfreda Hitchcocka "Trema" (gwiazda wymogła na wytwórni, by wszystkie jej kreacje stworzył Dior, a on zażądał umieszczenia swojego nazwiska w napisach końcowych).

1955 - powstaje linia A, stworzona na sezon wiosna-lato 1955. Wszystkie projekty Diora oparte na kształcie litery A magazyn "Vogue" określił jako "najpiękniejsze trójkąty od zasów Pitagorasa".

1955 - Dior wprowadza pierwsze kosmetyki pielęgnacyjne.

1956 - projektuje kreacje dla Avy Gardner do filmu "Mała chatka".

1996 - dyrektorem artystycznym domu Mody Dior zostaje John Galliano.

Co Christian Dior wniósł do świata mody

. Trzyczęściowy kostium (rok 1952) - prosty top, żakiet z rękawami o długości 3/4, spódnica z marszczonej tkaniny.

. Linia H (rok 1954) - podkreślała szczupłość i gibkość sylwetki. Opierała się na wąskim żakiecie zestawionym z równie wąską spódnicą. Klasyka lat 50.

. Linia A (rok 1955) - sugerowała sylwetkę poszerzaną do dołu, przypominającą kształt tej litery. Obecnie ten trend powraca na światowe wybiegi.

. Linia V (lata 1955-56)- poszerzone ramiona, podkreślona talia i bardzo wąska spódnica.

Charakterystyczne elementy i detale

. torebki w kształcie siodła,

. duże dekolty,

. wcięta, podkreślona talia,

. zaokrąglone ramiona,

. wyeksponowana szyja,

. pełna przepychu biżuteria i dodatki,

. rozbielone kolory.

Ciekawostki

Francuski dziennik "Le Monde" okrzyknął Diora człowiekiem, który "identyfikuje się z dobrym smakiem, który przywrócił świetność kulturze Paryża i wyprowadził ją w świat".

Dior urządził prywatny pokaz mody dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Król George V zabronił księżniczkom Elżbiecie i Małgorzacie nosić stroje New Look. Uznał, że w złym guście jest strojenie się w czasach, gdy powszechnie obowiązuje reglamentacja.

Christian Dior nie akceptował mężczyzn, którzy nie nosili krawatów.

W każdej kolekcji tworzył płaszcz "Granville" (od nazwy rodzinnego miasta). Poza tym przynajmniej jeden z modeli w kolekcji musiał być ozdobiony motywem ulubionych kwiatów mistrza - konwalii.

Dior uważał, że: "Zapach perfum kobiety mówi o niej więcej niż jej charakter pisma".

Nie wszyscy zachwycali się projektami Diora. On nie ubiera kobiet, tylko je tapetuje. Jest żałosny! - podsumowała jego styl Coco Chanel. Nawet nie wie, jak zszyć dwa kawałki tkaniny - twierdził Cristobal Balenciaga.

Motto Christiana Diora: "Moim marzeniem jest ocalić kobiety przed naturą"

Więcej o:
Copyright © Agora SA