Sufrażystki, pracownice fabryk i pielęgniarki: nieco inna historia kobiecego piękna według polskiej blogerki

Kojarzycie krótkie filmiki z serii " 100 Years of Beauty", które od jakiegoś czasu biją rekordy popularności w sieciach społecznościowych? Polska blogerka, Karolina Żebrowska, postanowiła stworzyć swoją wersję wideo, w której pokazuje nieco inną historię kobiecego piękna.

Jestem pewna, że któryś z waszych znajomych wkleił na swoich facebookowym wallu jakiś filmik z serii "100 Years of Beauty". Mogła to być historia kanonu kobiecej sylwetki, lub ewolucja kobiecych fryzur albo makijażu. Coraz częściej wśród tego typu produkcji zaczęły pojawiać się wersje pokazujące historię ubiorów konkretnych narodów i przestały ograniczać się wyłącznie do kobiecego świata (ostatni hit internetu to historia męskiego zarostu w XX wieku). Pośród setek filmików dostępnych na YouTube znaleźć można zarówno produkcje bardzo profesjonalne, za którymi stoi sztab specjalistów odpowiedzialnych za makijaże, fryzury oraz stroje, a także wideo amatorskie, nagrywane przez vlogerki we własnych pokojach.

Zobacz wideo

100 lat kobiecego piękna według polskiej blogerki

Na początku chciałam po prostu zrobić porównanie stereotypowych, popkulturowych wyobrażeń na temat kanonów piękna w danej dekadzie, z tym, co naprawdę wówczas noszono. Ale w trakcie zbierania materiałów i szukania inspiracji zdałam sobie sprawę, że jest coś innego co działa mi na nerwy - fakt, że wszystkie te filmiki skupiają się na ideałach, a nikt jeszcze nie sięgnął do rzeczywistości, która przecież też zasługuje na pamięć!

100 lat kobiecego piękna100 lat kobiecego piękna Screen z filmu "Domowa kostiumologia" Screen z filmu "Domowa kostiumologia": W 1901 roku ponad 40% pracowników fabryk stanowiły kobiety

Karolina Żebrowska, autorka niezwykle ciekawego, a przede wszystkim opartego na rzetelnej wiedzy, bloga "Domowa kostiumografia" postanowiła stworzyć własną wersję filmu pokazującego metamorfozę kobiecego piękna. Jak sama tłumaczy na swojej stronie:

"Z perspektywy osoby która interesuje się tematem, większość z tych filmików jest raczej pobieżnym i bardzo stereotypowym potraktowaniem tematu. I tak lata 20. XX wieku na przykład zawsze kończą jako imprezowiczka z Wielkiego Gatsby'ego, lata 40./50. to chustka przewiązana na głowie, pin-upowe grzywki i miny, a wcześniejsze czasy (XIX, XVIII wiek) w ogóle zostają najczęściej pokrzywdzone i potraktowane "na szybko" i "byle się kojarzyło" (np. rozpuszczone loki w epoce edwardiańskiej - WTF). Zawsze bardzo mnie to bolało i od dawna planowałam własną wersję."

W swoim filmiku, który pokazuje ewolucje kobiecego kanonu urody w latach 1900 - 1940, Żebrowska nie tylko charakteryzuje siebie na "typowe" (stereotypowe) przedstawicielki tamtych czasów (jest Gibson Girl, aktorka kina niemego czy femme fatale), ale przekazuje także krótkie informacje na temat sytuacji większości kobiet tamtych czasów: o pracy kobiet w fabrykach, ruchu sufrażystek czy pielęgniarkach na froncie II wojny światowej.

Kanony kobiecej urodyKanony kobiecej urody Screen z filmu "Domowa kostiumologia" Screen z filmu "Domowa kostiumologia": W latach 20. jedna na dziewięć kobiet pracowała jak służba domowa

Pomysł Karoliny Żebrowskiej bardzo mi się podoba, choć nie lubię generalizowania i haseł typu "prawdziwe kobiety" ( prawdziwe, czyli jakie?). Ten film na pewno wyróżnia się pośród setek produkcji tego typu i jego również warto udostępnić na swoim wallu. I nie zapomnijcie o włączeniu głośników, bo i dźwięk w tym wideo jest ważny.

 
Copyright © Agora SA