Jak dobrać krawat do koszuli. Pomysły nie tylko na eleganckie stylizacje

Kasia Żechowicz
20.07.2017 10:27
Krawat i koszula to zestaw funkcjonujący w męskiej garderobie od lat. Jednak dobranie tych dwóch elementów wcale nie jest takie proste. Oto kilka wskazówek, jak łączyć krawat i koszulę w stylizacjach na co dzień i na specjalne okazje.

Wólczanka
Fot. materiały partnera

Krawat i koszula to elementy, które najlepiej działają w duecie. Oprócz dopełniania stylizacji, krawat ma również inne ważne funkcje - to właśnie on przyciąga uwagę otoczenia i podkreśla urodę twarzy. Żaden krawat nie może jednak pełnić swojej roli bez dobrze dobranej koszuli. Jednolita, czy wzorzysta? Jasna, czy ciemna? Mimo, że połączenie tych dwóch elementów męskiej garderoby znane jest od lat, wciąż może sprawiać problemy. Poniższe wskazówki ułatwią ci zadanie nie tylko w przypadku eleganckich, ale również casualowych stylizacji na co dzień.

Wybierz krawat ciemniejszy od koszuli

Jak dobierać krawat
Fot. kolaż Avanti24/materiały partnera

Krawat zwraca uwagę osób w twoim otoczeniu, a następnie kieruje ich wzrok ku twojej twrzy. Aby uzyskać elegancki i stylowy efekt, wybierz krawat ciemniejszy od koszuli. W ten sposób koszula będzie pełniła rolę tła, a krawat sprytnego bohatera, który skutecznie wpływa na twój wizerunek. Zasada dotyczy zarówno jednolitych, jak i wzorzystych krawatów i koszul.     

Wzorzysty krawat i wzorzysta koszula - jak to zrobić?

Jak dobierać krawat
Fot. kolaż Avanti24/materiały partnera

Zestawienie wzorzystej koszuli i krawata może być bardzo efektowne, ale tylko wtedy, gdy zrobimy to poprawnie. Aby uniknąć gafy, najlepiej szukać w obu wzorach wspólnego mianownika - na przykład powtarzającego się koloru. Oprócz tego warto zapamiętać poniższe zasady:

  • nigdy nie zestawiamy ze sobą tego samego wzoru
  • drobny wzór łączymy z dużym wzorem, a rzadki wzór z intensywnym
  • zestawiamy ze sobą wzory należące do dwóch różnych kategorii np. paski z kwiatami, kropki z deseniem paisley  

Jednolity krawat lub muszka i jednolita koszula - kieruj się okazją

Jak dobrać krawat
Fot. materiały partnera

Jednolity krawat w połączeniu z gładką koszulą to najbardziej elegancka opcja, którą wybieramy zazwyczaj na specjalne okazje. Czerwony krawat zakładamy na ważne wydarzenia, których jesteśmy bohaterami, na przykład wystąpienia przed publicznością, istotne sytuacje zawodowe, albo ważne okoliczności rodzinne. Z kolei czarny, gładki krawat wiąże się z formalną elegancją. Niektórzy kojarzą go z pogrzebem, ale równie dobrze można założyć go z taliowanym garniturem na wesele czy studniówkę.      

Koszula i krawat w casualu

Jak dobierać krawat
Fot. kolaż Avanti24/materiały prasowe

Koszula i krawat to zestaw, który może mieć zarówno elegancki, jak i casualowy charakter. Aby dodać mu luzu, postaw na oryginalne kolory, wykraczające poza biurowy dress-code, na przykład zieleń, czerwień lub róż. Zamiast marynarki, załóż na wierzch rozpinany kardigan albo sweter z dekoltem w serek. Spodnie garniturowe zamień na jeansy, a lakierowane pantofle na jesienne sztyblety. Do casualowych stylizacji najbardziej pasują wzorzyste koszule: w rockową kratę, albo stylowe kwiaty.