Słodkie zapachy dla niej: 12 najpiękniejszych perfum gourmand

Apetyczne, smakowite, uzależniające - określeń na perfumy z grupy gourmand jest wiele i wszystkie odnoszą się do zapachów związanych z rozkoszami podniebienia: noszenie ich to jak ciągłe smakowanie pralinek, ciasteczek i słodkich owoców! Wybraliśmy dla was najsłodsze zapachy dostępne na rynku.
 

Gourmand to po francusku łasuch, osoba uwielbiająca słodkości, a perfumiarze już od lat starają się stworzyć kompozycje przywodzące na myśl coś pysznego. W 1992 r. Oliver Cresp na zlecenie Thierry Muglera wykreował zapach beztroskiego dzieciństwa: waty cukrowej i czekolady, zaraźliwego śmiechu wypełniającego wesołe miasteczko, palców lepkich od prażonych migdałów - w ten sposób powstał Angel. Te perfumy mają tylu swoich wielbicieli, co przeciwników, jednak w historii perfumiarstwa otworzyły nowy rozdział zapachów wyraźnie spożywczych, niezaprzeczalnie apetycznych. 

Myli się ten, kto sądzi, że perfumy gourmand to tylko cukierki i czekolada - jednym z wyjątkowych składników tej grupy jest śliwka, owoc ciężki, mięsisty, pełny, doskonale komponujący się z korzennymi, balsamicznymi nutami orientu. Jak powstaje zapach śliwki? Jak większość owoców, śliwka zawiera zbyt dużo wody, aby móc bez szkody destylować jej aromat, dlatego też molekuły go oddające syntetyzuje się między innymi z cząsteczek wchodzących w skład olejku różanego. Śliwka brzmi wspaniale solo: jest pełna treści, słodka lecz nie mdląca, kobieca, przebogata. 

Aby docenić wielowymiarowe piękno śliwki, warto poznać trzy odległe od siebie kompozycje zawierające ten składnik - klasyczny szypr Femme Rochas, ikoniczne Coco Chanel i perfumiarski rarytas, Organzę Indecence. Femme, klasyk z roku 1944, rozgrywa śliwkę w niezwykle wyrafinowany sposób, otaczając ją kontrastowymi nutami miękkiej, aksamitnej brzoskwini i orientalnego kminu. Z kolei w Coco (nie pomyl jej z Coco Mademoiselle, współczesnym kwiatowym szyprem) ułożono śliwkę na stosie kwiatu pomarańczy, mimozy i róży, za którymi pojawiają się zmysłowe szepty wanilii i zakazanego już dziś cybetu.

Copyright © Agora SA