Chcesz zabezpieczyć się przed zmarszczkami? Wybierz kosmetyki przeciwstarzeniowe

Ola Falkowska
03.06.2019 07:00
Pielęgnacja anti aging

Pielęgnacja anti aging (Shutterstock/Avanti24)

Lubisz planować przyszłość i dlatego chcesz zadbać o to, jak twoja skóra będzie wyglądać za kilka, kilkanaście lat? W takim razie kosmetyki przeciwstarzeniowe są czymś, czego zakup powinnaś poważnie rozważyć.

Przedwczesne starzenie się skóry - przyczyny powstawania zmarszczek

Wśród przyczyn powodujących przedwczesne starzenie się skóry, wolne rodniki są na podium tego niechlubnego rankingu. To cząsteczki będące efektem rozpadu wiązania chemicznego, w wyniku czego zostają z jednym niesparowanym elektronem. Natura lubi równowagę, więc wolne rodniki za wszelką cenę starają się „odnaleźć” swoją utraconą cząsteczkę. Są przy tym dosyć brutalne, ponieważ dołączają zagubiony elektron kosztem innych komórek. W efekcie niszczą struktury białkowe oraz lipidowe, co w przypadku skóry oznacza odpowiednio osłabienie włókien kolagenu oraz ubytek wchodzących w skład bariery ochronnej lipidów. Regularne oddziaływanie wolnych rodników pośrednio prowadzi do przedwczesnej utraty elastyczności skóry, jej ścieńczenia i wreszcie powstawania bruzd i zmarszczek.

Jak zachować młody wygląd skóry?

Pielęgnacja anti agingPielęgnacja anti aging Shutterstock/Avanti24

Warto jak najwcześniej zacząć walczyć ze szkodami wywoływanymi przez wolne rodniki. W tym celu sięgnij po kosmetyki bogate w antyoksydanty, takie jak np. zielona herbata, witamina C czy oliwa z oliwek.

W składzie oliwy z oliwek znajdują się m.in. uważane za sekret długowiecznej urody polifenole. Ich zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników, których nadmiar wpływa destrukcyjnie na zlokalizowane głęboko w skórze włókna kolagenu. Degeneracja kolagenu jest częstą przyczyną przedwczesnego pojawiania się zmarszczek. Regularne aplikowanie kosmetyków zawierających polifenole (np. kremu z oliwą z oliwek) skutecznie hamuje aktywność wolnych rodników i stanowi ważny filar pielęgnacji anti-aging. Jeśli marzysz o tym, by zatrzymać choć trochę dłużej młody wygląd skóry, dokładnie wklepuj w skórę bogaty w antyoksydanty krem z oliwą z oliwek, najlepiej każdego ranka i wieczoru.

Kosmetyki przeciwstarzeniowe z kwasem hialuronowym

Równie istotne dla zachowania przez długie lata młodo wyglądającej skóry jest dbanie o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Pozwala to na dwa sposoby zapobiegać przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Po pierwsze: stosowanie kosmetyków nawilżających ogranicza transepidermalną utratę wody, której efektem jest osłabienie włókien kolagenu, a w konsekwencji szybsza utrata sprężystości skóry. Po drugie: optymalnie nawilżona skóra to także szczelna bariera ochronna skóry, która jest w stanie skutecznie obronić się przed czynnikami zewnętrznymi.

Jeżeli zależy ci na intensywnym i długotrwałym nawilżeniu skóry, wybierz kosmetyki , które zawierają kwas hialuronowy. To substancja, która jest w stanie przyłączyć do siebie nawet 250 cząsteczek wody, co czyni kremy, sera czy maski zawierające kwas hialuronowy bardzo efektywnymi kosmetykami przeciwstarzeniowymi. Przy systematycznym stosowaniu skóra jest nie tylko intensywnie i długotrwale nawilżona, ale także pełna witalności. Nierówności i pierwsze zmarszczki są mniej widoczne, a skóra zachwyca naturalnym blaskiem. Chcesz chronić się przed przedwczesnym starzeniem się skóry, ale sądzisz, że jesteś jeszcze zbyt młoda na intensywnie działające składniki aktywne? Nic bardziej mylnego. Po kosmetyki przeciwstarzeniowe z kwasem hialuronowym mogą sięgać już dwudziestolatki.

Kosmetyki przeciwstarzeniowe z kolagenem

Wraz z pojawieniem się pierwszych - czasem mało widocznych – objawów starzenia skóra staje się bardziej wymagająca. Potrzebuje kosmetyków przeciwstarzeniowych o holistycznym działaniu. To najlepsza chwila, aby zacząć stosować preparaty na bazie kolagenu.

Kosmetyki kolagenowe kojarzymy raczej z sekcją produktów przeciwzmarszczkowych, ale walka ze zmarszczkami to nie jedyne zadanie kolagenu. Sprawdzi się również w pielęgnacji cery ze skłonnością do częstego odwodnienia, ponieważ posiada bardzo dobre właściwości nawilżające. Intensywnie i długotrwale nawilża odwodnioną skórę, a jednocześnie dba o inne potrzeby cery z widocznymi oznakami starzenia. Co więcej, po serum, krem czy maskę do cery suchej wykorzystujące siłę kolagenu powinny sięgać nie tylko kobiety w dojrzałym wieku, ale także dziewczyny po 25. roku życia, tym bardziej gdy ich skóra często przesusza się. Wieloletnie używanie kosmetyków na bazie silnie nawilżających i wygładzających składników jest podstawą pielęgnacji ukierunkowanej na prewencję przedwczesnego starzenia się skóry.

Nie da się zupełnie uniknąć starzenia się skóry, ale dzięki właściwej pielęgnacji możesz zyskać nieco kontroli nad tym procesem. Jeśli pragniesz odłożyć w czasie moment pojawienia się pierwszej zmarszczki lub sprawić, że czas potraktuje łaskawiej twoją skórę, czym prędzej zacznij stosować kosmetyki przeciwstarzeniowe. Sprawdź co wybrać dla swojej skóry. 

Więcej o: