Kosmetyki do zjedzenia - naturalne składniki w kosmetyczce

Kosmetyki naturalne to świetna alternatywa dla drogeryjnych kremów i peelingów dostępnych w sklepach. Ich naturalny skład sprawia, że nie podrażniają wrażliwej skóry i są zdecydowanie zdrowsze zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Wiele z nich zawiera również składniki, których na co dzień używamy w kuchni.

Zalet kosmetyków naturalnych na pewno nie trzeba przedstawiać ich zwolenniczkom. Proste i czytelne składy, mniejsze ryzyko podrażnień skóry, dobry wpływ na środowisko - to tylko niektóre z plusów, jakie oferują kosmetyki z naturalną etykietą. Wiele kremów, peelingów czy szamponów zawiera również składniki, których na co dzień używamy w kuchni. Czego możemy spodziewać się w składzie kosmetyków wykonanych z naturalnych składników?

Miody i masła

Najczęściej spotykane, zwłaszcza w kremach do pielęgnacji ciała i skóry są miody i masła, które z powodzeniem mogłyby znaleźć się w kuchennej szafce. Najpopularniejszy z tych składników to miód Manuka, który, choć kosztuje dużo, świetnie wpływa na kondycję skóry. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Pozyskiwany jest w Nowej Zelandii z krzewów Manuka, a od 2014 roku wprowadzono kryteria, które musi spełniać miód, by można było nazywać go w ten sposób. Znajdziemy go na półkach w lepszych marketach ( ma dość specyficzny, gorzkawy smak), jak również w składach wielu kremów. Podobnie z masłami - kakowym, shea i migdałowym. Oprócz zastosowania w kosmetykach możemy używać ich jako dodatku do potraw.

Nawilżający krem do twarzy jest podstawą w codziennej pielęgnacji skóry Nawilżający krem do twarzy jest podstawą w codziennej pielęgnacji skóry  shutterstock.com

Oleje z roślin 

Bardzo popularnym składnikiem kremów naturalnych są oleje pochodzenia organicznego. Modny ostatnio olej kokosowy znajduje swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w wielu specyfikach mających na celu wzmocnienie kondycji skóry, jak i włosów. Bogata w witaminy oliwa z oliwek również znajdzie się w składzie wielu naturalnych kosmetyków. Witamina F zapobiega utracie wody, a natłuszczające właściwości sprawiają, że skóra pozostaje sprężysta i pełna energii.

krem na nockrem na noc shitterstok

Nasiona owoców i cukier

Pestki malin, grapefruita czy innych owoców to częsty składnik peelingów do ciała. Szorstkie drobinki nie tylko złuszczają naskórek, lecz również zawierają cenne oleje, które w kontakcie ze skórą nadają jej miękkość i sprężystość. Peelingi cukrowe świetnie sprawdzą się u osób mających problemy skórne - mało kto wie, że cukier ma działanie antybakteryjne, więc idealnie zapobiega powstawaniu infekcji. Peelingi można wykonać w domowych warunkach lub kupić gotowy, nie obawiając się o źle dobrane proporcje. 

peelingpeeling shuterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.