Trądzik młodzieńczy - jak się od niego uwolnić? Pomogą ci w tym preparaty marki Iwostin

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry. Badania dowodzą, że choruje na nią 85% osób w wieku pomiędzy 12. a 18, rokiem życia. Niestety w wielu przypadkach choroba ta nie kończy się w okresie dojrzewania. Cierpią na nią nawet osoby dorosłe. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania trądziku oraz jak pielęgnować skórę nim dotkniętą.

Trądzik młodzieńczy - przyczyny powstawania 

TrądzikTrądzik mat. partnera

Na pojawienie się na skórze trądziku wpływa kilka czynników. 

       1. Zmiany hormonalne - w okresie dojrzewania hormony powodują zwiększoną produkcję sebum, co jest początkiem problemów skórnych. 

       2. Nadmierna ilość sebum - największa ilość sebum pojawia się w strefie "T", ale często skóra jest tłusta na całej powierzchni twarzy. Sebum lub łój produkowany przez gruczoły łojowe służy np. do odbudowy bariery chroniącej naskórek. Większość osób odczuwa to jednak jako dyskomfort - cera się świeci i pojawiają się zaskórniki. 

      3. Namnażanie się bakterii - za trądzik w postaci zapalnej odpowiadają bakterie. Namnażają się na skórze, co powoduje powstawanie krostek potocznie zwanych pryszczami. Hormony zwiększają produkcję sebum, co powoduje wzrost liczby bakterii. Gdy dochodzi do zatkania się ujść mieszków włosowych, pojawiają się zaskórniki zamknięte, czyli drobne podskórne grudki. Stany zapalne pojawiają się dopiero, gdy do akcji wkroczą bakterie. 

Trądzik młodzieńczy - jak leczyć? 

trądziktrądzik fot. shutterstock.com

Nie zwlekaj z leczeniem trądziku, nie zniknie on samoistnie. Udaj się do dermatologa, który zaproponuje odpowiedni dla ciebie sposób leczenia. Z tą chorobą można walczyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest kuracja polegająca na stosowaniu preparatów, które zawierają nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, antybiotyki lub retinoidy. Innym sposobem jest stosowanie doustnych antybiotyków. Pomocne okazać się może także stosowanie izotretynoiny, czyli doustnej pochodnej witaminy A. Każdy z tych rodzajów terapii dąży do pozbycia się nadmiaru sebum lub pozbycia się bakterii ze skóry, co zazwyczaj eliminuje problem.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?  

 

Na temat pielęgnacji skóry trądzikowej krążą dwa podstawowe mity, które musimy obalić, by nie wpaść w tzw. błędne koło nadmiernego wysuszenia. 

MIT 1: Skórę tłustą i trądzikową trzeba dokładnie oczyścić 

Wielu osobom wydaje się, że odpowiednie oczyszczenie skóry rozwiąże problem. Im bardziej wysuszysz skórę (pozbędziesz się sebum), tym będzie ona zdrowsza. Nic bardziej mylnego. Owszem, powinnaś oczyścić skórę z makijażu oraz codziennego brudu, ale nie rób tego w sposób wysuszający. Do oczyszczania świetnie sprawdzą się nawilżające preparaty, np. Iwostin Purritin Rehydrin – żel do mycia twarzy. Możesz użyć też płynu micelarnego,  Iwostin Purritin, który delikatnie ale dokładnie oczyści skórę, a także pomoże zaabsorbować nadmiar sebum. 

MIT 2: Skórę tłustą i trądzikową trzeba wysuszyć

Po dokładnym umyciu skóry czas na jej pielęgnację. Mitem, który powoduje problemy, jest ten na temat konieczności wysuszania cery. Nadmierne pozbycie się sebum wymusza na skórze zwiększenie jego produkcji. Wpadamy w błędne koło pielęgnacyjne. Czy to oznacza, że skórę tłustą należy tylko nawilżać? Nie. Eliminowanie nadmiaru sebum nie oznacza jednak maksymalnego wysuszenia. Oznacza systematyczne i kontrolowane działanie, by znaleźć prawidłowy balans pomiędzy pozbyciem się nadmiaru sebum (potocznie mówiąc wysuszeniem skóry) a jej nawilżeniem i natłuszczeniem. Co ważne, każda skóra reaguje na pielęgnację indywidualnie.

Jeśli zastanawiacie się, czego używać, aby nie wysuszyć skóry, to poniżej znajdziecie nasze propozycje: 

  • Na dzień Iwostin Purritin – matująca emulsja zwężająca pory, a na noc do odbudowy bariery hydrolipidowej Iwostin Purritin Rehydrin – aktywny krem przywracający nawilżenie.
  • Na dzień Iwostin Hydro Sensitia – krem aktywator nawilżenia, a na noc krem Iwostin Purritin – krem reduktor niedoskonałości. 

Możesz zastosować także Iwostin Puritin  FAST - krem z dodatkiem azeloglicyny, kwasu laktobionowego i niacyniamidu. To świetna kompozycja działająca przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i jednocześnie łagodząco na cerę trądzikową. Jeśli niedoskonałości są uporczywe, można użyć dodatkowo Iwostin Estetic, peelingu z 5% kwasem migdałowym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA