Oznaczenia prania. Jak czytać symbole na metkach?

Redakcja
07.09.2018 11:09
Pranie

Pranie (Shutterstock)

Oznaczenia sposobu prania to dla ciebie czarna magia? Zdarzyło ci się zniszczyć bluzkę lub sukienkę przez niewłaściwe dostosowanie temperatury prania? Zdradzamy, jak czytać symbole na metkach, by uniknąć takich sytuacji.

Oznaczenia jak prać - rozszyfrowujemy zagadkowe obrazki 

Proces prania, zwłaszcza z użyciem nowoczesnych pralek, nie jest skomplikowany. Segregujemy rzeczy, rozdzielamy kolorami, wrzucamy do pralki, wsypujemy proszek i uruchamiamy. Brzmi prosto, prawda? Jeśli mimo tego zdarzyło ci się wyciągnąć z pralki zafarbowane lub skurczone ubrania oznacza to, że nie wiesz, jak poprawnie rozszyfrować oznaczenia umieszczone na metkach ubrań. Przychodzimy z pomocą! Zebrałyśmy w jednym miejscu wszystkie potrzebne informacje dotyczące prania i prasowania ubrań. Z tymi wskazówkami pranie stanie się przyjemnością!

Jak prać wymagające tkaniny?Jak prać wymagające tkaniny? Fot. www.shutterstock.com

1. Co oznacza symbol sposobu prania?

Najważniejsze i najbardziej potrzebne informacje oznaczeń sposobu prania na metkach:

oznaczenia jak praćoznaczenia jak prać Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

Większość powyższych oznaczeń jest jednoznaczna - odpowiednie ustawienie temperatury prania i wybranie odpowiedniego trybu pracy pralki to gwarancja niezniszczonych ubrań. Co oznacza pranie ręczne w pralce? Ten symbol często powoduje nieporozumienia, bo większość pralek ma tryb prania ręcznego. Jeśli na metce znajduje się rysunek z ręką należy takie ubranie prać ręcznie lub w odpowiednio dopasowanym do tego trybie. Pralka pracuje wtedy wolniej, obroty nie są tak szybkie, dzięki czemu delikatne tkaniny nie ulegają zniszczeniu. Ubrania oznaczone metką "nie prać" należy oddać do pralni chemicznej. 

2. Co oznacza symbol dotyczący sposobu suszenia?

Najważniejsze oznaczenia suszenia na metkach: 

oznaczenia suszeniaoznaczenia suszenia Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

By uniknąć odbarwienia tkaniny (na przykład podczas wystawienia jej na słońce), warto czytać z uwagą metki dotyczące suszenia ubrań. Wiele pralek ma obecnie opcję suszarki - nie wszystkie ubrania można suszyć w ten sposób! By uniknąć niespodzianki, uważnie przyjrzyj się metkom.

3. Co oznacza symbol dotyczący prasowania?

Najważniejsze oznaczenia na metkach dotyczące sposobu prasowania:

oznaczenia prasowaniaoznaczenia prasowania Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

Podobnie jak pranie, niewłaściwe prasowanie może zniszczyć ubranie. Z dużą uwagą warto śledzić oznaczenia na rysunku żelazka - kropki oznaczają maksymalną temperaturę prasowania. 

4. Oznaczenia środków chemicznych 

Najważniejsze informacje dotyczące środków chemicznych na metkach:

oznaczenia prania chemicznegooznaczenia prania chemicznego Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

Oznaczenia na metkach mogą dotyczyć również bardziej zaawansowanych aspektów prania, w tym prania chemicznego. Wybielanie i chlorowanie delikatnych tkanin może prowadzić do ich szybkiego zniszczenia, dlatego warto wiedzieć, jakie metody czyszczenia chemicznego stosować. 

Branża mody też ma swojego detektywa. Kim jest coolhunter?

Zobacz także
  • Swetry Jak kupić dobry sweter, który zostanie z nami na lata?
  • sukienki brzuch Jak zamaskować większy brzuch - sprawdzone triki, dzięki którym będziesz wyglądać szczuplej
  • Musztardowa bluzka w stylizacji z brązem Do czego pasuje kolor musztardowy? Jesienny hit w modnych zestawieniach