Polska moda weselna - jeszcze przaśna czy już "en vogue"?

Polskie wesela to jedne z najbardziej hucznych imprez okolicznościowych, jakie można sobie wyobrazić. Ważne wydarzenie pociąga za sobą kwestię ubioru. Czy polska moda zdominowana jest przez ubrania na specjalne okazje i czy stylizacje, które prezentujemy na weselach przeszły w ostatnich latach jakąkolwiek metamorfozę?

WeseleWesele Shutterstock

Polskie wesela to nie tylko tańce, zastawione stoły i alkohol. Niezwykle ważną częścią dla gości imprezy jest ich własny ubiór. I choć staramy się sprawiać wrażenie, że wyjątkowy strój, który przyszykowaliśmy na tę specjalną okazję odzwierciedla gust i stylowość, którą reprezentujemy na co dzień, w wielu przypadkach prawda jest zupełnie inna.

Polska moda czyli moda weselna, komunijna i świąteczna

W Polsce działa obecnie wiele niszowych marek, które próbują zachęcić nas do ciekawego ubioru na co dzień. Największym sukcesem wciąż cieszą się jednak te, które w swoich zasobach mają kreacje koktajlowe. Poza wielkimi okazjami ubieramy się w "sieciówkach", ale sukienek na wesele szukamy już gdzie indziej.

Tu wreszcie mogą wykazać się mniejsze butiki ze sprzedawczynią, która "coś doradzi", lokalne sklepy z modą od polskich producentów i salony projektantów. W branży mody widać wyraźną tendencję sprzedażową, która odpowiada konkretnym okazjom. Bardziej niż na sezony wiosna-lato i jesień-zima, nasz polski rok można by podzielić na sezon komunijny, weselny, świąteczny i studniówkowy.

Polska moda weselnaPolska moda weselna Shutterstock

Wskazują na to statystyki wyszukiwarki Google, w której liczba zapytań o ubrania okolicznościowe bije na głowę inne kategorie z branży mody. Sukienek na wesele szukamy średnio 165 tysięcy razy miesięcznie (w gorącym okresie od maja do sierpnia ponad 300 tysięcy razy miesięcznie), sukienek na komunię dziecka - ponad 8 tysięcy razy, a sukienek na studniówkę - 27 tysięcy razy. Dla porównania, sukienek codziennych szukamy średnio 880 razy miesięcznie. 

Wieś i miasto - znajdź różnice

Różnica w modzie weselnej między miastem a wsią to nie mit, a rzeczywistość. Potwierdza to Katarzyna Karpińska, wedding plannerka i właścicielka agencji Art of Wedding, która w swoim portfolio ma liczne imprezy w Warszawie i okolicznych miejscowościach:

Różnica w ubiorze gości na wsi i w mieście jest diametralna. W małych miejscowościach dominują długie i eleganckie, wręcz wieczorowe suknie. Jest dużo tiulu, koronek i aplikacji z błyskotkami. Sukienki są bardziej odkryte, a biżuteria bogatsza. Króluje mocny makijaż wykonany przez profesjonalną makijażystkę, a upięcie od fryzjera to wręcz obowiązek.  
 

Z obserwacji Katarzyny Karpińskiej wynika, że w dużym mieście stylizacje weselne kobiet są zdecydowanie skromniejsze. Rządzą proste sukienki, które nie odsłaniają za dużo i mogą być wykorzystane na więcej niż jedną imprezę (stąd klasyczne fasony i uniwersalne kolory). Makijaże najczęściej powstają w domu, a sztywne upięcia ustępują miejsca rozpuszczonym, naturalnym włosom. Wesela w mieście wiążą się raczej z ubiorem w stylu "afternoon party" niż "black tie". Widać to również w stylizacjach męskich, które w mieście są bardziej eksperymentalne niż na wsi.  

Mężczyźni z małych miejscowości trzymają się garniturów z klasycznymi dodatkami i raczej nie powinniśmy spodziewać się po nich dużego polotu ani przywiązania do jakości. W mieście widać za to powiew świeżości: garnitury w ciekawe printy, oryginalne muchy i poszetki, stylowe zestawy z kamizelką i mokasyny zamiast pantofli.  
 

W ocenie wedding plannerki, jeśli mielibyśmy porównać polską modę weselną do zwyczajów z zagranicy, wsi i małym miejscowościom najbliżej byłoby do amerykańskiego blichtru, a miastom do stylu francuskiego lub angielskiego. 

Idą zmiany?

Trendy w modzie ciągle się zmieniają, ale czy tak samo jest z modą weselną? Katarzyna Karpińska potwierdza, że w ciągu ostatnich pięciu lat polskie śluby przeszły sporą metamorfozę.

Moda weselnaModa weselna Shutterstock

Zmienia się zarówno stylistyka całej imprezy (dekoracje, muzyka), jak i stroje gości. Zarówno kobiety jak i mężczyźni coraz częściej zdobywają się na odwagę, by wyjść poza schemat. Zamiast rozkloszowanych sukienek pojawiają się kombinezony lub stylizacje ze spódnicą. U mężczyzn przebija się miks z "casualem" i akcenty w mocnych kolorach. Coraz bardziej doceniana jest również jakość materiałów, niekonwencjonalny projekt czy szlachetność biżuterii. 

Zmienia się również podejście do tradycyjnych zakazów. Co prawda na wsi "mała czarna" lub "mała biała" nadal są na czarnej liście, ale w mieście normy dotyczące zabronionych kolorów są znacznie luźniejsze.

Ważne wydarzenie to też kwestia ubioru

Istotne zmiany w życiu człowieka zawsze wiązały się z wyraźną zmianą ubioru. Przejście od stanu panieństwa do małżeństwa zaznaczane jest białą suknią, od stanu małżeństwa do wdowieństwa - ubiorem w czerni. Włączenie dziecka do kościoła katolickiego celebruje się białą szatką, a przejście ze stanu świeckiego do stanu duchownego - z założeniem sutanny i koloratki.

Moda weselnaModa weselna Shutterstock

Podczas ważnych okazji, takich jak święta, komunie czy śluby, zawsze wybieramy ubiór najlepszy i najnowszy. Moda odgrywa ważną rolę nie tylko dla głównych bohaterów tych wydarzeń, ale również gości. Stroje zaproszonych są częścią całego "show". Z jednej strony nie powinno więc dziwić, że stylizacje na wesele szykujemy z tak dużym zaangażowaniem. Z drugiej, dysonans pomiędzy atencją w stosunku do ubrań, w których celebrujemy specjalne okazje i tych, w których celebrujemy codzienność jest bardzo duży. 

W przypadku ubrań na wesela, częściej szukamy w sieci najnowszych trendów, chętniej wybieramy mocne kolory, odważniejsze dodatki czy inne elementy zwracające uwagę: ozdobne kamienie, cekiny. Na weselu chcemy się pokazać, ale na co dzień raczej wolimy się nie wyróżniać.     

Najnowsze trendy weselne

 

Które trendy w stylizacjach weselnych najbardziej "kręcą" teraz Polki i Polaków? Na mocnej pozycji wciąż utrzymuje się styl boho. Dotyczy on zarówno sukien ślubnych, jak i kreacji wybieranych przez żeńską część gości.

Widać również wielki powrót długości maxi. Sukienki do ziemi najczęściej są zwiewne i wzorzyste, a ich zaletą jest to, że wysmuklają sylwetkę i maskują ewentualne mankamenty. W modzie są również dekolty w niestandardowych miejscach - nie pod szyją, a na plecach lub na brzuchu (pod biustem).

Mężczyźni coraz częściej odchodzą od granatu na rzecz stylowej czerni lub nietuzinkowych pasteli. Zdecydowanie passe jest dopasowywanie sukienki partnerki do krawata partnera.

  • BOHO
  • DŁUGOŚĆ MAXI
  • ORYGINALNE DEKOLTY
  • MĘSKIE PASTELE

     

Więcej o:
Copyright © Agora SA