Krawat - jaki wybrać i jak poprawnie go wiązać?

Umiesz wiązać krawat? A czy wiesz, czym różni się węzeł orientalny od windsora? Jaki węzeł zastosowałbyś do grubego krawata, a jaki do tego wykonanego z cienkiej tkaniny?? Jeśli nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania, przeczytaj nasz miniporadnik i nie daj się zaskoczyć.

Wiązanie krawata dla wielu mężczyzn pozostaje czarną magią. Wyręczani przez matki, a następnie partnerki, mężczyźni nie umieją wiązać ich poprawnie, a co za tym idzie, nie rozróżniają też typów węzłów i nie zwracają uwagi na sposób ich wykonania. By opisać wszystkie zależności i typy węzłów, musielibyśmy poświęcić tej kwestii osobny cykl, lecz warto wspomnieć o kilku najważniejszych aspektach, na które być może na co dzień nie zwraca się uwagi, a które potrafią znacząco wpłynąć na wygląd mężczyzny pod krawatem. 

Ogólne wskazówki

Zanim opiszemy najpopularniejsze sposoby wiązania krawatów, warto wiedzieć, jakimi ogólnymi wskazówkami należy kierować się, zabierając się do stworzenia odpowiedniego węzła . Przede wszystkim powinien on mieć odpowiedni rozmiar. Zbyt mały węzeł będzie wyglądał nieestetycznie, a zbyt duży, czyli praktycznie niedopasowany do kształtu twarzy osoby go noszącej sprawi, że będzie ona wyglądała masywnie i grubo. Z wielkością węzła wiąże się szerokość krawata. Powinna ona odpowiadać szerokości klap marynarki. Większość krawatów sprzedawanych w sklepach ma szerokość około 6 cm. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę różnego typu węzły, warto więc poświęcić trochę czasu i poszukać krawatów o grubości 8 lub 9 cm. Równie ważną kwestią jest długość krawata . Niestety w Polsce przyjęło się sprzedawać te o popularnej długości oscylującej wokół 150 cm, co utrudnia wykonanie ładnego węzła panom o wzroście przekraczającym 185 cm. Dlaczego? Węzeł wypada w zupełnie innym miejscu, gdy krawat o długości 150 cm wiąże osoba o wzroście 175 cm lub dużo wyższa. Tu również warto poszukać i dostosować długość krawata do swojego wzrostu.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerów Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

3 węzły, które powinieneś znać

1.Węzeł prosty, zwany orientalnym

Najprostszy z węzłów, nie wymagający wielkiej wprawy. Jedyny minus - często sam się rozwija, szczególnie, gdy krawat wykonany jest ze śliskiego materiału.

Fot. www.ties.comFot. www.ties.com Fot. www.ties.com Fot. www.ties.com

2. Four in hand

Prosty, asymetryczny węzeł, który nadaje koszuli zupełnie nowy wymiar. Pasuje do grubych krawatów, tak więc należy zwracać szczególną uwagę, z jakiego rodzaju materiału wykonany jest krawat, jeśli chcemy zawiązać go tą metodą.

Fot. www.ties.comFot. www.ties.com Fot. www.ties.com Fot. www.ties.com

3. Windsor

Popularne szczególnie w Polsce wiązanie krawata w stylu windsorskim ma tyluż zwolenników, co i przeciwników. Niewątpliwie prezentuje się nie najlepiej, jeśli krawat jest długi i gruby. Wiązanie to jest również dość skomplikowane.

Fot. www.ties.comFot. www.ties.com Fot. www.ties.com Fot. www.ties.com

Cenne wskazówki

O czym jeszcze należy pamiętać, wiążąc krawat? Istotnym elementem dobrze zawiązanego węzła jest tak zwana "łezka". Chodzi o niewielkie wgłębienie pod węzłem, które tworzy się samo w czasie wiązania. By fałdka wyglądała ładnie, należy zwrócić uwagę na szerokość krawata oraz delikatnie poprawić ją po skończonym wiązaniu. Wszystkich panów zachęcamy do eksperymentowania z różnymi węzłami i przede wszystkim od przymierzania krawatów przed zakupem - to równie istotny element stylizacji, co koszula czy marynarka, tak więc nie ma powodu, by go bagatelizować.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerów Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Więcej o:
Copyright © Agora SA