Półbuty - trzy rodzaje z historią w tle

Adrianna Olejnik
26.05.2017 12:15
Fot. www.pixabay.com

Fot. www.pixabay.com (Fot. www.pixabay.com)

Obok trampek i sneakersów, w szafie każdego dbającego o swój wizerunek mężczyzny powinny znaleźć się półbuty. Nazwa ta zawiera w sobie bardzo wiele modeli obuwia, dlatego przybliżamy jej znaczenie i prezentujemy modele, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Półbuty wiązane

Półbuty to nazwa, z którą stykamy się na co dzień, lecz w natłoku różnych modeli i wzorów niektórym ciężko wskazać, jakie to obuwie. Zasada jest prosta: każde buty, których cholewka sięga maksymalnie do wysokości kostki to właśnie półbuty. Elegancką odmianą półbutów są pantofle, czyli wizytowy model skórzanego obuwia, w którym cholewka jest niższa niż wysokość kostki. Mają tę wiedzę, warto zwrócić uwagę na rodzaje półbutów. Kategoria jest dość obszerna, tak więc wybraliśmy trzy rodzaje, by na ich przykładach opisać podobieństwa i różnice oraz wskazać, które buty najlepiej pasują do konkretnych okazji. Na pierwszy ogień klasyka, czyli półbuty wiązane. Taki model występuje najczęściej w wersji skórzanej i możemy wyróżnić jego kilka odmian. Klasyczne oksfordy (lub jak ktoś woli wiedenki) oraz eleganckie lotniki to najbardziej formalne obuwie męskie. Zakłada się je na śluby, bale oraz inne uroczystości, gdzie odpowiednim strojem jest garnitur. Kolejne półbuty, które również są eleganckie to derby. Ten najpopularniejszy model wiązanych butów to bezpieczne rozwiązanie w formalnych i pół formalnych stylizacjach. Jasne modele wyglądają również dobrze w połączeniu z casualowymi marynarkami i materiałowymi spodniami. Z wiązanych półbutów można wskazać jeszcze tak zwane saddle shoes, czyli dwukolorowe buty z charakterystycznym szyciem na wysokości kostki oraz monki, czyli buty zapinane na klamry. Wszystkie powyższe modele to buty formalne lub pół formalne i mogą występować w wersji brogs, czyli ozdabianej specjalnym dziurkowaniem. Takie buty nadają się również na pół formalne okazje i świetnie czują się w towarzystwie casualowej marynarki.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Półbuty wsuwane

Drugą kategorią półbutów są te, które nie wymagają zapinania ani sznurowania. Wsuwane buty nosi się zwykle wiosną i latem. Wykonane są z lekkiej, delikatnej skóry, więc stanowią idealne dopełnienie letnich zestawów, takich jak na przykład połączenie chinosów i lnianej koszuli. Półbuty wsuwane nie są już tak eleganckie jak te wiązane i należy o tym pamiętać, wybierając obuwie pasujące do letniego stroju. Wyjątek stanowi model zwany loafersami, który w Stanach Zjednoczonych jest najpopularniejszym modelem męskiego obuwia, którego niektóre wersje nadają się do noszenia w połączeniu z garniturem. W pierwszej połowie XX wieku w USA zapanowała moda na styl preppy - casualowe koszule łączone z materiałowymi spodniami i loafersami stały się wyznacznikiem uniwersyteckiego stylu uczniów Harvardu czy Yale, by z biegiem czasu wkroczyć na ulice amerykańskich miast. Do dziś Amerykanie uwielbiają loafersy, które ozdabia się frędzlami, paskami czy metalowymi sprzączkami. Drugi rodzaj wsuwanych półbutów to mokasyny. Tworzy się je zupełnie inaczej niż pozostałe typy obuwia, naciągając kawałek skóry jako podeszwę i wywijając go na boki, które tworzą cholewkę. Mokasyny nosi się do luźnych, codziennych ubran i co ważne - nie powinno się zakładać do nich skarpetek.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Półbuty sportowe

Trzecim typem półbutów są półbuty sportowe. Nazwa nie oznacza, że nadają się one do uprawiania sportu - bardziej wskazuje na nieformalny charakter tego obuwia, które śmiało można łączyć z T-shirtami i codziennymi spodniami. Jeśli na co dzień nie musisz przestrzegać biurowego dress code'u, lecz nie chcesz chodzić do pracy w sneakersach, świetnym rozwiązaniem będą właśnie sportowe półbuty. Zestawione z casualową marynarką i jeansami wpiszą się w zasady smart casualowego stylu, który obecnie jest niezwykle modny i zapewnia profesjonalny wizerunek, nie zmuszając do rezygnowania z komfortu. Sportowe półbuty mogą być zarówno wsuwane jak i wiązane, występują również w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala na dowolne zestawiania ich z różnego typu ubraniami codziennymi.

Fot. kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. kolaż avanti24 / materiały partnerów

Zobacz ubrania, które możesz połączyć z eleganckimi i sportowymi półbutami.

Więcej o: