Styl rodem z sawanny: miejskie safari

Narodził się kilkadziesiąt lat temu z fascynacji Afryką. Na wybiegi światowej mody wprowadził go w 1968 roku francuski projektant Yves Saint Laurent. Obecnie uznawany za symbol dobrego gustu awansował do rangi klasyka. Czym się wyróżnia styl safari? Jego historię i charakterystyczne elementy prezentuje stylistka Klara Mayzel-Racławska na łamach lipcowego "Avanti".

Styl safari to jeden z trendów, które wracają w każdym sezonie i zawsze znajdują zwolenników. Trudno się dziwić, stylizacje rodem z sawanny są wygodne i przewiewne, a więc idealne na upalne dni. Ich historia sięga lat 20. XX w., kiedy bardzo popularne były wyprawy myśliwskie do wschodniej Afryki. Strój myśliwego świetnie chronił przed słońcem, piaskiem i zapewniał swobodę ruchu. W latach 50. XX w. trend safari zyskał popularność dzięki amerykańskiemu pisarzowi Ernestowi Hemingwayowi, który w tym okresie często podróżował do Kenii.

Nowy numer Avanti

Styl safari w miejskim wydaniu wypromował pod koniec lat 60. XX w. francuski projektant Yves Saint Laurent. Wykorzystał on kurtkę safari do kobiecej sesji zdjęciowej dla magazynu "Vogue". Do wzmocnienia tego trendu przyczyniły się hollywoodzkie produkcje filmowe, na przykład "Pożegnanie z Afryką" czy seria filmów z Indianą Jonesem i Jamesem Bondem. Podstawą stylu safari jest połączenie afrykańskich akcentów z barwami ziemi. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników naturalnych tkanin, którzy równocześnie cenią wygodę.

Inspirując się tamtym okresem, projektanci tworzą modę na miejskie safari. Niezmienna pozostała kolorystyka, jak khaki, różne odcienie brązów czy bieli, a także bazowanie na naturalnych tkaninach, takich jak len czy bawełna - komentuje Klara Mayzel-Racławska, stylistka "Avanti".
- Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwa kobieta z sawanny, to postaw na charakterystyczne kroje dla tego stylu. Noś szmizjerki w piaskowym kolorze i wojskowe kurtki z mnóstwem kieszeni. Poza tym nie zapominaj o dodatkach, które w modzie safari podobają mi się najbardziej. A naprawdę jest w czym wybierać: kapelusze słomkowe niczym dla nieustraszonych poszukiwaczy przygód, lniane i bawełniane chusty, a także biżuteria w postaci naszyjników, wisiorów i drewnianych korali jak od afrykańskiego kupca - dodaje Klara Mayzel-Racławska, stylistka "Avanti".

Więcej inspiracji w stylu miejskiego safari znajdziecie w lipcowym wydaniu miesięcznika "Avanti" dostępnym w kioskach w cenie 4,99 zł od piątku, 23 czerwca.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.