Jak się ubrać na komunię, żeby nie popełnić gafy?

Co założyć na przyjęcie komunijne, żeby nie czuć skrępowania z powodu zbyt codziennego albo zanadto wyszukanego stroju? Istnieją zasady, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć złoty środek i uchronić się przed modową wpadką.

VivusVivus fot. materiały partnera fot. materiały partnera

W co się ubrać na komunię? 3 zasady dobrego stylu

Na początek warto poznać trzy proste zasady, które łącznie składają się na wrażenie elegancji. Ich znajomość pomoże w odpowiedzi na niezliczone pytania: "czy wypada to założyć?". Dobrze jest przestrzegać tych reguł nie tylko przy okazji komunii, ale również wszystkich innych niecodziennych sytuacji. Pierwsza z tych zasad to stosowność, czyli po prostu dopasowanie stroju do sytuacji. Komunia to uroczystość religijna, która odbywa się w kościele. Z tego względu nieodpowiednie będą stroje zbyt roznegliżowane, wyzywające albo niechlujne. Stosowność oznacza również dopasowanie stroju do pory roku, dnia i pogody. W majowy poranek mogą więc budzić zdziwienie stroje zbyt ciężkie, ciemne, typowo zimowe lub wieczorowe. Kolejny warunek elegancji to harmonia, która oznacza umiejętne zgranie ze sobą wszystkich elementów garderoby i dopasowanie ich do sylwetki. Ubiór powinien też dobrze komponować się z wyglądem naszego partnera. Nie oznacza to bynajmniej, że krawat mężczyzny musi być w identycznym kolorze jak sukienka kobiety. Chodzi raczej o ogóle wrażenie podobnego poziomu formalności stylizacji. Ostatnią zasadą, bez której nie ma mowy o prawdziwej elegancji, jest dbałość o szczegóły. Idealnej stylizacji nie powinny psuć drobiazgi, takie jak wystające zapięcie biustonosza, metka z ceną na podeszwie buta (widoczna szczególnie podczas klękania) albo zbyt błyszczące rajstopy . Warto przymierzyć wcześniej nie tylko ubranie, ale też bieliznę oraz dodatki, i obejrzeć się dokładnie w dużym lustrze, również z tyłu.

Jak się ubrać na komunię jako gość?

Dlaczego warto przestrzegać wspomnianych wyżej zasad? Przede wszystkim ze względu na szacunek dla innych ludzi, w tym gospodarzy przyjęcia, którzy zaprosili nas na komunię swojego dziecka. Zróbmy to również dla siebie - zgodny z tymi regułami strój będzie świadczył o naszym obyciu w świecie, dobrym guście i wyczuciu. Sprawi, że poczujemy się bezpiecznie i swobodnie. Nabierzemy pewności siebie i przestaniemy obawiać się plotek i komentarzy. Przejdźmy więc do konkretów - w co możemy się ubrać, wybierając się na przyjęcie komunijne?

Co założyć na komunię? Wskazane i niepożądane elementy garderoby

Na popołudniowe przyjęcie, kończące się zwykle przed zmrokiem, najlepszym wyborem będzie sukienka wizytowa lub koktajlowa. Co oznacza to ostatnie pojęcie? Sukienka koktajlowa to sukienka bardziej wytworna niż codzienna czy biurowa, ale zdecydowanie mniej niż wieczorowa. Zazwyczaj kończy się w okolicach kolan. Jest uszyta z tkaniny (nie dzianiny). Może być ze zwiewnego lub delikatnie połyskującego materiału. Najczęściej ma podkreśloną talię lub biodra, odsłonięte ramiona i dekolt średniej głębokości. Zamiast sukienki można założyć też spódnicę podobnej długości lub materiałowe spodnie, a do nich na przykład bluzkę z lejącego się materiału. Dobrym wyborem będzie również elegancki kombinezon. Do tego podstawowego zestawu należy dopasować żakiet, marynarkę lub trencz. Zamiast tego można zdecydować się również na cienki kardigan lub kurtkę, ale raczej nie tę o sportowym kroju. W maju bywa jeszcze chłodno, więc może przydać się również szal. Jeśli chodzi o buty, najlepsze będą czółenka na obcasie (ale nie zanadto wysokim i cienkim), dopasowane baleriny lub klasyczne mokasyny . Torebka powinna być niezbyt duża - przewieszana na przedramieniu, trzymana w dłoni lub zawieszona na ramieniu na cienkim pasku albo łańcuszku. W trosce o szczegóły i dodatki przygotujmy również eleganckie opakowanie na prezent komunijny - najlepiej, żeby nie była to plastikowa reklamówka. Zamiast prezentu zamierzasz obdarować małego bohatera uroczystości gotówką? Dowiedz się, ile dać na komunię i jak wręczyć pieniądze zgodnie z zasadami savoir-vivre'u>>

Czego natomiast nie zakładać na komunię? Ubrania i dodatki, których bezpieczniej będzie unikać, to buty sportowe, zbyt odkryte obuwie letnie przypominające plażowe klapki, szorty, przecierane dżinsy, długa suknia wieczorowa, zbyt krótka mini, wycięta bluzka odsłaniająca brzuch lub bieliznę, gruby sweter, kaszkietówka , plecak.

Strój na komunię: bezpieczne i ryzykowne wybory

Sukienek, bluzek czy spodni znajdziemy w sklepach mnóstwo. Które z nich będą nadawały się na przyjęcie komunijne? Na co zwracać uwagę, zastanawiając się, co założyć na komunię?

. Wzory: formalne i nieformalne

Nie ma czegoś takiego jak wzory odpowiednie lub nieodpowiednie na przyjęcie komunijne (nie licząc oczywiście wulgarnych napisów albo nadruków o kontrowersyjnej symbolice). Jednak wzorem na tkaninie możemy obniżyć lub podwyższyć rangę ubioru. Łącząc umiejętnie materiał, wzór i krój można uzyskać idealny efekt ubrania nie nazbyt wyszukanego, ale i nie zbyt swobodnego. Wzory z kategorii bardziej formalnej to gładki materiał, melanż, prążki, jodełka. Mniej formalna jest drobna kratka, wzór paisley, desenie zwierzęce, grochy, duże kwiaty. Najbardziej swobodne wzory to duża krata, szerokie pasy, nieregularne plamy, drobne kwiatki (tzw. łączka), napisy i inne nietypowe nadruki.

. Materiały i ich wpływ na rangę stroju

Najbardziej eleganckie ubrania szyje się z wełny, kaszmiru lub jedwabiu, z ewentualnymi domieszkami włókien sztucznych. Bardziej swobodne materiały, które również dobrze sprawdzą się na przyjęciu komunijnym, to wiskoza, dobrej jakości bawełna i len (który jednak niestety łatwo się gniecie). Najmniej pożądana na przyjęciu komunijnym będzie dzianina dresowa, swetrowa o grubym splocie i dżins. Niezbyt elegancko wyglądają również materiały zbyt obcisłe, podkreślające każdy szczegół ciała. Dobrze dopasowane ubrania powinny podążać za linią sylwetki, a nie nadmiernie ją ściskać. Jeśli chodzi o materiały odpowiednie nie tylko na przyjęcie komunijne, ale i na wszystkie inne formalne okazje, ważny jest jeszcze jeden szczegół - bielizna nie powinna być widoczna spod ubrania. Unikajmy więc zarówno prześwitujących, jak i zbyt obcisłych materiałów.

. Kolory - jakie najbardziej pasują na komunię? Stylizację w bieli od stóp do głów zachowajmy dla dziewczynek, które tego dnia mają swoje święto. Ryzykownym wyborem może być też czerń, ostra czerwień, strój zdominowany przez kolory ciemne i smutne, a także zbyt krzykliwe. Dobrze sprawdzą się za to jasne, wiosenne kolory, pastele, odcienie beżu i bieli, a także ponadczasowe, klasyczne zestawienie czerni z bielą.

Jak się ubrać na komunię swojego dziecka?

Matkę dziecka przystępującego do pierwszej komunii obowiązują takie same zasady jak pozostałych gości . Nie powinna zanadto wyróżniać się strojem, najważniejszym bohaterem przyjęcia komunijnego jest bowiem dziecko. Warto mieć jednak świadomość, że jej wygląd może być bardziej oceniany przez innych. Na pewno też będzie częściej uwieczniana na zdjęciach. Jest również gospodynią przyjęcia, dlatego w jej przypadku ważne mogą okazać się buty. Niewygodne, na zbyt wysokich obcasach mogą zmienić krążenie między gośćmi w prawdziwą udrękę.

Jak powinien się ubrać na komunię mężczyzna?

Jeśli chodzi o strój mężczyzny, bezpiecznym wyjściem będzie garnitur: grafitowy, beżowy lub szary. Do niego pasują czarne, granatowe lub brązowe półbuty albo sztyblety. Koszula na tę okazję powinna być z długim rękawem, w jasnym, jednolitym kolorze. Jeśli jest gorąco, podczas mniej oficjalnej części uroczystości rękawy można podwinąć. Zamiast garnituru mężczyzna może też wybrać materiałowe spodnie, koszulę bez krawata i marynarkę. Dżinsy i inne mniej formalne elementy męskiej garderoby założone na taką okazję mogą budzić kontrowersje.

Jak się ubrać na komunię - infografikaJak się ubrać na komunię - infografika materiały partnera materiały partnera

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Vivus.pl - serwisem oferującym pożyczki online.

Copyright © Agora SA