Jak dbać o ubrania i dodatki ze skóry ekologicznej? Podpowiadamy

Klaudia Jakubiuk-Żukowska
08.11.2017 16:00
ramoneska

ramoneska (pixabay.com)

Skóra ekologiczna to materiał, który gości w naszych szafach od lat. Ramoneski, buty i dodatki z tego tworzywa mają w swojej ofercie najpopularniejsze sieciówki. Co prawda ubrania te raczej nie będą nam służyły przez długie lata. Jednak jeśli nie chcesz, żeby zniszczyły się już po kilku tygodniach noszenia, warto poznać kilka trików, które przedłużą ich żywot.

Jak dbać o buty z ekoskóry?

Sprzedawca w sklepie obuwniczym proponuje ci specjalny preparat do pielęgnacji lub impregnacji przy zakupie nowej pary? Nie ignoruj jego słów. Inwestycja w taki płyn jest również inwestycją w twoje nowe buty. Dzięki niemu będą ci dłużej służyły i będziesz miała pewność, że będą bardziej odporne na wilgoć i zniszczenie.

buty
pixabay.com

  • Przed pierwszym założeniem zaimpregnuj obuwie z ekoskóry specjalnym preparatem dostępnym w sklepie obuwniczym.
  • Buty czyść wilgotną ściereczką. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianych zacieków i zabrudzeń. Pod żadnym pozorem nie wkładaj ich do pralki!
  • Przemoczyłaś obuwie? Nie stawiaj go na grzejniku - ekoskóra może wówczas popękać. Daj butom spokojnie wyschnąć w temperaturze pokojowej.

"Wietrz" ubrania ze skóry ekologicznej

Jakby to nie brzmiało, ubrania z ekoskóry warto często zakładać. Jeśli twoja ramoneska lub rękawiczki będą długo leżały w szafie, z pewnością nie zabezpieczysz ich w ten sposób przez zniszczeniem. Wręcz przeciwnie! Ubrania dużo leżące w ciepłym pomieszczeniu mogą popękać, a materiał zapewne zacznie brzydko się marszczyć!

ramoneska
pixabay.com

Jeśli twoja szafa pęka w szwach i korzystasz z wolnostojących wieszaków, nie trzymaj tam ubrań ze skóry ekologicznej. Dlaczego? Ponieważ słonce wpadające do pokoju może sprawić, że wyblakną, a materiał stanie się mniej odporny na czynniki atmosferyczne.

Przechowywanie torebek

Nie przechowuj torebek "jedna przy drugiej". Staraj się utrzymywać pomiędzy nimi odstęp albo pakuj je w woreczki. Pamiętaj jednak, żeby nie były związane, bo ekoskóra potrzebuje dostępu powietrza.

torebka
pixabay.com

Zwracaj uwagę na metki. Wiele z nas odcina je i wyrzuca, jednak jeśli nauczymy się postępować zgodnie z umieszczoną tam miniinstrukcją, przedłużymy życie naszym ulubionym ubraniom.