Sweter! O czym mówi jego skład?

Jesień i zima to pory roku, w których w naszych szafach królują swetry. Długie, z golfem, rozpinane - najważniejsze, żeby były przyjemne w dotyku i bardzo ciepłe. Przy zakupie swetra często zapominamy zwrócić uwagę na jego skład. A od niego zależy nie tylko utrzymanie tej części garderoby w dobrym stanie, ale również komfort jej noszenia. Oto poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaki skład swetra najlepiej spełnia oczekiwania większości klientów.

WŁÓKNA NATURALNE

Włókna zwierzęce, czyli pozyskiwane ze zwierząt. W przypadku swetrów jest to wełna. Najpopularniejsza jest wełna owcza , ale na sklepowych półkach znajdziemy również tę pozyskiwaną z lam, czyli alpakę , z królików - angorę , z kóz - kaszmir czy moher .

Wełna owcza jest najtańsza, przy tym bardzo ciepła i odznacza się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Jednak jej dużym minusem jest to, że najwyczajniej w świecie... gryzie. A przecież nasz wymarzony sweter  powinien być miły i delikatny dla skóry. Dlatego producenci ubrań często dodają do niej domieszkę droższych włókien: kaszmiru, moheru czy angory. To jednak znacznie wpływa na cenę odzieży. Swetry wykonane wyłącznie z wymienionych włókien są bardzo drogie i rzadko spotykane w sieciówkach. Również ich pielęgnacja jest najbardziej uciążliwa. Wełna nie jest odporna na wysokie temperatury. Dlatego po nieodpowiednim praniu sweter może się skurczyć, stać się sztywny lub zdeformowany. Dlatego najbezpieczniej prać go ręcznie, a następnie suszyć na płaskiej powierzchni.

Włókna roślinne, czyli pozyskiwane z roślin włóknistych. Do nich należy na przykład bawełna, która również jest częstym składnikiem naszych swetrów. Bawełna nie trzyma ciepła tak skutecznie jak wełna, dlatego swetry z niej wykonane nadają się bardziej na cieplejsze dni. Ponad to jej kolor dość szybko blaknie. Jednak jest dużo przyjemniejsza w dotyku od wełny owczej, przez co jest komfortowa w noszeniu. Kolejnym plusem jest to, że bawełna nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Sweter z niej zrobiony wystarczy wyprać w pralce.

WŁÓKNA SYNTETYCZNE

Najlepiej znanym nam włóknem syntetycznym jest akryl , który imituje wełnę. Jest jednak dużo tańszy, ale co za tym idzie, mniej wytrzymały i komfortowy w noszeniu. Swetry wykonane z akrylu mechacą się po praniu, przez co nie zachowują na długo swojej formy i koloru. Ponadto bardzo się elektryzują. Jednym z plusów akrylu jest natomiast stosunkowo łatwa pielęgnacja.

WŁÓKNA SZTUCZNE

Włóknem sztucznym jest na przykład wiskoza produkowana z celulozy. Fakturą i właściwościami przypomina dobrze nam znaną bawełnę, jednak jest od niej sporo tańsza i bardziej wytrzymała. Wiskoza jest stosunkowo lekka, dlatego przy produkcji swetrów jest najczęściej wykorzystywana jedynie jako domieszka.

JAKI SWETER NAJLEPIEJ WYBRAĆ

Wiedząc już co nieco na temat używanych do produkcji swetrów włókien, możesz zadecydować, jaki sweter jest najbardziej dostosowany do twoich potrzeb. Podsumowując, włókna pochodzenia naturalnego wymagają dokładniejszej pielęgnacji, są droższe, jednak będą służyć nam przez dłuższy czas. Natomiast te z włókien syntetycznych i sztucznych charakteryzują się mniejszym komfortem noszenia oraz mniejszą trwałością, jednak są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.