Jak kupić dobry sweter, który zostanie z nami na lata?

Roksana Krawczyk
11.10.2017 12:30
Sweter to rzecz, w którą warto zainwestować, gdyż może on nam wtedy posłużyć przez wiele lat. Jednak kupno dobrego swetra to wbrew pozorom nie jest prosta sprawa. Sklepy oferują dużo modeli, które pięknie wyglądają na wieszaku, jednak w użytkowaniu nie sprawdzają się wcale. Podpowiadamy, jak spośród tak wielu wybrać ten właściwy i mieć pewność, że jakość idzie w parze z ceną. Kierujmy się zasadą, że lepiej kupić mniej rzeczy, które będą dobrej jakości i zostaną z nami na lata.

Swetry
Materiały prasowe/http://www.oasap.com/

Wiele sklepów proponuje nam dużo produktów w wysokich cenach, niestety bardzo często nie idzie za nimi jakość. Najważniejszy jest skład włóczki, z jakiej wykonany jest sweter.

Staraj się nie kupować swetrów, które mają w składzie akryl. Jest to tania podróbka wełny. Kiedyś ten materiał był obecny jedynie w wyrobach tańszych marek, możemy go spotkać nawet w tych ekskluzywnych. Na początku swetry z akrylu mogą bardzo przypominać wełniane, jednak po czasie zmechacą się, rozciągną i będą się nadawały jedynie do tego, by wylądować w koszu. Oprócz tego poważną wadą akrylu jest to, że nie grzeje. Nie pochłania wilgoci, dlatego gdy spocimy się, będzie nam nie tylko zimno, ale również nieprzyjemnie i wilgotno. Co więcej, niemiły zapach potu nie zniknie inaczej, jak w praniu. Powszechne stosowaniu akrylu wynika z tego, że ma on dużo niższą ceną niż na przykład wełna.

Najlepiej byłoby zaopatrywać się w swetry, które mają w swoim składzie 100 procent wełny, jeżeli jednak to nie jest możliwe (ze względu na dość wysoką cenę), dobrze gdyby wełny było przynajmniej 75 procent.

Wełna to naturalne włókno, które ma właściwości termoizolacyjne, dlatego tak dobrze grzeje. Takie swetry są bardzo ciepłe.

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Kuba x44

    Oceniono 3 razy 3

    Nie kupować w sieciówkach. Nie kupować w sieciówkach. Nie kupować w sieciówkach.

  • Helena Pawłowska

    0

    Bardzo mi przykro, że autorka pisząc ten tekst pokazała tylko braki w wykształceniu i znajomości tematu. Szanowna Pani "właściwości termoizolacyjne" posiada każdy materiał istniejący na świecie. Szkło ma właściwości termoizolacyjne, tak samo, jak włóczka akrylowa, wełna, czy drewno... Rozumiem, że w zamieszczonym tekście chodziło Pani o to, że akryl ma gorsze właściwości termoizolacyjne niż wełna naturalna (chociaż co do tego - jako inżynier - nie do końca się zgodzę). Jako kobieta, która kocha swetry, jak najbardziej mogę przyznać Pani rację, że akryl nie przepuszcza powietrza, więc szybciej się w nim pocimy. Z drugiej strony, gdyby Pani kiedykolwiek nosiła sweter z akrylu, to nie pisała by Pani bzdur typu "poważną wadą akrylu jest to, że nie grzeje". Chyba, że problem wygląda inaczej i nigdy nie miała Pani na sobie swetra w 100% z wełny. Wtedy zobaczyła by Pani, czy wełna faktycznie "mocniej grzeje" od akrylu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX