Czy tanie okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy?

Agnieszka Kosińska
10.07.2016 18:00
Latem szczególnie ważna jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Masz dość rażącego Cię słońca, więc postanawiasz kupić okulary przeciwsłoneczne. Jednak czy wiesz, które realnie będą najlepsze?

Okulary, czyli coś więcej niż dodatek

Okulary przeciwsłonecznemateriały partnerów

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko dodatek do naszej stylizacji. Otóż, oprócz względów estetycznych pełnią bardzo ważną funkcję. Ich zadaniem jest chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Latem wskaźnik niebezpieczeństwa jest szczególnie wysoki. Jednak, czy bazarowe oprawki za 15 zł spełniają w pełni rolę okularów przeciwsłonecznych?

Nie daj się oszukać

Okularymateriały partnerów

Okulary, które będą chronić twoje oczy muszą posiadać filtr UV. W zależności od jego mocy będzie chronił on w całości lub częściowo przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Producenci zapewniają, że okulary kupione w sklepie spożywczym, czy straganie nie będą spełniać wymogów okularów przeciwsłonecznych, ponieważ za 15 zł nie da się nawet wyprodukować dobrej jakości soczewek. Niestety, często okazuje się, że napisy „UV 400” lub „cat. 3” to tylko chwyty marketingowe, a nie realne standardy. Zwykle są to produkty wykonane w Chinach lub Tajwanie i można je kupić w internecie za złotówkę.

Który filtr UV najlepszy?

Okularymateriały partnerów

Najważniejszą informacją, która nas interesuje jest moc filtra UV. Oczy najlepiej będzie chronić filtr UV 400 oznaczany również jako cat. 4. Przepuszcza on ok. 8% światła, co w porównaniu z cat.1 - 40%, robi ogromną różnicę. Okulary przeciwsłoneczne z najwyższą mocą filtra przydadzą się zwłaszcza podczas letnich i zimowych miesięcy, kiedy szkodliwe promieniowanie szczególnie zagraża zdrowiu naszych oczu.

Okulary z fotochromem

Na rynku pojawiły się również soczewki z fotochromem. Świetnie sprawdzają się u osób zmagających się z wadą wzorku. W zależności od nasłonecznienia rozjaśniają lub przyciemniają się, pełniąc funkcję jednocześnie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Więcej okularów przeciwsłonecznych znajdziesz w naszym sklepie Avanti24.pl

Zobacz także
  • Okulary przeciwsłoneczne Okulary przeciwsłoneczne od znanych marek [PRZEGLĄD]
  • Ray-Ban Klasyka stylu: okulary Ray-Ban
  • Lustrzane okulary przeciwsłoneczne Lustrzane okulary przeciwsłoneczne - co powinnaś o nich wiedzieć
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Natalia Wójcik

    0

    Nie można powiedzieć, że kat. 4 jest najlepsza - to generalizacja. Kategorię filtra uzależniamy od nasłonecznienia - na wyjazd nad morze najlepsza jest 3. W takich okularach można również prowadzić samochód, a w okularach z filtrem o kat. 4 już nie. Natalia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX