Minimalizm na lato: 6 klasyków do twojej szafy

Dagmara Łacny
Proste fasony, stonowane kolory - minimalizm to klasyka gatunku, która zawsze się obroni. Liczą się geometryczne formy, miękkie tkaniny i... pokora. Przewodnią myślą tego trendu jest "mniej znaczy więcej". Ogranicz liczbę elementów stroju do minimum i wybieraj stonowane kolory. Pamiętaj, że ten typ ubrań możesz dowolnie ze sobą łączyć.

BIAŁA KOSZULA

Biała koszulaBiała koszula mat. partnera mat. partnera

Jest ponadczasowa, sprawdza się doskonale zarówno w eleganckich stylizacjach, jak i tych całkiem na luzie. Ponadto nie musisz wydawać na nią fortuny, by wyglądać naprawdę stylowo w każdej sytuacji. Biała koszula to klasyk, który warto mieć w swojej garderobie! Luźna, dopasowana, z długim czy krótkim rękawem, z kołnierzykiem czy bez - biała koszula to synonim szyku i niewymuszonej elegancji. Przypomnij sobie Audrey Hepburn w "Rzymskich wakacjach" - podwinięte rękawy, apaszka na szyi, do tego rozkloszowana spódnica i baleriny - sama słodycz i kwintesencja lat 50. Albo Katherine Hepburn, która białą koszulę zakładała do spodni w męskim stylu, wciąż pozostając niesamowicie kobiecą. A Lana Del Rey? Dżinsowe szorty i biała koszula sprawiły, że wyglądała seksownie i elegancko jednocześnie.

CZARNA SUKIENKA

Czarna sukienkaCzarna sukienka mat. partnera mat. partnera

Gdy w 1926 roku na stronie pisma Vogue ukazał się rysunek skromnej czarnej sukienki autorstwa Coco Chanel , nikt nie przypuszczał chyba, że kreacja zostanie znakiem rozpoznawczym projektantki, a także jedną z najsłynniejszych sukienek świata mody. Vogue porównał małą czarną do słynnego modelu Forda T, doceniając jej klasyczną prostotę oraz funkcjonalność. Prosta sukienka o długości za kolano, ozdobiona tylko kilkoma pionowymi liniami, rozpoczęła prawdziwą rewolucję. Dotychczas kolor czarny zarezerwowany był wyłącznie dla wdów, tymczasem sukienkę Chanel nosić można było niezależnie od wieku, figury oraz pory dnia. Współczesne małe czarne zdecydowanie różnią się od swego pierwowzoru. Szyte są z najróżniejszych materiałów, mają długie rękawy lub pozbawione są ich całkowicie. Zdobią je cekiny lub frędzle. Niezmienny pozostaje wciąż kolor, długość oraz uniwersalność.

DŻINSOWA KURTKA

Dżinsowa kurtkaDżinsowa kurtka mat. partnera mat. partnera

Popularność zdobyła już kilkadziesiąt lat temu, a potem grała pierwsze modowe role w najgłośniejszych produkcjach filmowych i tworzyła nonszalancki look największych gwiazd rocka. Kurtka wisi zarówno w szafach celebrities, jak i artystów czy pracowników banku. Możesz nosić ją do letniej sukienki, spranych dżinsów, orientalnej tuniki lub do zwykłego T-shirta. Dżinsowa kurtka gwarantuje ponadczasowy, zawsze aktualny look.

SZMIZJERKA CZYLI SUKIENKA KOSZULOWA

SzmizjerkaSzmizjerka mat. partnera mat. partnera

Sukienka na luzie, która sprawdzi się dla każdej sylwetki. Jeśli chcesz pokazać nogi, wybierz wersję mini i noś do niej botki za kostkę na płaskiej podeszwie lub trampki. Chcesz położyć większy nacisk na talię? Wybierz fason do kolan i zaakcentuj tę część tułowia kolorowym paskiem.

Jak wygląda popularna szmizjerka? To sukienka z guzikami, kieszonkami, często wiązana w pasie, kształtem przypominająca męską koszulę. Elementy obowiązkowe to guziki. Góra wykończona tak jak T-shirt lub koszula. Kształtem przypomina literę T. Praktycznie odpowiednia na każdą okazję. Ta z delikatniejszego materiału będzie idealna na "wieczorne" wyjście, wystarczy dodać do niej szpilki i odrobinę biżuterii. Najmodniejsze szmizjerki w tym sezonie? Zdecydowanie dżinsowe!

BIAŁE SNEAKERSY

AdidasAdidas mat. partnera mat. partnera

Model Stan Smith marki Adidas zajmuje wysoką pozycją w międzynarodowym panteonie butów sportowych. Pierwsze w całości skórzane buty do tenisa pojawiły się w 1963 roku. Od tego czasu ich minimalistyczny design przeszedł do historii mody. W 1965 roku pierwszy model skórzanego obuwia tenisowego nazwano 'adidas Robert Haillet' na cześć francuskiego sportowca. Gdy Haillet przeszedł na emeryturę, ambasadorem obuwia został słynny Stan Smith. W 1967 roku buty zyskały kultową zieloną osłonę pięty.

BALERINY

BalerinyBaleriny mat. partnera mat. partnera

Skąd się wywodzą klasyczne balerinki? Wszystko za sprawą Rosy Repetto , matki tancerza i solisty francuskiego baletu Rolanda Petit'a. To ona w 1947 roku wymyśliła te buty. Jako właścicielka niewielkiej pracowni obuwniczej przy Rue de la Paix w Paryżu, zaprojektowała dla syna buty idealne do tańca: na płaskiej podeszwie, wygodne, do których nie trzeba było montować podtrzymujących pasków czy wstążek. Pod koniec lat 50. Repetto stały się sławne za sprawą Brigitte Bardot , która w filmie "I Bóg stworzył kobietę " nosiła baletki. Zresztą to na jej cześć został stworzony model Repetto BB, czyli proste baleriny z kokardką z przodu. Najpopularniejsze balerinki to te zbliżone do modelu Repetto BB - czarne, płaskie, z niewielką kokardką. Na ich popularność wpłynął pewnie fakt, że są niezwykle uniwersalne: świetnie pasują i do małej czarnej, i do dżinsów, i do szortów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.