Ramoneska: skórzana kurtka, która pasuje do każdej stylizacji

Dagmara Łacny
Ramoneska weszła już na stałe do kanonu mody i stała się częścią tzw. ubraniowej bazy (na równi z małą czarną i klasycznym trenczem). Jest na tyle uniwersalna, że świetnie wygląda zarówno z klasycznymi dżinsami, ołówkową spódnicą czy zwiewną sukienką.

Co charakteryzowało pierwsze ramoneski?

Były krótkie, miały podwójne klapy i ukośny suwak. Posiadały również kieszenie na dole i klapie, pagony na ramionach oraz rękawy zapinane na zamki. Suwak miał chronić przed zimnym powietrzem podczas jazdy motocyklem, a grubość skóry miała za zadanie zabezpieczać motocyklistę przed zimnem, i przed obtarciami podczas upadku na asfalcie. Co ciekawe, pierwotna nazwa ramoneski brzmiała "Perfecto " i nawiązywała do ulubionej marki cygar Irvinga Schotta.

 

Rok 1953 był przełomowym momentem w historii klasycznej skórzanej kurtki motocyklowej. Wraz z premierą filmu "Dziki" z udziałem Marlona Brando, zwykłe odzienie stało się częścią popkultury. Kurtkę nosili wszyscy - James Dean, Elvis Presley i rzesze ich naśladowców.

Pod koniec lat 60. skórzane kurtki przejęli hipisi. Zaczęli ozdabiać je nadrukami, przyszywać do nich frędzle, koraliki. Pojawiły się bardziej popularne wersje zamszowe.

Końcówka lat 70. ponownie należała do skóry. Tym razem kurtki stały się atrybutem rodzącej się sceny punkowej, a na cześć jednego z zespołów - The Ramones, którego członkowie nosili skórzane kurtki z ćwiekami, zaczęto nazywać je ramoneskami.

 

Dzisiaj ramoneski przestały kojarzyć się z subkulturami i noszone są o wiele chętniej przez kobiety niż mężczyzn. Jeszcze kilka lat temu zarezerwowane dla mniej formalnych stylizacji, obecnie równie chętnie zestawiane z dżinsami, eleganckimi spodniami, a nawet wieczorowymi sukienkami.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.