Koszula i bluzka z jedwabiu: ponadczasowa klasyka stylu

Dagmara Łacny
06.12.2017 09:06
Koszula czy bluzka uszyta z naturalnego jedwabiu prezentuje się bardzo elegancko. To dość kosztowna inwestycja, dlatego przygotowałyśmy zestaw przydatnych porad, jak dbać o jedwabne ubrania, by były w jak najlepszej kondycji przez długie lata.

Jak prać i płukać jedwab?

Jedwab to materiał delikatny i bardzo kosztowny, dlatego warto przykładać szczególną wagę do tego, w jaki sposób o niego dbamy. Do prania jedwabiu będziesz potrzebowała cytryny, octu bądź soli. Roztwór z dodatkiem któregoś z wymienionych składników (w proporcji 1 litr wody na sok z jednego owocu cytryny) musisz rozpuścić w zimnej wodzie i następnie delikatnie przepłukać w nim jedwabne ubranie. Ważne, by jedwabnej koszuli nie wyżymać, a jedynie delikatnie wygniatać wodę. Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy sprawią, że jedwab będzie miał szlachetny połysk. 

Biały jedwab jest narażony na zżółknięcie - aby temu zapobiec, przed praniem przez godzinę możesz wymoczyć ubranie w... mleku. Pożółkły jedwab możesz wyprać w płatkach mydlanych w proporcji 1:1. Ciemny jedwab po praniu warto wypłukać w wodzie z dodatkiem soli. Po płukaniu należy jedwabne ubrania wygnieść i delikatnie odsączyć z wody oraz zawinąć w kilka grubych ręczników.

Jak prasować jedwab?

Przed prasowaniem jedwabnej koszuli koniecznie sprawdź temperaturę żelazka. Jeśli masz możliwość, ustaw funkcję na "prasowanie jedwabiu", jeśli nie ma takiego oznaczenia, wybierz temperaturę ustawioną na dwóch kropkach. Pamiętaj, aby do prasowania jedwabiu nie używać funkcji parowania. Mocno pogniecioną jedwabną bluzkę warto przeprasować przez wilgotną ściereczkę. Pamiętaj, aby jedwabnej koszuli nie suszyć na słońcu.

U:W:^];mlm/zKw|vuO]mT_ne};?Te]ZC7c^[+tke
mat. prasowe

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX