Czółenka z paskiem: T-bary oraz Mary Jane czyli jesienne buty retro

Dagmara Łacny
11.10.2017 09:14
Najpopularniejsze buty na jesień, które nieodłącznie kojarzą się ze stylistyką retro? Oczywiście inspirowane modą lat 20. czółenka z charakterystycznymi paseczkami układającymi się w literę T (stąd anglojęzyczna nazwa pod jaką są znane "T-bar") oraz Mary Jane, w których pasek układa się w poprzek stopy.


mat. partnera

Nazwa Mary Jane wywodzi się od imienia bohaterki popularnego komiksu dla dzieci Buster Brown publikowanego na łamach New York Herald od roku 1902. Chociaż główna bohaterka rysunkowej opowieści była małą dziewczynką, to buty, które nosiła, spodobały się także dorosłym kobietom. Doceniły je szczególnie w latach 20. miłośniczki dancingów, gdyż buty tego typu miały dość niewysoki obcas, a dzięki paseczkowi świetnie trzymały się na stopie.
W obuwiu typu Mary Jane często wykorzystywano także szerokie wstążki wiązane na kokardę (zamiast typowego paseczka). Niezwykle modne były również buty z większą liczbą paseczków układających się w różne wzory. Niektóre modele stanowiły kombinację kilku rodzajów zapięcia.

We współczesnych kolekcjach marek obuwniczych buty z paseczkami pojawiają się dość często. W wielu wypadkach są oczywiście sporo wyższe od modeli z lat 20., ale zdarzają się i takie fasony, które z powodzeniem mogłaby założyć ówczesna flapper girl. Buty tego typu są klasyczne i bardzo eleganckie, dlatego świetnie pasują do wielu stylizacji - zarówno tych ze spódnicą, sukienką czy spodniami w roli głównej. 

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX