Sukienka w stylu retro: ponadczasowe fasony na wiosnę

Dagmara Łacny
22.02.2018 14:03
Fasony sukienek charakterystyczne dla mody lat 1940-1970 na dobre zagościły w naszych garderobach. Moda retro to wciąż niewyczerpane źródło inspiracji dla projektantów, którzy z chęcią zaglądają do archiwów domów mody. Sprawdź, które sukienki inspirowane modą dawnych lat najbardziej pasują do twojego stylu oraz sylwetki.

SUKIENKA W STYLU LAT 40.


avanti24

W latach 40. sukienki były skromne i proste. Wpływ działań wojennych na modę tego okresu widoczny był przede wszystkim w racjonowanym dostępie do materiałów (co z kolei odcisnęło swoje piętno na długości popularnych w tym czasie sukienek i spódnic), a także w fasonach inspirowanych modą męską i wojskowymi uniformami. W latach 40. liczyła się przede wszystkim wygoda, dlatego wielką popularność zdobyły sukienki o fasonie koszuli. Bardzo modne były drobne motywy kwiatowe, a większość sukienek miała praktyczne kieszenie. 

SUKIENKA W STYLU LAT 50.


avanti24

W tym czasie modna sylwetka charakteryzowała się mocnym wcięciem w talii, wąskimi ramionami oraz podkreślonymi wypukłościami biustu oraz linii bioder. W celu uzyskania pożądanego kształtu kobiety wkładały krótkie gorsety, tzw. waspie, oraz mocno rozkloszowane tiulowe halki zwane petticoats, na których pięknie prezentowały się sukienki z koła szyte z kilkunastu metrów tkaniny. Dekolty w szpic lub łódeczkę dodatkowo podkreślały wąskie ramiona. Drugim, równie popularnym fasonem sukienek z lat 50., były tzw. ołówki, mocno opinające całą sylwetkę i podkreślające wszystkie okrągłości.


avanti24

SUKIENKA W STYLU LAT 60.


avanti24

Rewolucyjne zmiany w modzie lat 60. przyczyniły się do wprowadzenia zupełnie nowej długości sukienek oraz spódnic. Na ulicach zaczęła królować słynna mini, a do jej popularyzacji przyczyniła się młoda brytyjska projektantka Mary Quant oraz francuski kreator mody André Courreges. Sukienki o prostym fasonie przypominającym literę A nie podkreślały już talii ani bioder, luźno spływały po sylwetce, koncentrując całą uwagę na nogach.

SUKIENKA W STYLU LAT 70.


avanti24

Lata 70. to kolejna radykalna zmiana w długości sukienek, które teraz zaczęły sięgać do samej ziemi. Ozdoby w postaci falban ulokowanych przy dekolcie lub na całej długości sukienki oraz rękawy o kształcie motylkowym i kimonowym były najbardziej charakterystycznymi elementami sukienek tej dekady.