Okulary przeciwsłoneczne - jakie dobrać dla siebie? [Porady]

Klaudia Stawska
Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia obowiązkowy dodatek na lato. Jednak z powodzeniem można nosić je przez cały rok, dlatego warto poświęcić chwilę na dobór najlepszego modelu dla siebie. Podpowiadamy, jak odnaleźć się w trendach i wybrać swoje idealne okulary.

Okulary przeciwsłoneczne nie mają jedynie funkcji ozdobnej - przede wszystkim maja za zadanie chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dlatego powinniśmy nosić je nie tylko latem, ale również zimą, kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu. Niezadbanie o ochronę swoich oczu może prowadzić do licznych schorzeń (np. zapalenia spojówki, uszkodzenia rogówki a nawet zaćmy) lub pogorszenia wzroku. Dlatego warto poświęcić nawet dłuższą chwilę, by wybrać najlepsze okulary dla siebie - zarówno dopasowane do naszego trybu życia i potrzeb, jak i naszego stylu.

Rodzaje okularów i wybór filtra

W pierwszej kolejności możemy podzielić okulary przeciwsłoneczne na trzy kategorie:

1. Podstawowe okulary z filtrem UV - nadają się na co dzień, w warunkach równomiernego rozłożenia natężenia światła. Aby okulary przeciwsłoneczne mogły pełnić funkcję ochronną muszą posiadać filtr UVA, UVB i UVC. W zależności od przepuszczalności filtra, będą one w różnym stopniu chronić przed słońcem.

2. Okulary polaryzacyjne - doskonale sprawdzają się przede wszystkim zimą, ponieważ ich zadaniem jest niwelowanie szkodliwego promieniowania, które odbija się od jasnych powierzchni. Są to najlepsze okulary dla sportowców i kierowców, ponieważ znacznie poprawiają jakość widzenia nawet przy ostrym świetle.

3. Okulary z fotochromem - to najciekawsze opcja dla osób, które potrzebują okularów korekcyjnych. Filtr fotochromowy dopasowuje się do poziomu nasłonecznienia, odpowiednio przyciemniając lub rozjaśniając szkła. Dzięki temu sprawdzają się przede wszystkim dla osób z wadą wzroku, które nie chcą korzystać z kilku par okularów i zmieniać ich w zależności od potrzeb. Należy jednak pamiętać, że przejście z przyciemnienia do jasnych szkieł, zajmuje kilka chwil, zwłaszcza jeśli w otoczeniu poziom światła zmieni się gwałtownie.

Kolor soczewek - jaki wybrać?

 

1. Brązowy - najlepiej przyciemnia i zatrzymuje światło, zwłaszcza latem - dobrze kontrastuje z błękitem nieba; są też bardzo dobre dla osób o wrażliwych oczach.

2. Szary - nie zmienia kolorów przedmiotów oraz poprawia widoczność na dalekie odległości oraz poprawia jej ocenę, dlatego sprawdza się np. dla kierowców, ale jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się dla każdego.

3. Żółty lub pomarańczowy - poprawia widoczność w pochmurny dzień

4. Fioletowy - poprawia widoczność dalekich obiektów

5. Czerwony - sprawdza się głównie wieczorem, przy słabszym natężeniu światła

6. Zielony - sprawdza się zwłaszcza wieczorem i po zmroku, uniemożliwia odczytywanie sygnalizacji świetlnej, więc nie nadaje się dla kierowców.

Markowe okulary czy z supermarketu?

 

Wybierając okulary bez odpowiedniego filtra UV możemy poważnie uszkodzić oczy. Jest to o wiele bardziej niebezpieczne niż nawet chodzenie w pełnym słońcu bez okularów. Dlaczego? Kiedy zakładamy ciemne szkła, źrenica mocno się rozszerza, by wyłapać więcej światła. Niestety, jeśli szkła nie będą gwarantować ochrony przed promieniowanie, może to spowodować, że więcej promieni UV trafi do naszego oka, co jak pisaliśmy wcześniej może prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń siatkówki czy rogówki. Okulary z marketu nigdy nie będą gwarantowały dobrej ochrony, dlatego przeciwsłoneczne szkła warto kupować tylko w salonach optycznych. Są droższe, ale gwarantują bezpieczeństwo naszych oczu, których leczenie może być o wiele bardziej kosztowne.

W salonach optycznych możesz znaleźć bardzo duży wybór oprawek, dlatego raczej nie powinnaś przejmować się tym, że będą one mniej atrakcyjne czy odbiegające od najnowszych trendów. Na co dzień szukaj plastikowych, lekkich oprawek . Dobrze sprawdzą się też metalowe, ale są one nieco cięższe. Jeżeli szukasz okularów, które będą dobre dla sportowców, postaw raczej na oprawki poliwęglanowe. Ostatnio modne stały się także ekologiczne oprawki wykonane np. z drewna.

Pamiętaj, że wybierając okulary przeciwsłoneczne , najważniejsza jest jakość soczewki . Bez trudu znajdziesz modny fason oprawek, który będzie pasował do Twojego stylu, Twojej urody i aktywności. Jednak to soczewka gwarantuje bezpieczeństwo Twoim oczom. Jeżeli po włożeniu okularów masz wrażenie, że "chodnik przybliża się", to znak, że soczewka została wykonana nieprawidłowo i nie powinnaś nosić takich okularów.

Więcej okularów znajdziesz w sklepie Avanti .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.