10 zabawnych faktów o butach, które musisz poznać

Beata Aduckiewicz
My kobiety kochamy buty, prawda? Jednak, czy wiemy o nich wszystko? Z pewnością nie. Szukałaś kiedyś interesujących faktów o butach? My dziś pogrzebaliśmy trochę w historii mody i znaleźliśmy dla Was kilka zabawnych informacji na temat butów. Koniecznie zobacz!

10 zabawnych faktów o butach (fot. MoustacheGirl/Shutterstock.com)10 zabawnych faktów o butach (fot. MoustacheGirl/Shutterstock.com) 10 zabawnych faktów o butach (fot. MoustacheGirl/Shutterstock.com)

10 zabawnych faktów o butach (fot. MoustacheGirl/Shutterstock.com)

1. Pierwsze ilustracje butów mają ponad 15 000 lat

Najstarsze rysunki butów zostały odnalezione na ścianach hiszpańskich jaskiń. Rysunki te przedstawiają ludzi, których stopy owinięte są zwierzęcą skórą i futrem. Z czasem pradawni ludzie wypełnili wnętrze takich butów suchą trawą, która miała służyć jako izolacja przed zimnem.

2. Do XIX wieku nie istniało pojęcie lewy i prawy but - obydwa były identyczne

Z tego faktu wynika, że do roku 1818 komfort obuwia kompletnie się nie liczył. Pierwsza para butów, która posiadała rozróżnienie na prawy i lewy powstawała w Filadelfii. Do tego czasu ludzie wciąż narzekali na bóle stóp wywołane źle dopasowanym obuwiem. Jak widać to nie tylko problem naszych czasów i miłośniczek butów na wysokich obcasach.

3. Buty ze szpiczastym noskiem były modowym hitem w Europie od XI aż do XV wieku

Wiemy dobrze, że śriedniowiecze było dosyć okrutne. Dotyczy to również obuwia. Najmodniejsze było to ze szpiczastym noskiem, ale nie takim jaki znamy dziś. Śriedniowieczny szpic buta był ekstremalnie ostry i bardzo długi - spokojnie mógł posłużyć za dodatkowy miecz. Buty te inspirowane były gotycką architekturą. Szpice butów sięgały niekiedy aż 60 cm.

4. Aż do XVII wieku nie rożróżniano butów damskich od męskich

Biedny lud musiał zazwyczaj nosić takie buty jakie miał do dyspozycji. Bogatsi ludzie oczywiście mieli większy wybór, ale zazwyczaj modele butów damskich nie różniły się od męskich. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni najchętniej wybierali modele na obcasie.

5. W IX i X wieku europejscy książęta nosili najczęściej buty z drewna

Drewniane buty pochodzą z Holandii. Holendrzy żyli wtedy na terenach, które powoli zatapiało morze, więc zaobserwowali, że ich skórzane buty niszczą się pod wpływem wilgoci. Właśnie dlatego wymyślili buty z drewna, które do dziś są obecne w tradycji holenderskiej, a tamtejsi ludzie nadal bardzo często je noszą.

6. Pierwsze damskie kozaki stworzyła królowa Wiktoria

Kozaki stworzono w roku 1840, a kiedy ich damską wersję pokazała światu królowa Wiktoria, bardzo szybko stały się prawdziwym hitem wśród ówczesnych kobiet. Występowały zazwyczaj w wersji na obcasie. Ich długa cholewka doskonale chroniła kobiece nogi przed zranieniem.

7. Buty z otwartym noskiem, tak zwane peep toe, są znane już od lat 30. XX wieku

Wtedy to właśnie przyszła moda na opalanie się. Modę na tego typu buty próbowano stłumić w latach 60., a dziś znów są niezwykle popularne i lubiane.

Popularność peep toe wzrosła po II wojnie światowej, kiedy rozluźniła się atmosfera w walczących państwach. Otwarty nosek buta popularny był w bardziej zamożnych warstwach i symbolizował kobietę niezwykle atrakcyjną i przyciągającą uwagę mężczyzn.

8. Kobieta potrafi w trakcie całego życia kupić średnio 469 par butów

Naukowcy postanowili sprawdzić jedną z największych pasji niektórych kobiet, czyli kupowanie butów i otrzymali właśnie taką liczbę. Liczyłyście kiedyś ile par butów kupiłyście do tej pory?

Ponadto naukowcy stwierdzili również, że kobieta w dowolnym momencie życia posiada około 19 par butów. Zgadzacie się z tym?

9. Na chińskim weselu rzuca się but panny młodej na dach domu

Na weselu w Chinach panna młoda zamiast bukietu rzuca jednym ze swoich butów. But musi być czerwony i powinien przelecieć nad dachem domu nowożeńców. Stanowi to dobrą wróżbę dla młodej pary.

10. Na węgierskim weselu pan młody pije z buta panny młodej

Na węgierskim weselu istnieje tradycja, że pan młody musi wypić z buta panny młodej. Panna młoda pije z normalnego kieliszka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.