Bomber jacket - jak nosić go jesienią?

Adrianna Olejnik
09.11.2017 17:30
bomber

bomber (pinterest)

Zamiennik jeansowej kurtki i skórzanej ramoneski? Oczywiście bomber jacket. O tym, jak kurtka pilotka zyskała rangę trendu z wybiegów i jakie modele nosić tej jesieni, przeczytasz w tym artykule.

Kurtka pilotka

Kurtka typu bomber narodziła się w czasach pierwszej wojny światowej. Wykonana ze skóry, miała za zadanie chronić pilotów od zimna w otwartych kabinach samolotów wojskowych. Jej pierwszy producent, Leslie Irvin, rozpoczął masową produkcję, zaopatrując w kurtki RAF. Popyt na wykonane z owczej skóry i wełny okrycie był tak duży, że Irvin z trudem sprostał zamówieniom Brytyjczyków, z czasem zatrudniając poddostawców, którzy wspierali go, by podołał natłokowi obowiązków. Obecnie sądzi się, że to właśnie przez tę współpracę kurtki Irvinga zaczęły zmieniać swój oryginalny wygląd, zyskując dodatkowe elementy, takie jak kieszenie czy przeszycia. Po drugiej wojnie światowej Irving przestał produkować bombery, a tematem zainteresował się pilot, Simon Green. Szukając oryginalnej kurtki Irvinga na rynku wtórnym, we współpracy z dostawcami swojego poprzednika rozpoczął własną produkcję pożądanego nadal modelu. Z czasem marka Greena zyskała oficjalnie znak towarowy Irvinga i do dziś produkuje kurtki skórzane pod szyldem Moto-Lita Ltd. 


mat. partnera

Z kabiny pilota na wybiegi

Z biegiem lat o bomber jacket upomniała się ulica. Lżejsze, wykonane z mniej odpornych niż skóra materiałów (głównie z nylonu) bomberki zaczęły pojawiać się na ulicach Anglii i Stanów Zjednoczonych. W latach 80. i 90. wpisały się w rozwijającą się kulturę muzyki dance, a z czasem zaczęły pojawiać się w kolekcjach projektantów. W zeszłym roku dom mody Gucci postawił na wzorzysty, haftowany bomber, którego popularność trwa do dziś.


mat. partnera

Jakie modele kurtek bomber nosić tej jesieni?

Idąc tropem Gucci'ego, również w tym sezonie warto wybrać bomberkę, która zwraca uwagę. Jesienna aura, w której zwykle, po krótkim okresie złotej jesieni, dominuje szarość, aż prosi się o żywe i wyraziste kolory. By skompletować zestaw z kolorową kurtką, wybierz mocny kolor kurtki lub postaw na zdobienia - w połączeniu z białą koszulą czy jesiennym golfem bomber będzie prezentował się świetnie.


mat. partnera

Zobacz inne modele bomberek.

Zobacz także
  • spódnica plisowana Plisowane spódnice - przegląd najciekawszych modeli
  • spodnie skórzane koszula jeasnowa Skórzane spodnie - jesienny zamiennik jeansów
  • eleganckie spodnie z obniżonym krokiem szpilki płaszcz Eleganckie spodnie - jaki model wybrać?