Okulary przeciwsłoneczne - jaki model wybrać?

Adrianna Olejnik
17.04.2017 11:00
Fot. materiały Zalando, kolaż avanti24.pl

Fot. materiały Zalando, kolaż avanti24.pl (Fot. materiały Zalando, kolaż avanti24.pl)

Choć póki co pogoda nas nie rozpieszcza, już niedługo będziemy cieszyć się słońcem przez kilka długich miesięcy. Ważnym elementem każdej letniej stylizacji są okulary przeciwsłoneczne. Oprócz tego, że świetnie wyglądają, ich podstawowym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jaki model okularów wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Okulary pilotki - aviatory

Przy wyborze okularów najlepiej kierować się informacjami na temat filtrów, które ma dany egzemplarz. Najlepsze okulary będą miały filtr 400, co oznacza, że pochłaniają 100% szkodliwych promieni i kompleksowo chronią nasze oczy. Informacja o tym powinna być umieszczona na okularach lub przy nich (na opakowaniu, metce itp.) Jak wiadomo, nie należy zawsze ślepo wierzyć w to, co napisane, dlatego zakup okularów warto przemyśleć i wybrać od sprawdzonego producenta, specjalizującego się w produkcji okularów przeciwsłonecznych. Jeśli chodzi o kształt oprawek - tu mamy nieograniczone pole do popisu. Klasycznym i bezpiecznym wyjściem są aviatory, czyli metalowe okulary z charakterystycznymi szkłami. Zwane okularami pilotów, aviatory swoją historią rzeczywiście sięgają czasów, gdy były używane przez lotników. Obecnie ilość kolorów i wzorów sprawia, że może nosić je każdy. Świetnie pasują do casualowych zestawów, takich jak poszarpane dżinsy i proste T-shirty.

Fot. www.shop.nordstrom.com, autor: brak informacji / kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. www.shop.nordstrom.com, autor: brak informacji / kolaż avanti24 / materiały partnerów

Klasyczna elegancja - model wayfarer

To, na co również warto zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne, to kategoria filtra UV. Wiemy już, że im wyższa wartość filtra, tym lepiej, lecz istotna również jest jego kategoria, która wiąże się ze stopniem zabarwienia soczewek. Intensywność koloru i zaciemnienia należy dostosować do miejsca, w którym będziemy nosić okulary. Kategoria ta ma skalę 1-4, gdzie 4 to okulary tak ciemne, że nie powinno się w nich prowadzić samochodu i używać ich w czasie pochmurnych dni. Kolejnym modelem okularów, które pasują do wszystkiego jest wayfarer. Oprawki z plastiku w różnych kolorach, szkła w różnych odcieniach - wayfarer to klasyka biznesowego looku, choć nie widzimy przeszkód, by nosić je również na co dzień.

Fot. www.clemallali.weebly.com, autor: brak informacjiFot. www.clemallali.weebly.com, autor: brak informacji

Oryginalne modele - kocie oczy, lennonki, muchy

Gdy kupujesz dobre, sprawdzonej jakości okulary, zwróć zastanowić się, czy nie zdecydować się na soczewski polaryzacyjne lub fotochromatyczne. Polaryzacyjne niwelują szkodliwe dla oczy światło odbite, przydają się więc szczególnie zimą lub w czasie jazdy samochodem. Fotochromowe to natomiast świetny wybór dla osób noszących okulary korekcyjne. Filtr sprawia, że soczewki przyciemniają się lub rozjaśniają w zależności od zmiany natężenia promieni słonecznych. Gdy już podejmiesz decyzję, warto zaszaleć i wybrać okulary o nietypowym kształcie czy rozmiarze. Bardzo modnym modelem jest tak zwane kocie oko lub okrągłe lennonki. Pamiętaj, że oryginalny model okularów może urozmaicić minimalistyczną stylizację, więc warto czasami dać ponieść się fantazji.

Fot. www.street-style-chic.tumblr.com, autor: brak informacji / kolaż avanti24 / materiały partnerówFot. www.street-style-chic.tumblr.com, autor: brak informacji / kolaż avanti24 / materiały partnerów

Zobacz więcej ciekawych modeli okularów przeciwsłonecznych.

Zobacz także
  • Fot. materiały prasowe Adidas Nowa kampania Adidas Originals. Czym jest oryginalność w modzie, muzyce i sztuce?
  • źródło: http://fashion-agony.com/ Dżinsowe spódnice w trzech stylizacjach
  • Okulary przeciwsłoneczne Czy tanie okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy?