Gianni Versace - styl wielkiego projektanta wraca. Zobacz dlaczego!

Kasia Żechowicz
W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Gianniego Versace. Okrągła liczba zgrała się w czasie z intensywnym powrotem trendów, które włoski projektant wylansował, budując słynny dom mody. Odkryj, co Versace ma wspólnego z pewnym brazylijskim rzeźbiarzem, Warszawą oraz współczesnymi ubraniami z sieciówek!

Pod koniec maja w majestatycznych wnętrzach warszawskiego Hotelu Bellotto odbył się pokaz, w którym każdy pasjonat mody chciałby uczestniczyć. Na wybiegu zaprezentowano 40 kreacji skomponowanych z oryginalnych ubrań Gianniego Versace z lat 80. i 90. Do Warszawy przyjechały one aż z Brazylii, a wszystko dzięki przesympatycznemu kolekcjonerowi i rzeźbiarzowi Alexandre Stefani. Od lat wyszukuje on perełki vintage włoskiego projektanta, zachowując tym samym materialną pamięć o jednym z najwybitniejszych kreatorów końca XX wieku. Dlaczego akurat teraz wspominamy Gianniego Versace i jak to się ma do mody codziennej?

 

Lata 80. - złota dekada Gianniego Versace

W tym roku przypada okrągła, 20. rocznica śmierci Gianniego Versace zastrzelonego w Miami Beach w lipcu 1997 roku. Jako że w modzie nic nie dzieje się przez przypadek, również fakt, że w tym sezonie intensywnie wracamy do trendów z lat 80. nie może być uznany za zbieg okoliczności. Versace największą sławę zdobył właśnie w tamtej dekadzie, a charakteryzowała się ona hedonistycznym podejściem do życia, nadmierną konsumpcją i wyraźnym manifestowaniem dobrej sytuacji materialnej. Na co dzień służyły do tego firmowe ubrania, stąd wielki fenomen koszul, bluzek czy spodni z rozpoznawalnym logo lub wielkim nazwiskiem projektanta. Kolekcje Gianniego Versace spełniały wszystkie wymagania nowej grupy społecznej młodych karierowiczów, tzw. "yuppies" , którzy chętnie wydawali świeżo zarobione w korporacjach pieniądze. Słynny znak meduzy (Versace urodził się na południu Włoch, gdzie znajduje się mnóstwo pozostałości po starożytnej Grecji - to jej motyw zainspirował go do stworzenia logo) przeplatał się z mocnymi wzorami w kolorach fluo oraz złotymi nadrukami w barokowym stylu.

Gianni Versace - pokazGianni Versace - pokaz Źródło: Materiały prasowe / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: Materiały prasowe mystyle-events/ Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Kolekcje Versace eksponowały kobiecą sylwetkę w taki sposób, aby sprawiała wrażenie jeszcze bardziej dostojnej, silnej i pewnej siebie. Dziś wizerunek "power woman", podobnie jak inne trendy z lat 80., wracają z olbrzymią siłą . Nosimy je jednak w nieco inny sposób: w niektórych przypadkach z ironią, w innych z dumą lub nostalgią. Mocne kolory to wciąż domena kobiet, które nie boją się być zauważane, za to połyskujące sukienki koktajlowe, żakiety z szerokimi ramionami i spodnie z wysokim stanem przyjęły się świetnie. Wielkie loga wciąż dzielą klientów na tych, którzy interpretują je w kluczu vintage i uważają za "cool" oraz na tych, którzy napis Versace traktują zupełnie powierzchownie, stając się ofiarami mody. Lepiej należeć do tej pierwszej grupy, dlatego zaleca się wybierać znaki firmowe w tradycyjnej, "oldschoolowej" postaci lub ich współczesne reinterpretacje.

Versace w latach 90.

Gianni Versace - pokaz WarszawaGianni Versace - pokaz Warszawa Źródło: Materiały prasowe / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: Materiały prasowe mystyle-events/ Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Gianni Versace kontynuował swoją wielką karierę również w latach 90. W zbiorach Alexandre Stefani, które podziwialiśmy w Warszawie, znalazł się czerwony, jednoczęściowy kostium kąpielowy podobny do tego, który nosiła Pamela Anderson w "Słonecznym Patrolu" oraz sukienka inspirowana życiem nocnym Miami należąca do samej Elizabeth Hurley. Podczas gdy modelki prezentowały kolejne kreacje włoskiego mistrza, z głośników słychać było utwór George'a Michaela "Freedom". Ta sama piosenka towarzyszyła w 1991 roku słynnym topmodelkom Naomi Cambell, Lindzie Evangelista, Cindy Crawford i Christy Turlington, które wychodząc na wybieg jednocześnie, zaznaczyły kluczowy moment w historii pokazów mody i roli modelek w kreowaniu wizerunku marki . Warszawskie wydarzenie było wspaniałą podróżą w czasie do miejsc i wydarzeń, które chciałoby się przeżyć na własnej skórze, choć wspominanie ich było równie przyjemne!

Więcej ubrań w stylu Versace znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o:
Copyright © Agora SA