Franca Sozzani - jaka była redaktor naczelna włoskiego Vogue'a?

W wieku 66 lat, tuż przed świętami odeszła jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata mody. Franca Sozzani, redaktor naczelna włoskiego Vogue'a, uczyniła z niego czasopismo wyjątkowe. Co takiego zmieniła i dlaczego była inna niż wszystkie? Przedstawiamy kilka informacji z życia i kariery zmarłej redaktorki.
 

Franca Sozzani urodziła się w Lombardii w północnych Włoszech. Jako, że pochodziła z wysoko postawionej rodziny, mogłaby nie pracować, a jedynie zbierać owoce swojej pozycji społecznej. Pewnego dnia odpowiedziała jednak na ogłoszenie grupy wydawniczej Conde Nast podejmując rolę asystentki w redakcji Vogue Bambini dedykowanej modzie dziecięcej. Wcześniej studiowała język niemiecki i literaturę, wyszła za mąż, by jeszcze w ciąży rozwieść się po trzech miesiącach od zaślubin. Ze związku narodził się syn Francesco, a z jej ambicji i zdeterminowania niesamowita kariera. W wieku 30 lat Franca objęła prowadzenie magazynu "Lei", a od 1988 roku pełniła funkcję redaktor naczelnej włoskiego Vogue'a czyniąc z magazynu najbardziej wpływowe pismo o modzie tuż po jego edycji amerykańskiej.

 

Franca Sozzani pamiętana będzie przede wszystkim za decyzje podejmowane "pod prąd" oraz serwisy fotograficzne o dużym wpływie na czytelnika i cały świat mody. W 2008 roku opublikowała na przykład sesję wyłącznie z czarnoskórymi modelkami, a doprawiła je artykułami, które potępiały rasizm w branży. W czerwcu 2011 zatytułowała zdjęcie okładkowe "Belle vere" ("Piękne prawdziwe"), poświęcając numer modelkom plus size. Innym razem opisała w magazynie i zilustrowała serwisami fotograficznymi plagę operacji plastycznych, problem przemocy domowej czy tematy związane z ochroną środowiska. Wielokrotnie ryzykowała tym samym zwolnienie z funkcji, gdyż wydawcy obawiali się wycofania reklamodawców i negatywnej reakcji czytelników. Jak się jednak okazało, czytelnicy docenili ambitny przekaz Sozzani, a magazyn utożsamiany z próżnością przerodził się w inteligentne forum dyskusji o modzie i tematach z nią związanych.

 

Franca Sozzani była wielką promotorką nowych talentów. Nie zamykała się w czterech ścianach gabinetu kreując wizerunek naczelnej, znany z filmu "Diabeł ubiera się u Prady". Lansowała młodych fotografów i projektantów. Karierę zawdzięczają jej m.in. Bruce Weber czy Peter Lindbergh, a także Gianni Versace i Giorgio Armani. Od lat, z wielką pasją promowała inicjatywę Vogue Talents, która zajmuje się "łowieniem" i ułatwianiem kariery wschodzącym stylistom, projektantom i fotografom. Franca Sozzani wydała również liczne publikacje,  na przykład książkę o Dolce & Gabbana czy o historii Vogue'a. Pozostawiła po sobie wielką pustkę, a jednocześnie wskazała kierunek dla następnych pokoleń. Syn Francesco obserwując chorą mamę nakręcił o niej film dokumentalny. "Franca. Caos and Creation" to najlepsza opowieść o kobiecie, matce i redaktor naczelnej, która wprowadzając chaos, kreowała.

 

Więcej ubrań i dodatków znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.