Jak wybrać buty odpowiednie do kształtu stopy

Dagmara Łacny
W przypadku dobrze dobranych butów nie tylko rozmiar ma znaczenie. Ważna jest również tęgość buta oraz kształt naszej stopy. Jaki rodzaj obuwia jest najkorzystniejszy dla zdrowia twoich stóp? Podpowiadamy!

Jak często zdarzyło ci się kupić buty , które może nie były zbyt wygodne, ale miałaś nadzieję, że uda ci się je "rozchodzić"? Modele wykonane z prawdziwej skóry nieco się rozbiją w trakcie użytkowania, jednak nie licz na to w przypadku butów wykonanych z tworzywa sztucznego oraz innego materiału (np. płótna) Zanim po raz kolejny zrobicie krzywdę swoim stopom, sprawdźcie, jakie buty najlepiej do nich pasują!

Tęgość buta

To nic innego jak jego szerokość. Niestety sporo popularnych firm obuwniczych stara się zapominać o tym, że nasze stopy nie są jednakowe. Na szczęście na rynku znajdziemy i takie marki, które wprowadzają na oznaczeniu buta dwa rodzaje tęgości. Standardowa stopa o średniej, przeciętnej szerokości będzie oznaczona literką "G", natomiast stopa wąska literką "F". Niektóre sieciówki, jak chociażby New Look oznacza modele butów przeznaczone dla szerszych stóp stosowną naklejką ('wide feet").

Podbicie stopy

Może być normalne, niskie bądź wysokie. Zależy nie tylko od naszych genów, ale także od tego, jakiego rodzaju obuwie nosiliśmy do tej pory. Jak sprawdzić rodzaj podbicia naszej stopy? To proste! Wystarczy odcisnąć jej mokry ślad na podłożu. Prawidłowa stopa o normalnym podbiciu zostawi ślad lekko wyżłobiony po wewnętrznej stronie. Stopa o niskim podbiciu odciśnie się na płasko (popularne płaskostopie), natomiast ta o wysokim podbiciu zostawi charakterystyczne wybrzuszenie.

Czy wiesz, jaką masz stopę?

Jaką masz stopę?Jaką masz stopę? .

      • stopa rzymska (trzy pierwsze palce równej długości) - żeby uniknąć ściskania stopy, najlepiej wybrać szpilki zaokrąglone , wówczas stopa będzie naturalnie układała się w bucie
        1. Stopy nie są symetryczne, dlatego nie przymierzaj tylko jednego buta, a parę. Wybierz ten rozmiar, w którym stopy mają nieco więcej luzu. Przy lekko za dużym bucie zawsze możesz zastosować specjalną wkładkę. Wiele firm obuwniczych ma w swojej ofercie "połówki". Różnica między pełnymi numerami wynosi 8 mm, między połówkami około 5 mm. 
        2. Nie mierz butów na siedząco. Pochodź po sklepie (lub domu, jeśli buty kupiłaś online).
        3. Staraj się mierzyć buty na popołudniu, kiedy stopa jest "zmęczona" i nieco opuchnięta.

        <

        Zobacz wideo
        Więcej o:
        Copyright © Agora SA