Konkurs Groszków - wyniki!

Sprawdźcie, kto wygrał!
konkurs konkurs www.tmc.com.pl, kolaż Groszki

Konkurs Groszków - wyniki

Dziękujemy Wam za wszystkie zgłoszenia!

Wybór nie był łatwy. Sugerowałyśmy się zarówno kolażem, jak i tekstem. Zdania były bardzo podzielone, zdarzało się, że w jednej pracy bardziej podobały nam się zdjęcia, w innej treść. Zadanie ułatwiłaby nam również większa dbałość o język w niektórych postach. Po burzliwej dyskusji udało nam się wyłonić zwycięzców.

www.tmc.com.pl, kolaż Groszki

Książkę "100 idei, które zmieniły modę" autorstwa Harriet Worsley, (Wydawnictwo TMC) otrzyma Thessalina

Książkę "Moda dzisiaj 2", (Wydawnictwo TASCHEN) otrzymają: Distant oraz Jolie.

GRATULUJEMY!!! Ze zwyciężczyniami skontaktujemy się mailowo.

Zgodnie z obietnicą publikujemy najciekawsze prace, natomiast wszystkie znajdziecie tu.

Harriet Worsley,

Przeczytajcie więcej o książce "100 idei, które zmieniły modę"

kolaż Thessalina konkurs Groszków kolaż Thessalina konkurs Groszków kolaż Thessalina

Thessalina

Jesienne trendy: dekolt skrzętnie ukryty

Tej jesieni modowa maksyma "mniej znaczy więcej" znalazła odzwierciedlenie w wyglądzie dekoltów, a w zasadzie w ich braku. Zamiast wycięć eksponujących kobiece wdzięki czołowi projektanci a za nimi popularne marki proponują nam bowiem zakrywanie się po samą brodę: na wybiegach i sklepowych półkach triumfy święcą wszelkiego rodzaju golfy i wysokie, drapowane kołnierze, nie brakuje też wiązanych pod szyją kokard i żabotów.

Na pierwszy rzut oka to naturalna kontynuacja zapoczątkowanego w kolekcjach wiosenno-letnich sięgania do modowego dziedzictwa lat 70. XX wieku - wszakże dzianinowe golfy i zwiewne bluzki z fantazyjnymi kokardami to jedne z symboli tamtych czasów. Z drugiej jednak strony dostojna kolorystyka (czerń, granat, biel) i dodatkowe zdobienia wielu strojów prezentowanych na wybiegach pozwalają przypuszczać, że źródło inspiracji leży nieco głębiej, bo w przypadającej na XIX wiek epoce wiktoriańskiej. Jej cechą charakterystyczną była m.in. rygorystyczna moralność przejawiająca się nie tylko w powściągliwym zachowaniu, ale też w ciemnych i maksymalnie zabudowanych strojach (wszechobecne długie rękawy, spódnice do ziemi czy właśnie wymyślne kołnierze), które miały za zadanie skrzętnie skrywać kobiece ciała. Ale czy paradoksalnie nie czyniły ich przez to bardziej pociągającymi? Oceńcie same.

góra: sukienki - Asos, bluzka - Mango, kardigan - H&M

środek: bluzki - H&M, Topshop/Rare

dół: Pucci, Marc Jacobs, Alexander McQueen, Marc Jacobs, Giles

kolaż Distant - konkurs Groszków kolaż Distant - konkurs Groszków Distant

Distant

Sweet Peplum

Każda z nas wie, że warto zważać na detale. To one stanowią o efekcie końcowym stylizacji, potrafią odmienić prostą koszulkę, czy też spódnicę. Wraz z nastaniem nowego sezonu niczym bumerang powraca do nas nieco antyczny, zapomniany element damskiej garderoby.

Tradycyjne stroje Basków z biegiem czasu zostały rozpracowane na czynniki pierwsze. Zmodernizowane przez Francuzów falbaniaste elementy stroju nazwano ? baskinką. W epoce wiktoriańskiej termin ten kojarzono głównie z dobrze dopasowanym gorsetem, bądź też kurtką, która rozszerzała się ku biodrom. We współczesnym użyciu baskinka to rozkloszowany kawałek materiału, który doszywa się na wysokości talii. Okalająca sylwetkę falbana jest mistrzem złudzeń optycznych. Ten niepozorny skrawek materiału potrafi wizualnie wydłużyć sylwetkę, wymodelować biodra i sprawić wrażenie jakobyśmy miały talię osy.

Baskinka jest jednym z najważniejszych trendów sezonu jesień-zima 2011. Pojawiła się u Ellie Saab, Proenzy Schouler oraz przedstawiciela polskiego rynku modowego - Macieja Zienia. Niektórzy projektanci tacy jak Dior oraz Zac Posen poszli o krok dalej i przyszyli ten modny element do żakietów.

Ultrakobieca ozdoba po wielu latach ciszy wraca do świata mody ze zdwojoną siłą. Wprowadza do każdego stroju zalotny, wyrafinowany klimat. Już robię w swojej szafie miejsce dla baskinki, a Wy?

kolaż Jolie - konkurs Groszków kolaż Jolie - konkurs Groszków kolaż Jolie

Jolie

Tegoroczne kolekcje jesienne zaskoczyły mnie swoją różnorodnością. Projektanci sięgnęli do przeszłości, wzorując się na modzie od lat 20-tych po 90-te. Na wybiegach mogliśmy zatem oglądać przekrój właściwie całego wieku. Ja jednak najbardziej skłaniam się do lat 60-tych, które urzekły mnie swoją prostotą. Na kolażu widać 2 trendy z tamtych lat- klasykę w stylu Audrey Hepburn i modę rodem z londyńskiej ulicy. Oba trendy jednak łączą w sobie proste, wręcz geometryczne kroje, które - odpowiednio noszone- pasują zarówno do chłopczyc, jak i kobiet o pełniejszych kształtach. Stylizacje Twiggy kojarzą się raczej z ulicą, z Londynem, który był stolicą kulturalną tamtych lat. Króciutkie sukienki dodają jej dziewczęcego uroku, na zdjęciach wygląda, jakby właśnie wyszła z lekcji. Audrey z kolei to przykład szyku i elegancji. Dlatego wybrałam kolekcję Burberry, która jest pełna takich elementów- eleganckie płaszcze i dopasowane, minimalistyczne sukienki to jest to, czego będę szukać w tym sezonie.

Konkurs Groszków - kolaż blanche_ingram Konkurs Groszków - kolaż blanche_ingram kolaż blanche_ingram

Blanche_ingram

Jesienne trendy: z szafy dandysa

Na tegoroczną jesień projektanci przygotowali przeróżne tredny, wiele z nich to powtórka z przeszłości. Inspiracja dawnymi latami trwa co sezon, w końcu moda wraca. Najczęściej ta inspiracja sięga kilkunastu lat, ale niektórzy cofnęli się w czasie wiele lat wstecz. Także współczesna kobieta może poczuc się niczym XiX wieczny dandys. Słowem kluczowym jest nonszalancja. Więc postawmy na luźne spodnie, szale czy apaszki i co najważniejsze- żakiet (najlepiej rozpięty). Na chłodniejsze dni - elegancki płaszcz. Pomocny może być także kapelusz i torebka kuferek. Musimy wyglądac jak z innych czasów (przecież rzeczywistośc i nowoczesność nas nie dotyczy). Liczy się także świadomość, że wyglądamy szykownie i ekstrawagancko. Kobieta w garniturze może wyglądać pięknie co udowadniały Katharine Hepburn i Marlelen Dietrich. Pójdź więc w ich ślady i zastosuj ten trend aby wcielić się w rolę dandysa lub ikony kina, jak kto woli.

Konkurs Groszków - kolaż martachocho Konkurs Groszków - kolaż martachocho kolaż martachocho

Martachocho

W tym sezonie w damskiej szafie króluje męski szyk!  MARLENE DIETRICH i Coco Chanel jako pierwsze złamały zasady i odważnie postawiły na równość płci. Kostiumy garniturowe i wszelkiego rodzaju  inspiracje męskim stylem pojawiły się tej jesieni w kolekcjach m.in. Ralph Lauren, YSL, Balmain, Moschino, Mark&Spencer.

Smoking kojarzony jest z JAMSEM BONDEM. Klasycznie skrojony stał się synonimem mężczyzny z klasą. Słynna kolekcja Le Smoking Yves Saint Laurent z lat 60. zapoczątkowała nowy styl  ubierania się kobiet. Długa marynarka była ulubionym elementem garderoby projektanta.

Damska odsłona marynarki jest wyraźnie wcięta w talii i zapinana na cztery, dwurzędowe guziki. Mocnym akcentem, ktory przełamie poważny charakter stroju  może być GŁĘBOKI DEKOLD wykończony często satynową, czarną taśmą. Najczęściej noszony do spodni cygaretek. Do tego muszka i czarne, gładkie buty. Wbrew pozorom smoking może być bardzo... kobiecym strojem.

Temat smokingu można potraktować dosłownie, ale również z przymróżeniem oka. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi. Swój indywidualizm podkreślały dzięki smokingowi takie kobiety, jak Kate Moss, Rihanna, czy Carolina Herrera.

Konkurs Groszków - kolaż jokszan Konkurs Groszków - kolaż jokszan kolaż jokszan

Jokszan

Szalona jesień lat 60tych

W tym sezonie na pokazach Prady, Costume Naticional czy Blumarine można było zaobserwować znaczne wpływy z lat 60tych , nawet niektóre sieciówki jak Marks & Spencer skusiły się na awangardę płynącą z tamtych czasów.Projektanci postawili głównie na mocne kolory i charakterystyczne geometryczne wzory,nie zabrakło również nutki futuryzmu jak i ciekawych materiałów. Kiedy mówimy o krojach moda lat 60 to przede wszystkim trapezowe sukienki jak oraz ,,babydoll??,mini spódniczki ,obniżona talia lub jakiekolwiek przejawy geometrii.Materiały też nie pozostają w cieniu tutaj do wyboru mamy nawet celofan,metal,papier lub materiały wyszywane plastikowymi cekinami oczywiście nie może zabraknąć tez syntetycznych tkanin. W deseniach można bezkarnie przebierac,możemy wybrac m.in. charakterystyczne groszki,wężowa skórę,a dla mniej odważnych pozostaje pastelowa paleta ,która po zmiksowaniu z pewnością da ciekawy efekt.  W dodatkach nie można pominąć wysokich kozaczków i plastikowych okularów,torebka z wężowej skórki czy plastiku też byłaby mile widziana jak i wszelkie możliwe kolorystyczne kontrasty.

W źródłach inspiracji projektantów szybko wpada m.in. na myśl modelka Twiggy Lawson(Lesley Hornby),Paco Rabanne jak i Pierre Cardin.Jeśli chodzi o pierwszą istotkę,bo tak można powiedziec o tej drobnej kobiecie która na stałe wpisała się w kanony mody dzięki swojej chłopięcej sylwetce oraz krótkiej fryzurce która jeszcze bardziej podkreślała jej wielkie oczy z charakterystyczną la tych lat kreską. Każdemu od razu przychodzi na myśl jedne z wielu zdjęc na którym prezentowała trapezowe sukienki bez ramion,z wysoko zakończonym dekoltem nierzadko zakończonym białym kołnierzykiem(które to także napotykamy tej jesieni przeżucajac liczne czasopisma) oraz jej popisowe kolczyki mianowicie duże wiszące srebrne kule.

Następną wymieniona przeze mnie osoba jest projektant Paco Rabanne(Francisco Rabaneda Cuervo).Wyróżnił się on zamiłowaniem do używania różnych materiałów zwykle niekojarzonych z modą(m.in. plastik.papier.aluminium).Wprowadził on cekiny z pleksi(do złudzenia podobne do tych na pokazie Prady) oraz wypromował  wygląd ubrań nad użytkowośc.

Pierre Cardin wprowadził geometryczne wprost awangardowe wzory i fasony ,które również mogliśmy podziwiac na wybiegach,chociaż nie aż w takim rozmachu jak jego projekty.Szukając dalej związków lat 60 z tegorocznymi jesiennymi trendami można doszukac powiązań pomiędzy aksamitem promowanym przez Ralpha Laurena,a damskim smokingiem wykonanym z tego samego materiału przez Yvesa Saint Laurena pod koniec lat 60tych,ale to już tylko domysły? Kiedy tak przejrzeć zdjęcia z jesiennych pokazów wszędzie widzi się cos z poprzednich lat,dekad.Trzeba pogodzic się z tym że moda lubi się powtarzac ,a to tylko jeszcze bardziej powinno nas skłaniac do niepozbywania się starych ubrań i zostawiania przyszłym pokoleniom,a samemu udac się do szaf mamy czy strychu babci w poszukiwaniu bezcennych skarbów.

Konkurs Groszków - kolaż milla13 Konkurs Groszków - kolaż milla13 kolaż milla13

Milla13

To oczywiste, że króluje swingujący Londyn, klasyka z lat 70' gwieździste i kropkowe motywy. Mnie natomiast porwał trend bardziej klasyczny, mniej oczywisty, ale przebijający się na pokazach wielu marek, a także w debiutującym właśnie serialu ABC "Pan Am". Zwracamy oczy ku niebu i poszukujemy inspiracji z przestworzy! Urocze i delikatne stweardessy w swych ołówkowych spódnicach, idealnie wykrochmalownych koszulach i perfekcyjnych marynarkach. Czyż to nie słodkie? Do tego klasyczna torba, szpilki na grubszym obcasie i białe, dziewczęce rękawiczki. I gwóźdź programu- toczek lub kapelusik inspirowany mundurem.

Stylem uniformów inspirował się Ralph Lauren, u którego królowały spódnice typu ołówek i malutkie kapelusze. Louis Vuitton pokazał modelki na lotnisku i również nie zapomniał o klasycznej torbie, kapeluszu, kobiecym kroju marynarek i żakietów.

Na pokazach Moschino i Marca Jacobsa dziewczyny ukrywały się za klasycznym, eleganckim granatem, z dumą prezentowały fikuśne nakrycia głowy i śnieżnobiałe koszule. I oczywiście... czyste niczym łza rękawiczki!

Zatem dziewczęta - oczy do niebios!!

Więcej o:
Copyright © Agora SA