Rzecz kultowa: szpilki

Wyszczuplają łydki, dodają kilku centymetrów wzrostu, a czasami sprawiają swoim właścicielkom niemiłosierny ból. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat budzą pożądanie u kobiet na całym świecie. Poznaj historię szpilek!
Kampania Christian Louboutin, jesień-zima 2011 Kampania Christian Louboutin, jesień-zima 2011 footluxe.com

Skąd wzięły się obcasy?

Pierwszymi użytkownikami obcasów byli... mężczyźni! Panowie nosili specjalne obuwie z obcasem, dzięki któremu stopa lepiej trzymała się w strzemionach podczas jazdy konnej. Jeśli wierzyć legendom to pierwszą kobietą, która pokazała się publicznie w obcasach była Katarzyna Medycejska. Do debiutu tego rodzaju obuwia doszło podczas ceremonii ślubnej Katarzyny z księciem Orleanu w 1533 roku. Ówczesny model w niczym jednak nie przypominał dobrze znanej "szpilki". Projektanci butów umieszczali obcasy w miejscach, które nie gwarantowały stabilności, dlatego damy miały specjalną służbę, która pomagała im w chodzeniu.

Christian Louboutin, kampania jesień-zima 2011 Christian Louboutin, kampania jesień-zima 2011 footluxe.com

Ewolucja obcasów

Rewolucja Francuska doprowadziła również do rewolucji w wyglądzie obcasów, ponieważ kojarzyły się one z bogactwem i znienawidzoną Marią Antoniną. Wówczas zapanowała moda na płaskie buty, ewentualnie z lekkim obcasem. Długo trzeba było czekać na powrót obcasów, ale kiedy już wróciły to z wielkim hukiem i w nowej odsłonie. Pierwsza profesjonalna fabryka obcasów ruszyła około 1900 roku w Stanach Zjednoczonych. Olbrecht Kliczka, fizyk i wynalazca, skonstruował obuwie na cienkim obcasie, które dzięki odpowiednim obliczeniom dawało stabilność przy chodzeniu.

Kampanie marki Charles Jourdan Kampanie marki Charles Jourdan crowincrowndotcom.wordpress.com

Modna na szpilki

Nazwa "szpilki" pochodzi od włoskiego słowa stiletto i oznacza nic innego jak... sztylet! Buty, których nazwa pochodzi od tego ostrego narzędzia pojawiły się po raz pierwszy we Włoszech w latach 50. Nie wiadomo jednak kto pierwszy wpadł na pomysł stworzenia współczesnych szpilek. Tytuł "wynalazcy szpilki" przypisywali sobie m.in. Salvatore Ferragamo i Roger Vivier. Jako pierwszy w swojej kolekcji pochodzącej z 1954 roku pokazał je natomiast Christian Dior. W szpilkach zakochały się gwiazdy filmowe i dziewczyny z rozkładówek. Ich największą fanką była boska Marilyn Monroe, która dzięki kołyszącym się biodrom, rozkochała w sobie mężczyzn na całym świecie.

Szpilki - plusy i minusy Szpilki - plusy i minusy groszki.pl

Zalety szpilek

Dziś, szpilki to absolutny must have każdej dbającej o siebie kobiety. Kiedy nakładamy szpilki nasze kostki prostują się, stopa wygina się w łuk, miednica przechyla, a pośladki i biust podnoszą się. Dzięki tym trikom nasza sylwetka wygląda zgrabniej, a my dostajemy w prezencie kilka dodatkowych centymetrów. Kolejnym atutem szpilek jest to, że pasują niemal do wszystkiego! Szpilki odnajdą się zarówno w eleganckiej stylizacji, jak i w połączeniu ze skinny jeans oraz oversize' owym sweterkiem.

Christian Louboutin i jego szpilki. Christian Louboutin i jego szpilki. kolaż groszki.pl

Najsłynniejsze modele

Prawdziwymi gigantami na rynku wysokiego obuwia są dziś francuski projektant Christian Louboutin i pracujący w Londynie Hiszpan Manolo Blahnik. Ten ostatni zyskał międzynarodową sławę i rozpoznawalność dzięki serialowi "Seks w Wielkim Mieście". Główna bohaterka Carrie Bradshaw wielką namiętnością darzyła buty Blahnika i miała ich kilkanaście par! Z kolei twórcą najbardziej rozpoznawalnych szpilek na świecie jest Christian Louboutin, który stworzył buty z czerwoną podeszwą na niebotycznie wysokiej szpilce. W "louboutinach" pokazało się już całe Hollywood, a z czerwoną podeszwą nie rozstają się m.in. Kim Kardashian, Beyonce oraz Lady Gaga.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.