Narzędzia tortur XX wieku? Nie uwierzysz, do czego służyły te urządzenia!

"Nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety zaniedbane" zwykła mawiać Coco Chanel, a Helena Rubinstein dodawała, że brzydkie to zwykle te leniwe. Na początku XX wieku przemysł kosmetyczny ruszył z kopyta, a na rynku zaczęły pojawiać się coraz dziwniejsze urządzenia, które wyglądały niczym średniowieczne narzędzia tortur.
Kalibrator piękna Kalibrator piękna Max Factor

Kalibrator piękna

Futurystyczny przyrząd przypominający wymyślne narzędzie tortur to tzw. kalibrator piękna, opracowany w 1932 przez Maxa Factora. Służył do precyzyjnego mierzenia twarzy (mówiono, że  z dokładnością do jednej setnej cala!) i określania jej stopnia "idealności". Za pomocą maleńkich śrubek dopasowywano elastyczne metalowe paski do twarzy. Po zdjęciu miary z twarzy porównywano ją z "ideałem" i wówczas można było skorygować niedoskonałości za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Małe oczy można było optycznie  powiększyć, nosy wyszczuplić, poszerzyć lub skrócić, podkreślić zarys szczęki i dużo więcej. Kalibrator piękna okazał się jedyną rzeczą, z której Max Factor zrezygnował w swoich dążeniach do podkreślenia kobiecego piękna.

Max FactorMax Factor i jego przerażający kalibrator piękna

Maska do prostowania zmarszczek Maska do prostowania zmarszczek Wikipedia

Maska Doktora Lectera

Opatentowane w 1912 roku przez Lillian Bender urządzenie opisywano jako "superwygodną maskę do twarzy, która usuwa zmarszczki i obwisłą skórę". Wykonana z gumy miała otwór na usta i sznurowanie, dzięki którym mocowano ją na głowie. Chyba już wiemy, czym inspirował się reżyser filmu "Milczenie owiec"...

Człowiek w żelaznej masce...Nie, to tylko specjalna maska do snu dla kobiet Człowiek w żelaznej masce...Nie, to tylko specjalna maska do snu dla kobiet Archive.org

Kosmetyczne maseczki na twarz z 1917 roku

W opublikowanym w 1917 amerykańskim przewodniku kosmetologicznym "Hygiene of the Face & Cosmetic Guide" znaleźć można zdjęcia przedstawiające ówczesne maski do twarzy. Nasączone specjalnie skomponowanymi miksturami miały za zadanie nie tylko upiększyć cerę, ale także pomóc przy wielu medycznych schorzeniach.

Ilustracja z urodowego poradnika z 1917 rokuArchive.org

Co ciekawe, nazywano je "mężowymi maskami", gdyż tylko mężczyźni mieli prawo (a według poradnika, nawet przyjemność!) oglądania w nich swoich żon. Zapewne wielu z nich z chęcią zamykało w ten sposób usta swym wybrankom.

Maska na szyjęArchive.org

Brzydki nos to nie problem Brzydki nos to nie problem Flickr

Uprząż na nos

"Masz piękną twarz...ale twój nos?" - tak na początku lat 20. reklamowano przyrząd, dzięki któremu można było skorygować jego kształt. Dziwna uprząż była alternatywą dla bolesnych zabiegów chirurgicznych, ale patrząc na rysunki reklamujące urządzenie, mamy pewne wątpliwości, czy aby jej noszenie również nie sprawiało bólu.

Urządzenie do robienia dołeczków Urządzenie do robienia dołeczków Flickr

Urządzenie do robienia dołeczków w policzkach

Isabella Gilbert, pomysłodawczyni tego przedziwnego urządzenia musiała chyba zazdrościć swoim koleżankom słodkich dołeczków w policzkach. W 1936 wymyśliła bowiem urządzenie, dzięki któremu można było uzyskać elegancki zestaw dołeczków; wszystko za sprawą metalowej obręczy i umieszczonych na jej końcach śrubeczkach, które wciskały się w policzki. Nie wiemy, ile czasu trzeba było nosić obręcz i czy dołeczki zostawały na stałe.

Czepek piękna Czepek piękna Flickr

Czepek piękna

Jeśli twojej skórze brakowało młodzieńczego blasku, mogłaś skorzystać z "czepka piękna". Wynaleziony przez panią D.M. Ackerman próżniowy kask zmniejszał ciśnienie atmosferyczne wokół głowy, dzięki czemu pobudzał krążenie i poprawiał wygląd cery. W trakcie, gdy gumowy wąż wysysał całe powietrze z czepka, można było sobie poczytać prasę przez plastikowe okienko. Ewentualnie dawać desperackie sygnały kobiecie obsługującej kask, że nie masz czym oddychać.

Trwała ondulacja Trwała ondulacja Flickr

Trwała ondulacja

W latach 30. XX wieku proste włosy były passe. Niestety nie każda nowoczesna kobieta mogła pochwalić się modnym skrętem i loczkiem. Aby iść zgodnie z duchem czasu, należało odwiedzić jeden z ówczesnych salonów fryzjerskich i poddać się zabiegowi trwałej ondulacji. Modna fryzura wymagała cierpliwości i poświęcenia, bo jej wykonanie nie tylko zabierało sporo czasu, ale także niszczyło włosy (bardzo często nawet paląc je do skóry).

Z wizytą u fryzjeraFlickr

Modelator ciała Modelator ciała Flickr

Mini odkurzacz do modelowania ciała

Jak wyszczuplić ciało bez diety i zbędnych ćwiczeń? Wystarczy malutki "odkurzacz" o wdzięcznej nazwie Venus-Adonis Electric Normalize, by twoje kształty zostały wymodelowane. Codzienny masaż tym urządzeniem w domowym zaciszu pozwalał na zaoszczędzenie pieniędzy i gwarantował szybkie efekty. Skąd my to znamy?

Maska na ból głowy Maska na ból głowy Flickr

Maska na objawy kaca

Max Factor miał wiele genialnych pomysłów, aby upiększyć kobiety (no może oprócz kalibratora piękna) - wodoodporny tusz, sztuczne rzęsy, kosmetyki dopasowane do karnacji. Nam bardzo podoba się lansowana w latach 40. (szczególnie w środowisku gwiazd Hollywood) maska na twarz określana mianem "nieba na kaca". Plastikowe kostki wypełniało się zimną wodą, maskę umieszczało w zamrażalniku i już po chwili można było delektować się miłym chłodem na twarzy.

Czepek na porost włosów Czepek na porost włosów Flickr

Termoczepek na porost włosów

Kobiety nie były jedynymi "beneficjentami" urodowych wynalazków XX wieku. Termoczepek skierowany był przede wszystkim do mężczyzn, a jego zadaniem była stymulacja porostu włosów i zmniejszenia ich wypadania. Wszystko za sprawą generowanego ciepła oraz...niebieskiego światła.

Copyright © Agora SA