Jak dbać o włosy

Mycie, czesanie, suszenie - w tych prostych codziennych pielęgnacyjnych czynnościach często popełniamy błędy, które negatywnie odbijają się na kondycji włosów. Oto kilka podstawowych rad, jak robić to dobrze.
szampony i odżywki szampony i odżywki materiały prasowe

Mycie i odżywianie

Na zdjęciu: Colour, Douglas Hair, maska do włosów farbowanych, 45 zł/150 ml

Diamond Volume, Nivea, szampon, 9,49 zł/250 zł

Reflection Chroma Captive, Kerastase, kąpiel do włosów, 85 zł/250 ml

Brillance Colour, Marlies Moller, odzywka, 112 zł/200ml

O skórę głowy i kondycję włosów trzeba dbać, podobnie jak o twarz.  W tym przypadku szampon jest odpowiednikiem oczyszczania i tonizowania, a odżywka to 'krem' dla włosów. Szampon zmywa łój i zanieczyszczenia. Rozprowadzamy go na skórze głowy i mieszamy z wodą. W buteleczce jest mocno stężony, więc dobrze jest go w ten sposób rozcieńczyć. Rozmasowujemy go opuszkami palców, spieniając. Nie drapiemy mocno skóry, mycie ma być łagodne, włosów nie plączemy, tylko ugniatamy je, powiedzmy tak jak jedwab podczas prania ręcznego. Jeśli myjemy głowę co dwa lub więcej dni, cykl mycia  i płukania powtarzamy dwukrotnie. W przypadku codziennej kąpieli włosów, wystarczy zrobić to raz.

Przetłuszczanie się skóry głowy wbrew pozorom jest mniej niebezpieczne dla kondycji skóry, a co za tym idzie włosów, niż przesuszenie. Tłustą skórę trzeba po prostu myć, a sucha staje się bardziej podatna na uszkodzenie, nadmiernie się złuszcza. Tu analogia z kremem do twarzy jest szczególnie widoczna.

Dobranie odpowiedniego kosmetyku jest naprawdę bardzo ważne. Dlatego polecam kupowanie go po konsultacji z fryzjerem, który zdiagnozuje stan skóry i włosów oraz wskaże rodzaj kosmetyku.

Po spłukaniu szamponu przychodzi czas na odżywkę lub maskę. Który produkt wybrać? To zależy od kondycji włosów: jeśli są mało uwrażliwione, wystarczy odżywka plus maska raz w tygodniu. Włosy zniszczone wymagają silniejszej regeneracji. Polecam maskę stosowaną po każdym myciu. Produkt, najlepiej zawierający pochodne keratyny czy olejki, np. arganowy, nakłada się, zaczynając w odległości kilku centymetrów od skóry do końca długości. Stosowany na samą skórę może ją obciążyć. Unikamy silikonów.

Kolejna kwestia dotycząca mycia to temperatura wody. Zaczynamy od ciepłej (ale nie gorącej), która dobrze zmywa tłuszcz. Płuczemy w nieco chłodniejszej, kończąc  całkiem chłodną, by zamknąć łuski włosów. Potem odsączamy wodę, odgniatając włosy w ręcznik.

Porada: Szampon należy zawsze dobierać do typu skóry głowy, zaś odżywkę do rodzaju włosów.

suszarki suszarki materiały prasowe

Rozczesywanie, modelowanie

Na zdjęciu: Suszarka Satin Hair 7, Braun, jonizująca, 245 zł

Szczotka Satin Hair 7, Braun, z aktywnymi jonami, 99 zł

Suszarka Active Care, Philips, jonizująca z funkcją dostosowywania temperatury suszenia, 319 zł

Suszenie będzie bezpieczne, o ile zastosujesz kilka reguł.

Po pierwsze, zabezpiecz włosy produktem termicznym, czyli takim, który chroni przed szkodliwym ciepłem lub wręcz uwalnia swoje aktywne składniki odżywcze pod wpływem wysokiej temperatury.

Susz włosy z odległości kilkunastu centymetrów niezbyt gorącym powietrzem - maksymalnie około 100°C. Jeśli stosujesz fryzjerski trick z utrwalaniem poprzez przyłożenie gorącej suszarki do stylizowanego pasma, natychmiast potem schłodź włosy zimnym powietrzem. Ten manewr wymaga jednak doświadczenia. Inaczej można spalić włosy.

Jeśli chodzi o temperaturę prostowania i kręcenia, do włosów blond wystarczy 120°C, do ciemnych 180°C.

Mit: Przez szczotkowanie włosów wyrywamy je. Nie - usuwamy tylko te, które już są martwe i plączą zdrowe włosy. Nic nie 'zatrzyma' ich na głowie.

Mit:  Najlepiej poczekać, aż włosy same wyschną po umyciu. To błąd. Woda wolno odparowuje z włosów i rozpulchnia je. Nie kładź się spać z mokrymi włosami.

preparaty termiczne preparaty termiczne materiały prasowe

Strzyżenie

Na zdjęciu: Photo-Age Defense, Alterna, kuracja rewitalizująca, 210 zł/60 ml

Color Save, Ce-Ce Care, spray utrwalający kolor, 24,99/200 ml

Hot Curl, L'Oreal Paris, spray do loków, 20,50/150 ml

Lissea, Rene Furterer, spray termo-ochronny, 79 zł/150 ml

Cięcie to także zabieg pielęgnacyjny. Im częściej podcinamy włosy, tym w lepszej są kondycji. Zapobiega to rozdwajaniu się końców. Istotny jest też dobór fryzury. Np. cienkie włosy nie powinny być dłuższe niż do ramion. Zresztą często można mieć wrażenie, że wcale nie chcą rosnąć więcej. W istocie łamią się, uszkadzają przez pocieranie ich o ubranie na ramionach.

Porada: Lepiej nie próbuj domowych sposobów na cięcie. Możesz poszarpać włosy, sprawić, że końce staną się porowate. Strzyżenie zostaw fachowcom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.