Triumph Inspiration Award 2011 - znamy finalistów!

Od 4 lat studenci szkół projektowania ubioru z ponad 30 krajów na całym świecie mają możliwość uczestniczenia w corocznej edycji światowego konkursu Triumph Inspiration Award. Udział w nim stwarza nie tylko możliwość uzyskania nagrody pieniężnej - 15 000 euro, ale również daje szansę zaistnienia w świecie mody. W tym roku do zmagań dołączają Polacy - studenci wyższych szkół projektowania ubioru z Poznania, Łodzi i Krakowa, spośród których wyłoniono już 15 finalistów etapu krajowego. Ich konkursowe projekty możecie już dziś obejrzeć w naszej galerii, bo na żywo ich premiera będzie miała miejsce 20 kwietnia podczas gali w CH Złote Tarasy. Laureat tego wyjątkowego konkursowego pokazu pojedzie do Berlina reprezentować nasz kraj w międzynarodowym finale Triumph Fashion Award podczas niemieckiego tygodnia mody.
Triumph Inspiration Award 2011 Triumph Inspiration Award 2011 Lula

Triumph Inspiration Award

Zadaniem studentów było zaprojektowanie kompletu bielizny dziennej, ilustrującej własne rozumienie motywu konkursu. Powinien to być biustonosz z majtkami albo jednoczęściowe body. W 2011 hasłem jest ?125 lat celebrowania kobiet?. Zobaczcie, czyje projekty awansowały do finału, kim są ich autorzy i co napisali, o zaprojektowanej przez siebie bieliźnie.

Finaliści Triumph Fashion Award 2011 Finaliści Triumph Fashion Award 2011 mat. prasowe

Katarzyna Cielątkowska

Studentka projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uczestniczka konkursów dla młodych kreatorów mody. Swoje kolekcje prezentowała m.in. na konkursach Art&Fashion Festival i OFF Fashion.

Praca "Desir" ( franc. pożądanie) to projekt bielizny stworzonej dla kobiety odważnej, przebojowej i tajemniczej. Przedstawia body, które zamienia kobietę w piękny, tajemniczy, pełen seksu, ale również drapieżnych kolców kwiat. Unikatowy charakter projektu budują precyzyjnie wykonane elementy nawiązujące do pąków róży.

Finaliści Triumph Fashion Award 2011 Finaliści Triumph Fashion Award 2011 mat. prasowe

Katarzyna Gruca

Studentka Otwartej Pracowni Mody na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Projekt "Repressed emotion" jest protestem przeciwko cierpieniom, jakim były poddawane kobiety na przestrzeni lat, nosząc niewygodną, deformującą ciało oraz usztywniającą bieliznę. Ten projekt to też apel, by bielizna stała się "drugą skórą" kobiety, niedeterminującą jej stylu i swobodę życia.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Jakub Haber

Student wydziału Form Przemysłowych i Międzywydziałowej Pracowni Projektowania Mody na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczestnik i finalista wielu konkursów dla młodych projektantów mody. Projektował stroje dla Mai Bohosiewicz na najważniejsze gale środowiska filmowego w latach 2010-2011.

Inspiracją do stworzenia projektu był wywodzący się ze starożytnych wierzeń motyw femme fatale. Wczesnymi przykładami femme fatale były np.: sumeryjska bogini Isztar i biblijne Dalila i Salome. Na początku XX wieku zaobserwowano szczególny powrót do tego motywu. Miano kobiet fatalnych zdobywały wtedy gwiazdy filmowe, m.in. niezapomniana Pola Negri. Femme fatale to niejednokrotnie współczesna kobieta. Nowoczesna, silna, przebojowa i przede wszystkim znająca własną wartość. Nie bojąca się wyzwań i pokonująca wszelkie przeciwności losu. Przynoszącą mężczyźnie porażkę i zgubę. Mająca plan na własne życie. Niezależna i samowystarczalna. W obecności takiej kobiety mężczyzna schodzi na drugi, nic nieznaczący plan.

Finaliści Triumph Fashion Award 2011 Finaliści Triumph Fashion Award 2011 mat.prasowe

Katarzyna Jarczykowska

Studentka projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od lat zdobywa doświadczenie w zakresie mody, biorąc udział w licznych konkursach oraz projektach modowych i artystycznych. Prezentowała swoje stroje, m.in. w ramach kampanii promowanej na łamach włoskiej edycji Vogue Italia 12/2010 Vouge Gioiello.

Chicago musical, Velma Kelly, wodewil, vintage, burleska plus odrobina historii konstrukcji bielizny - te hasła stanowiły dla mnie inspirację do powstania projektu pt. "And all that jazz". W nich wyraża się nie tylko przekaz wizualny, który jest niezwykle atrakcyjny, ale również przesłanie iż kobieta to niezależna, przebojowa i jedyna w swoim rodzaju bogini życia. Jest panią swojego losu, bawi się życiem, jest szczęśliwa, spontaniczna i pełna fantazji.

Finaliści Triumph Fashion Award 2011 Finaliści Triumph Fashion Award 2011 mat. prasowe

Zuzanna Krynicka

Studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, kierunek projektowanie ubioru.

Inspiracją do stworzenia projektu było dla mnie spojrzenie kobiety. Oczy są odzwierciedleniem naszej osobowości, pomagają harmonijnie wyrażać emocje, budować atrakcyjność i jak pisał Paulo Coehlo "w oczach tkwi siła duszy". Kanon piękna zmieniał się z biegiem lat, jednak oczy pozostają niezmiennie uwodzicielskim naturalnym walorem kobiety. Postanowiłam połączyć tajemniczość kobiecego spojrzenia z kulturą islamską, w której kobiety mogą odsłaniać wyłącznie oczy.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Dorota Kuźniarska

Od 2009 roku studentka scenografii i projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Laureatka licznych polskich konkursów artystycznych.

Aby Warburg, znany teoretyk sztuki, porównywał obraz Sandra Botticelliego "Narodziny Wenus" do narodzin sztuki doby nowożytnej. Uznałam, że ten właśnie obraz będzie główną inspiracją do zaprojektowania bielizny, która zarówno w kolorystyce jak i w formie, stanie się hołdem złożonym mistrzowskiemu malarstwu Botticelliego.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Elżbieta Maksimiuk

Studiuje projektowanie ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2010 odbywała staż w Teatrze Wielkim w charakterze asystentki scenografa spektaklu "Piotruś i Wilk". Zdobywa doświadczenie, uczestnicząc w konkursach i warsztatach modowych.

Inspiracją do powstania mojego projektu "Dark butterfly" było ramiączko, pozbawione funkcji i zmultiplikowane stało się elementem kreującym ogólny charakter body. Projekt ma podkreślać zmysłowość ciała, sprawiać, aby kobieta, która je nosi czuła się piękna.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Alicja Motyka

Studiuje na krakowskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz.

Forma body wynika z kształtu kobiecej sylwetki. Pokazuje, że nie musimy wciskać się w mało wygodną dla nas bieliznę, poddawać się operacjom plastycznym, by czuć się piękne. Wykroiłam materiał w kształt kobiecej figury podkreślając części ciała. Każdą, najważniejszą część ciała dla kobiety, możemy uwydatnić w sposób dla nas przyjemny i komfortowy, by nie zmieniać jego proporcji i go deformować.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Monika Pieracka

Studiuje na IV roku Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi - kierunek projektowanie ubioru.

W mitologii greckiej syrena to pół kobieta - pół ptak. Później, podobnie jak w mitologii rzymskiej, wyobrażana jest jako ryba z głową kobiety lub pod postacią pół kobiety - pół ryby. Jest to istota bardzo zmysłowa, tajemnicza, świadomie używająca swych, czasem niebezpiecznych mocy. Promieniująca erotyzmem i hipnotyzująca pięknym śpiewem, kusiła żeglarzy. Syrena to doskonały symbol kobiecości, który zainspirował mnie do stworzenia projektu pt. "Śpiew syreny". Jej piękne łuski pokrywające ogon dały mi pretekst do zabawy kolorami oraz dzięki możliwościom plastycznym struktury, umożliwiły swobodne modelowanie sylwetki.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Judyta Psiuk

Studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, kierunek projektowanie ubioru.

Inspiracjami do stworzenia projektu, który nazwałam "Nieskończoność" były szkice Leonarda da Vinci, w szczególności zaś jego notatki i studium ludzkiego płodu oraz postać Madonny (Matki Boga). Kobieta to symbol zmysłowości i płodności, jak również duchowości oraz mądrości. Te dwie pozornie wykluczające się kategorie próbowałam uchwycić w moim projekcie. Nawiązuje on do dwóch sfer funkcjonowania kobiety. Body z ręcznie malowanym płodem to symbol instynktu, macierzyństwa, płodności, zaś przezroczysty woal z nadrukiem notatek mistrza odnosi się do kobiecego świata emocji, duchowości, intuicji i naturalnej mądrości.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Natalia Stachura

Studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, kierunek projektowanie ubioru. Finalistka konkursu "New look design 2010".

"Flower strike" to moja odpowiedź na hasło "125 years of celebrating women". Punktem wyjścia dla koncepcji projektu stał sie kwiat - odwieczny symbol kobiety. Wielowymiarowość rozkwitającego kielicha oraz różnorodność kształtów, które przyjmuje, sprowokowały mnie do stworzenia projektu bielizny. Projekt opiera się na bardzo prostych i pierwotnych skojarzeniach. Kobiecość, czyli wrażliwość, subtelność, delikatność - te tradycyjne cechy przypisywane płci pięknej postanowiłam wyrazić w sposób nowoczesny i awangardowy. Zależało mi na uniknięciu wrażenia eklektyzmu, mój projekt odwołuje się więc do ponadczasowej symboliki, przekazując ją za pomocą aktualnych trendów. Kobieta, którą oddaje mój projekt ma w sobie zarówno subtelność, jak i niezwykłą energię, siłę, która wynika z jej radości bycia sobą.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Dominika Starz

Studiuje w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, na wydziale Form Przemysłowych i Otwartej Pracowni Mody.

Swój projekt rozpoczęłam od dekonstrukcji podstawowej formy współczesnego stanika, aby uzyskać osobno każdy jego element. Zaczęłam od tworzenia kolaży oraz pracy na manekinie, gdzie układałam te elementy w zupełnie innych miejscach niż dotychczas je stosowano, np.: elementy z tylniego zapięcia biustonosza umiejscowiłam z przodu, ramiączka zaś łączą górę z dołem. Chciałam, aby elementy starej, typowej konstrukcji bielizny znalazły się w nowym, zupełnie innym miejscu, przez co bielizna uzyskiwałaby całkowicie inny charakter. W swoim projekcie elementy te nałożyłam na bieliznę stylizowaną na dawne czasy, taką jak gorset i majtki o podwyższonym stanie. Dzięki temu połączyłam przeszłość z teraźniejszością, uzyskując projekt przyszłości.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Kamila Sudoł

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Architektury Wnętrz oraz Otwartej Pracowni Projektowania Ubioru. W 2010 roku uczestniczka drugiego etapu konkursu na suknię balową w Berlinie Innovation Award ? The Golden Ball?.

Moją inspiracją jest diament. Projekt, który stworzyłam, nazwałam "Refleksy Świetlne", ponieważ diament doskonale rozszczepia światło nadając mu niepowtarzalności oraz magicznego wyrazu. To co w projekcie jest matowe oraz proste w swoim kroju konotuje węgiel, a błyszczące formy przezroczyste kryształy. Założeniem projektu było zilustrowanie wyłaniającego się diamentu z węgla.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Marcin Szłapka

Student grafiki i malarstwa oraz projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zwycięzca 4. edycji Art&Fashion Festival.

Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za "kolor kolorów". W wielu językach jest synonimem słowa "piękny". Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne. Czerwień to kobiecość zamknięta w kolorze.

Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 Finaliści Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Daria Woszczatańska

Studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, kierunek projektowania ubioru. Półfinalistka dwóch edycji konkursu OFF Fashion. Współpracuje z portalem Interia.pl i magazynem Imperium Kobiet.

Moją inspiracją stała się tradycyjna, biała porcelana zdobiona roślinnym ornamentem w kolorach błękitu królewskiego, kobaltu, błękitu pruskiego i chabru. Porcelana to luksus popularny na całym świecie od wieków. Podobnie jest z kobietami, których wdzięk i kojąca energia urzeka otoczenie, niezależnie od czasu i szerokości geograficznej."Five o'clock" to moment, w którym możemy oderwać się od obowiązków, by celebrować "tu i teraz", a misternie zdobiona porcelana, z której spożywamy herbatę, przywodzi na myśl kobiece piękno.

Finaliści - kto wygra?

W związku z tym, że redakcja Lula.pl i Groszki.pl ma w tym roku zaszczyt dołączyć do grona jurorskiego konkursu Triumph Inspiration Award, zapraszamy Was do typowania zwycięzcy. Jaka jest Wasza prognoza? Kto będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale w Berlinie? Głosujcie poniżej!

Więcej o:
Copyright © Agora SA