Pięć najlepszych blogów książkowych w sieci. By wiedzieć, co czytać

Wybraliśmy dla was pięć blogów książkowych z najwyższej półki. Autor każdego z nich wierny jest jednemu gatunkowi literackiemu
Czytamrecenzuje.pl Czytamrecenzuje.pl Czytamrecenzuje.pl

Czytamrecenzuje.pl

Czytamrecenzuje.pl. Jeśli literaturę faktu pochłaniacie pasjami, powinniście odwiedzić ten blog. Znajdziecie tu sporo recenzji reportaży, biografii i wszelkich nowości z tej dziedziny literatury. Trafiają się też teksty na temat książek innych gatunków, szeroko pojętego czytelnictwa i książkowego lifestyle`u.

Blog założył dziennikarz i bloger Rafał Hetman. Wystartował trzy lata temu akcją chowania książek w różnych nietypowych miejscach w stolicy. Na swojej stronie zostawiał czytelnikom wskazówki, jak je odnaleźć. Internauci przyłączyli się do zabawy. Z jednej strony była to sprytna akcja promocyjna, z drugiej ciekawa forma popularyzacji czytelnictwa.

Jego kreatywność dostrzegli jurorzy zeszłorocznej edycji konkursu Literacki Blog Roku, którzy dali mu wyróżnienie. Jak w uzasadnieniu napisało jury: "Nie dla recenzji warto czytać tego bloga" a może raczej: nie przede wszystkim dla recenzji. Rafał Hetman komentuje życie literackie, pisze o książkach w kontekście ważnych wydarzeń społecznych, relacjonuje spotkania i dyskusje literackie. I w tej kategorii obecnie w blogosferze nie ma sobie równych?. We wrześniu zeszłego roku czytamrecenzuje.pl znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych blogów książkowych w Polsce miesięcznika Press.

Zbrodniczesiostrzyczki.pl Zbrodniczesiostrzyczki.pl Zbrodniczesiostrzyczki.pl

Zbrodniczesiostrzyczki.pl

Zbrodniczesiostrzyczki.pl. Czemu kobiety uwielbiają smak zbrodni, wie autorka kryminałów archeologicznych Marta Guzowska, która mówiła w jednym z wywiadów: Podobno kobiety są głównymi czytelniczkami kryminałów. Więc teraz wzięły się za pisanie (...), większość kobiet zaganianych między pracą, domem, dziećmi i mężem marzy o odreagowaniu. Czy może być lepszy sposób odreagowania stresu niż uśmiercenie na papierze kilku niesympatycznych osób.

Marta Guzowska, która za swoją powieść "Ofiara Polikseny" w 2013 roku dostała Nagrodę Wielkiego Kalibru, wraz z dwiema koleżankami po fachu, Agnieszką Krawczyk ("Morderstwo niedoskonałe", "Dziewczyna z aniołem") i Adrianną Michalewską ("Zaułki zbrodni") wspólnie wydały antologię opowiadań "Mordercze miasta", zaś w 2013 roku "Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście". Ale na tym nie poprzestały. Postanowiły połączyć siły pisarsko-czytelnicze i założyły bloga zbrodniczesiostrzyczki.pl. Znajdziecie tam recenzje najnowszych powieści kryminalnych, wywiady nie tylko z autorkami, ale i autorami powieści, relacje, konkursy literackie i wiele ciekawostek okołokryminalnych. Hasłem strony jest "Siła Sióstr" i jak piszą autorki bloga: Chcemy, by dołączyły do nas wszystkie kobiety piszące kryminały i czytające tego rodzaju powieści. Pokażmy, ile nas jest, wymieńmy się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jedynym minusem tego ciekawego blogowego przedsięwzięcia jest wygląd strony - niezbyt przejrzysta szata graficzna trąci myszką.

Ksiazkisportowe.blogspot.com Ksiazkisportowe.blogspot.com Ksiazkisportowe.blogspot.com

Ksiazkisportowe.blogspot.com

Ksiazkisportowe.blogspot.com. Z tego bloga ucieszą się głównie panowie. Przynajmniej ci, którzy lubią sport. A jeśli przy okazji uwielbiają o nim czytać, ten adres powinni koniecznie odwiedzić. Na ksiazkisportowe.blogspot.com znajdą recenzje publikacji z dziedziny sportu (także w formie filmików video), wywiady z autorami, zapowiedzi i najnowsze premiery.
Autorem bloga jest Piotr Stokłosa, mieszkaniec Tarnowskich Gór, absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz zarządzania w sporcie. Jak pisze o sobie, książkami o sporcie interesuje się od 11. roku życia, kiedy na urodziny dostał "Futbol na tak" Jerzego Engela. Blog założył w 2012 roku. Angażował się w tworzenie dwóch pierwszych edycji plebiscytu na Sportową Książkę Roku. Chwali się, że jego domowa biblioteczka liczy obecnie blisko 600 pozycji i z każdym dniem ich przybywa. W przygotowanym przez miesięcznik Press rankingu najlepszych blogów książkowych w Polsce zajął 12. lokatę.

Ksiazkinaczacie.pl Ksiazkinaczacie.pl Ksiazkinaczacie.pl

Ksiazkinaczacie.pl

Ksiazkinaczacie.pl. A teraz coś dla najmłodszych. Lub takich, którzy niedawno nimi byli. Blogów o książkach dla dzieci w sieci nie brakuje i naprawdę trudno wybrać jeden najlepszy. Polecamy Książki na czacie - świetny blog dla wszystkich zainteresowanych literaturą dziecięco-młodzieżową. Autorem jest Aleksy Krzysztofiak, teraz lat 15, ale kiedy zaczynał, był zaledwie 10-latkiem. Pomysł, by książki dla dzieci opisywał i recenzował ktoś, kto sam jest dzieckiem, okazał się strzałem w dziesiątkę. W 2014 roku Książki na czacie zdobyły 2. miejsce w Europie - w kategorii do lat 18 - w konkursie The European Award For Best Content For Kids, czyli w konkursie na najlepsze treści dla dzieci w Internecie, oraz 1. miejsce w Polsce w tym samym konkursie. W ubiegłym roku Książki na czacie zajęły 5. miejsce w rankingu polskich blogów o książkach magazynu Press, a dwa lata temu "Duży Format" (magazyn reporterów "Gazety Wyborczej") uznał Aleksego za jednego z "20 najbardziej wpływowych nastolatków" w Polsce. Zajrzyjcie koniecznie, zwłaszcza że blog pięknie się prezentuje wizualnie - duży plus za estetykę i przejrzystość strony.

Lupuslibri.pl Lupuslibri.pl Lupuslibri.pl

Lupuslibri.pl

Lupuslibri.pl. Ten blog też jest poświęcony książkom dla dzieci, tym razem jednak spojrzycie na nie okiem rodzica, i to takiego, który ma bardzo wysokie wymagania nie tylko co do treści, ale i wyglądu lektur dla młodych czytelników. Bloga Lupus libri założyli w 2011 roku Weronika Kołodziej i Grzegorz Teszbir, para grafików. Piszą o sobie: Kręci nas wszystko, co wizualnie ładne, zgrabne i przemyślane. Przekłada się to również na książki i komiksy. Przegrzebujemy najwyższe półki w księgarniach i najdalsze zakamarki Internetu w poszukiwaniu publikacji dobrze zaprojektowanych i wizualnie zapierających dech w piersi.

Rzeczywiście, znaleźć tu można naprawdę pięknie i ze smakiem zilustrowane książki dla dzieci oraz komiksy. Jak zastrzegają autorzy bloga, nie piszą stricte recenzji, ale luźno blogują o ilustrowanych książkach, którymi się zachwycają. Czasami prezentują też ciekawe księgarnie lub miejsca związane z książką dla dzieci lub komiksem albo wystawy tematyczne i zdają z nich relacje. Jednym słowem oceniają książki po okładce i w tym przypadku to naprawdę dobry pomysł. W zeszłorocznym rankingu najlepszych blogów książkowych w Polsce miesięcznika Press zajęli zaszczytne pierwsze miejsce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA