7 prostych pomysłów, dzięki którym wydasz mniej na zakupach

Zakupy są super! Ale tylko wtedy, gdy nie wpędzają nas w poczucie winy i nie powiększają naszego debetu na koncie. Jeszcze bardziej podstępne są zakupy wirtualne. Trzy kliknięcia myszką i kolejna rzecz ląduje w twojej szafie. Wyprzedaże, oferty specjalne - marki wiedzą, jak zachęcić nas do niepotrzebnych wydatków. Jeśli po raz kolejny zadajesz sobie pytanie "Po co to kupiłam", a twoja szafa pełna jest zbędnych ubrań, przeczytaj, jak sobie z tym poradzić.
W trakcie wyprzedaży łatwo stracić głowę W trakcie wyprzedaży łatwo stracić głowę Shutterstock

Więcej nie znaczy lepiej

Wieszaki pełne przecenionych ubrań zawsze wyglądają kusząco. W momencie, gdy ceny spadają o 70% trudno przejść obojętnie obok sklepowych wystaw. Często wydaje nam się, że skoro stać nas na przecenione ubrania, powinniśmy skorzystać z okazji i kupić więcej. W końcu tylko dwa razy do roku sukienka w Zarze kosztuje 49,90 zł, a skórzane sandałki w Kazarze możemy mieć już za 119 zł. Jeśli jednak podliczysz wszystkie "okazyjne" wydatki szybko okaże się, że zebrała się z tego całkiem spora suma.

Kolejna koszulka w paski? A może tym kup coś innego? Kolejna koszulka w paski? A może tym kup coś innego? Shutterstock

Nie kupuj wciąż tego samego

To prosta, ale bardzo przydatna rada. Każda z nas ma kilka ulubionych fasonów i kolorów, po które najchętniej sięga w trakcie wyprzedaży. Jedne z nas zaraz po wejściu do sklepu kierują swoje kroki do wieszaka z sukienkami, inne - zakupy rozpoczynają od przeglądu boyfriend jeans. Pod koniec sezonu wyprzedaży okazuje się, że mamy w szafie 10 takich samych bluzek w paski, ale żadnej pasującej do nich spódnicy.

Następnym razem, gdy będziesz na zakupach i od razu chwycisz do przymierzalni konkretną rzecz, zadaj sobie pytanie, czy nie masz w szafie kilku podobnych. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca - odłóż ją na sklepową półkę. Na pewno później nie będziesz żałować swojej decyzji.

Znów nie masz co założyć? Zdiagnozuj swoją szafę i znajdź rozwiązanie problemu >>

Zaplanuj większe wydatki zakupowe Zaplanuj większe wydatki zakupowe Shutterstock

Zaplanuj większe wydatki

W ciągu roku możesz mieć kilka większych wydatków. Często związane są one ze specjalnymi okazjami, takimi jak wesele przyjaciółki czy ważna uroczystość w pracy. Staraj się nie odkładać takich zakupów na ostatnią chwilę, tak byś dzień wcześniej nie miotała się w panice po sklepach w poszukiwaniu odpowiedniej kreacji. Jeśli to możliwe, staraj się zapisywać w kalendarzu ważne wydarzenia i wcześniej planować większe zakupy.

20 rzeczy, których już dawno powinnaś pozbyć się ze swojej szafy >>

Czy twoje mieszkanie tak wygląda, gdy wracasz z zakupów? Czy twoje mieszkanie tak wygląda, gdy wracasz z zakupów? Shutterstock

Nie kupuj na pocieszenie

To jeden z najczęstszych scenariuszy podczas naszych zakupów. Chodzimy po sklepach z zamiarem kupna konkretnej rzeczy (kopertowa sukienka, biała koszula, beżowe szpilki), jednak w trakcie zakupów okazuje się, że nie możemy znaleźć niczego, co odpowiadałoby naszym wymaganiom. Nie chcemy jednak wychodzić z centrum handlowego w poczuciu klęski (i zmarnowanego czasu) i zamiast zaplanowanej rzeczy, w nagrodę  ( i na pocieszenie) kupujemy coś zupełnie innego. Najczęściej coś, czego zupełnie nie potrzebujemy.

Następnym razem, gdy zdarzy się taka sytuacja, wyjdź ze sklepu nie kupując niczego. Twój portfel będzie ci wdzięczny!

Czy na pewno chcesz to kupić? Czy na pewno chcesz to kupić? Shutterstock

Znaj swoje potrzeby

Staraj się kupować rzeczy, dlatego, że NAPRAWDĘ ich potrzebujesz, a nie wyłącznie dlatego, że CHCESZ je mieć. Pozwalaj sobie jednak od czasu do czasu na złamanie tej zasady, zakupy mają być przyjemnością, a nie koniecznością.

Zanim wyjdziesz na zakupy, zrób listę! Zanim wyjdziesz na zakupy, zrób listę! Shutterstock

Zrób listę!

Zanim wyjdziesz do sklepu spożywczego robisz przegląd lodówki, by upewnić się, czego w niej brakuje? No właśnie! Tę samą zasadę zastosuj przy zakupach odzieżowych. Raz na jakiś czas zaglądaj do swojej szafy i sprawdzaj, jakich rzeczy w danym momencie potrzebujesz. Zrób listę ubrań i dodatków, które chciałabyś kupić.

Ogranicz zakupy online Ogranicz zakupy online Shutterstock

Zrezygnuj z subskrypcji

Wirtualne pieniądze wydaje się znacznie łatwiej od tych papierowych. Dlatego wypisz się z list mailingowych ulubionych sklepów online, dzięki czemu do twojej skrzynki nie będą trafiały oferty reklamowe, wiadomości informujące o akcjach specjalnych i obniżkach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.