Dżinsy: kiedyś nosili je górnicy i poszukiwacze złota. Dziś są w szafie każdej z nas!

Wszyscy je znają, wszyscy je noszą. Są podstawą w każdej garderobie i, pomimo upływu lat, nie wychodzą z mody. Gdyby nie Levi Strauss, świat nie poznałby najpopularniejszych spodni!
Jacob Davis i Levi Strauss Jacob Davis i Levi Strauss Serwisy prasowe firm

Historia

Dżinsy powstają z denimu, czyli ze skręconej przędzy bawełnianej tkanej w splocie skośnym. Za ich ojców uważa się Levi'ego Straussa i Jacoba Davisa, którzy stworzyli je w 1873 roku w Ameryce. Żydowski przedsiębiorca Levi Strauss, który przybył z Bawarii do Nowego Jorku w 1847 roku, uszył spodnie z denimowego płótna z myślą o poszukiwaczach złota. Spodnie powstały z tkaniny przeznaczonej na namioty, a Strauss zabarwił je indygo. Z kolei Jacob Davis wymyślił miedziane nity, wzmacniające miejsca w spodniach najbardziej narażone na rozdarcie. Nie mając pieniędzy na opatentowanie swojego wynalazku, zaproponował Straussowi współpracę. Tak powstał słynny duet i dżinsy "waist overall"- z podwójnym szwem i miedzianymi wzmocnieniami.

Dobierz odpowiedni fason dżinsów do swojej sylwetki

Reklamy marki Levi's Reklamy marki Levi's Serwisy prasowe firm

Światowy hit

Dżinsy były tanie, wytrzymałe i wkrótce podbiły świat. Poza tym okazały się idealnymi spodniami dla pracujących mężczyzn: górników, pracowników fabryk, farmerów i... kowbojów. Dzisiaj dżinsy nosi cały świat, a projektanci prześcigają się w ich modyfikowaniu. My ze swojej strony zalecamy, byście nie się nie pozbywały dżinsowych dzwonów waszych mam - właśnie w wielkim stylu powróciły do łask i na światowe wybiegi!

Zobacz także: Najmodniejsze dżinsy sezonu wiosna/lato 2015

dżinsy

Levi's Levi's Serwisy prasowe firm

Levi's i reszta

Dzisiaj obok marki Levi's na rynku denimu prym wiodą takie marki jak LEE, Wrangler, G-STAR, Diesel, czy Big Star. To, co je łączy, to umiłowanie do dżinsu i tradycji - stąd coraz częstszy powrót do korzeni denimu i jego pierwotnie robotniczego charakteru. Coraz częściej w ich ofercie pojawiają się również kultowe ogrodniczki oraz modele spodni w charakterystycznym granatowym kolorze, nawiązującym do początków spodni z denimu.

Zobacz także: Modne dżinsy z przetarciami i dziurami

Dżinsy z dziurami

Denim Denim Serwis prasowy Alute

Ciekawostki

Czy wiesz, że...

Nazwa dżins pochodzi od określenia "bleu de Genes", czyli błękit z Genui.

Pierwsze dżinsy wykonane były z 9 uncjowego niebieskiego denimu, który pochodził z fabryki Amoskeag Mill w Manchesterze, w stanie New Hampshire.

W ciągu roku, na sprzedaży dżinsów zarabia się ok. 20 mld dolarów.

Yves Saint Laurent powiedział: "jedyne czego w życiu żałuję, to tego, że nie wynalazłem dżinsów".

W 1971 Andy Warhol zaprojektował okładkę płyty zespołu Rolling Stones i ubrał na niej muzyków w dżinsowe spodnie z otwartymi rozporkami.

Gdy w roku 1978 Calvin Klein zaprojektował swoje pierwsze denimowe spodnie, w pierwszym tygodniu sprzedaży kupiono ponad 200 tysięcy par.

Zobacz także: Dżinsowe kurtki na wiosnę

Dżinsowe kurtki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.