Kto to wymyślił: szpilki

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich wieczornego wyjścia. Są kwintesencją kobiecości, dodają seksapilu i sprawiają, że sylwetka wygląda lepiej. Poza tym idąc, kołyszemy biodrami, a nasza figura nabiera pięknych krągłości. Kto sprawił, że w naszych szafach są najbardziej pożądanymi butami?
Obcasy Obcasy Kolaż Avanti24.pl

Obcasy historycznie

Tylko dla mężczyzn
Skąd wywodzi się nazwa "szpilki"? Pochodzi od włoskiego słowa stiletto, czyli po prostu sztylet. Historia  obcasów wywodzi się jeszcze ze Starożytności - to wtedy wymyślono buty z przytwierdzonymi obcasami, ale były wówczas zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, w dodatku tych z wyższych sfer. Co ciekawe, buty na obcasach ułatwiały panom jazdę konną - dzięki obcasom buty nie wysuwały się ze strzemion w trakcie jazdy. A kto z obcasów zrobił cieniutkie szpileczki? Zajęli się tym włoscy szewcy w latach 20. XX wieku - to oni stopniowo zaczęli obcasy odchudzać.

Pierwsze obcasy Pierwsze obcasy fot. "Shoes"

Wielki przełom

Panie wyżej
Która z pań jako pierwsza założyła buty na obcasie? Była nią Katarzyna Medycejska. W 1533 roku 14-letnia wówczas Katarzyna, aby dodać sobie kilku centymetrów i zrobić wrażenie na swoim przyszłym mężu, Henryku de Valois, księciu Orleanu, zamówiła u weneckiego szewca  buty na obcasie. Ślub się odbył, a Katarzyna swoim wyborem  zachęciła inne arystokratki do noszenia butów na obcasie. Stały się symbolem bogactwa. Co ważne, ówczesne buty na obcasie wyglądały zupełnie inaczej niż współczesne. Obcasy były bowiem umiejscowione pośrodku podeszwy, a ich wysokość zależała od pozycji noszącej buty kobiety. Im bardziej zamożna była dama i lepiej urodzona, tym wyższe nosiła obcasy. Dopiero w czasach Rewolucji Francuskiej obcasy zlikwidowano, aby wszyscy byli sobie równi. Również ich stopy!

Projekty mistrza Projekty mistrza Kolaż Avanti24.pl

Okiem Rogera Viviera

Era wielkich
W latach 20. i 30. XX wieku obcasy rozsławili Adre Perugii, Salvatore Ferragamo i Roger Vivier. To dzięki nim wysokie obcasy zaczęły przybierać najbardziej wymyślne kształty, pojawiły się na nich szlachetne kamienie, a ich wysokość zaczęła się zwiększać. Boom na cieniutkie szpilki nastał w latach 50. To właśnie Roger Vivier odchudził obcas i nadał mu smukły i cienki kształt. Ponadto dopracował buty konstrukcyjnie - stały się wreszcie możliwe do noszenia, zapewniały stopom stabilność podczas chodzenia i nie obciążały ich. Vivier zaprezentował nowe buty na pokazie Christiana Diora. To był absolutny sukces. Która z gwiazd rozpowszechniła szpilki? Oczywiście Marilyn Monroe. To ona wypowiedziała słynne zdanie: "Szpilki dają kobiecie 25% więcej mocy, 50% więcej pewności i 100% więcej seksapilu!"

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.