Ciepłe i zimne barwy. Jak je rozróżniać i ze sobą łączyć? Zobacz jak łączyć kolory!

Sprawdzamy, jak łączyć ze sobą kolory i rozpoznawać ciepłe oraz zimne barwy.

Ciepłe i zimne barwy

Większość z nas wie, że kolory dzielą się na ciepłe i zimne barwy . W teorii jesteśmy świetne, gorzej z praktyką. Jak rozpoznać które są które? Najprostszym sposobem jest przyłożenie do tkaniny czegoś złotego oraz srebrnego. Ciepłe barwy pięknie harmonizują ze złotem, zimne lepiej wyglądają w zestawieniu ze srebrem. W ramach jednego zestawu ubrań ograniczaj się do jednej temperatury kolorów. Dobieraj je również do swojego typu urody. Jesieni i Wiośnie odpowiadają ciepłe barwy , zaś Zima i Lato pięknie wygląda w zimnych barwach .

Sprawdź najmodniejszą odzież letnią!

Koło barw

Koło barw jest graficznym modelem służącym do objaśniania zasad mieszania się i powstawania kolorów. Umieszczone w nim odcienie są połączone w zamknięty cykl trochę podobny do tęczy. W ramach koła barw możemy mówić o różnych podziałach.

Do barw podstawowych należą czerwony, żółty i niebieski. Barwy pochodne powstają po zmieszaniu dwóch podstawowych i są nimi pomarańczowy (czerwony+żółty), zielony (żółty+niebieski) i fioletowy (czerwony+niebieski). Barwy trzeciorzędne to duet kolorów podstawowych z pochodnymi (np. żółto-pomarańczowy). Ponadto barwy różnią się pomiędzy sobą nasyceniem. Mogą być tęczowe, pastelowe, złamane, zgaszone i zależy to od zawartości bieli, czerni  lub szarości.

Kolory znajdujące się naprzeciwko siebie nazywamy dopełniającymi lub kontrastowymi . Zmieszane ze sobą utworzą szarość, ale nałożone jeden na drugi dają biel lub czerń. Tę wiedzę możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów, ale o tym opowiem za chwilę...

Zestaw monochromatycznyZestaw monochromatyczny Zestaw monochromatyczny Zestaw monochromatyczny

Kolory podobne czyli zestawy monochromatyczne

Kolory leżące obok siebie na kole barw nazwiemy harmonijnymi. Należą do nich np. niebieski i fiolet albo czerwień i pomarańcz. Kolory monochromatyczne to różne odcienie tej samej barwy, które różnią się jasnością.

Jeśli zależy Ci na stworzeniu spójnej i dość spokojnej stylizacji wykorzystaj kolory monochromatyczne lub harmonijne. W obu przypadkach będziesz wyglądała elegancko i stylowo. Takie zestawy były charakterystyczne dla stylu ubierania pierwszej damy Jacqueline Kennedy. Do swoich sukienek i garsonek dobierała najczęściej pomadkę w tym samym odcieniu co znajdujący się przy twarzy element ubioru.

Color blockingColor blocking Color blocking Color blocking

Color blocking - kontrolowana kreatywność

Color blocking to sposób na wykorzystanie kolorów kontrastowych , a jednocześnie przepis na wielobarwne zestawy bez obaw o złe dobranie kolorów. W ramach jednej stylizacji stosujemy 2-3 barw. W przypadku dwóch, wybieramy kolory znajdujące się naprzeciwko siebie na kole barw . Jeśli chcesz użyć trzech kolorów wybierz jeden główny, a dwa leżące jak gdyby na końcach ramion trójkąta równobocznego.

Wkładając ubrania w kontrastowych kolorach musisz liczyć się z tym, że nie przemkniesz niezauważona. Możesz złagodzić stylizację używając pasteli lub barw zgaszonych. Dwa kolory kontrastowe z powodzeniem zestawisz z czernią lub bielą.

Barwy kontrastowe mają też swoje zastosowanie w makijażu . Nałożone na siebie są neutralne, w związku z tym stosuj je kamuflując niedoskonałości. Zanim dobierzesz korektor do sińców pod oczami zobacz czy są fioletowe czy może niebieskie i dobierz kolor dopełniający na kole barw.

Jak Wam się podoba taki sposób zestawiania kolorów?

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.