Łupież: jak się go pozbyć?

Zwykle kojarzymy łupież z białymi płatkami sypiącymi się z głowy na ramiona. Jest to krępująca dolegliwość, dlatego warto wiedzieć, czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić.

Nasza skóra codziennie złuszcza się i jest to proces całkowicie naturalny. Dopiero, kiedy zostaje zaburzona jej równowaga , może pojawić się problem.

Przyczyny łupieżu

Kiedy używamy zbyt agresywnych środków do pielęgnacji włosów, zmieniają się gwałtownie temperatury, nosimy nakrycia głowy, intensywnie suszymy włosy lub w jakikolwiek sposób podrażniamy skórę głowy, prowadzi to do zaburzenia równowagi skóry i w efekcie rozwoju łupieżu. Równie duży wpływ ma stres, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta. Nawet intensywne chlorowana woda może wywołać podrażnienie skóry i nadmierne złuszczanie naskórka.

Kiedy fragmenty naskórka zalegają, występujące na powierzchni skóry głowy mikroorganizmy namnażają się bardzo intensywnie. Jednym z nich jest grzyb Malasseziafurfur. W normalnych warunkach nie wywołuje żadnych objawów. Jednak zbytni rozwój tych drożdżaków powoduje swędzenie, jeszcze większe złuszczanie naskórka, a następnie pełnoobjawowy łupież, który możemy podzielić na dwa typy : suchy - sypiący się, mocno widoczny na ubraniach oraz tłusty - jeśli mamy tłustą skórę, to naskórek skleja się i pozostaje na powierzchni głowy.

Co zrobić, gdy pojawi się łupież

Kiedy pojawi się łupież, należy sięgnąć w pierwszej kolejności po szampony przeciw łupieżowe. Zawierają one składniki przeciwdziałające rozwojowi grzybów (ketokonazol,pirytionian cynku, siarczan selenu), zapobiegające nawarstwianiu się łuski oraz zmniejszające swędzenie - drapanie się dodatkowo podrażnia skórę i zaostrza objawy. Najczęściej preparaty tego typu stosujemy maksymalnie dwa, trzy razy w tygodniu. Po nałożeniu szamponu leczniczego wmasowujemy go delikatnie w skórę głowy i pozostawiamy na około 5 minut, aby składniki aktywne miały czas zadziałać. Następnie spłukujemy letnią wodą. Kiedy używamy odżywek do włosów pamiętajmy, żeby nakładać je w odległości minimum 2-3 cm od skóry. Jeśli myjemy włosy codziennie, to w dni, kiedy nie stosujemy kuracji przeciw łupieżowej, powinniśmy używać szamponu nawilżającego - najlepiej gdyby nie zawierał żadnych składników drażniących takich jakSLS (laurylosiarczan sodu) czy detergenty. Pamiętajmy o tym żeby unikać agresywnych zabiegów fryzjerskich i kosmetyków, które obciążają włosy. Podczas mycia głowy ustawiamy właściwą temperaturę wody i dokładnie zmywamy wszystkie preparaty. Jeśli musimy suszyć włosy suszarką, ustawiajmy najniższą temperaturę. Starajmy się nie nosić cały czas nakryć głowy. Zbyt mocne i częste wiązanie włosów również je osłabia i utrudnia krążenie, co prowadzi do niedotlenienia skóry głowy. Jeśli mamy chwilę czasu podczas mycia wykonajmy delikatny masaż, aby pobudzić mikrokrążenie i wzmocnić włosy. Możemy też skorzystać z dobrodziejstw natury i dodatkowo stosować płukanki ziołowe zawierające żywokost lekarski, pokrzywę i dziegieć.

Jeśli pomimo naszych starań problem łupieżu dalej występuje, musimy zgłosić się do lekarza dermatologa, który przepisze silniejsze środki na receptę, nieleczony łupież może prowadzić do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry i nadmiernej utraty włosów.

Walcząc z łupieżem powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Kuracja jest zazwyczaj długa, trwa około miesiąca, a po jej zakończeniu trzeba pamiętać o profilaktyce i stosowaniu od czasu do czasu preparatów, które będą zapobiegać nawrotom naszego problemu.

Kiedy pojawi się łupież, należy sięgnąć w pierwszej kolejności po szampony przeciw łupieżowe. Zawierają one składniki przeciwdziałające rozwojowi grzybów (ketokonazol,pirytionian cynku, siarczan selenu ), zapobiegające nawarstwianiu się łuski oraz zmniejszające swędzenie - drapanie się dodatkowo podrażnia skórę i zaostrza objawy. Najczęściej preparaty tego typu stosujemy maksymalnie dwa, trzy razy w tygodniu. Po nałożeniu szamponu leczniczego wmasowujemy go delikatnie w skórę głowy i pozostawiamy na około 5 minut, aby składniki aktywne miały czas zadziałać. Następnie spłukujemy letnią wodą.

Kiedy używamy odżywek do włosów pamiętajmy, żeby nakładać je w odległości minimum 2-3 cm od skóry. Jeśli myjemy włosy codziennie, to w dni, kiedy nie stosujemy kuracji przeciw łupieżowej, powinniśmy używać szamponu nawilżającego - najlepiej gdyby nie zawierał żadnych składników drażniących takich jak SLS (laurylosiarczan sodu) czy detergenty . Pamiętajmy o tym żeby unikać agresywnych zabiegów fryzjerskich i kosmetyków, które obciążają włosy. Podczas mycia głowy ustawiamy właściwą temperaturę wody i dokładnie zmywamy wszystkie preparaty.

Jeśli musimy suszyć włosy suszarką, ustawiajmy najniższą temperaturę. Starajmy się nie nosić cały czas nakryć głowy. Zbyt mocne i częste wiązanie włosów również je osłabia i utrudnia krążenie, co prowadzi do niedotlenienia skóry głowy. Jeśli mamy chwilę czasu podczas mycia wykonajmy delikatny masaż, aby pobudzić mikrokrążenie i wzmocnić włosy.

Możemy też skorzystać z dobrodziejstw natury i dodatkowo stosować płukanki ziołowe zawierające żywokost lekarski, pokrzywę i dziegieć .

Jeśli pomimo naszych starań problem łupieżu dalej występuje, musimy zgłosić się do lekarza dermatologa, który przepisze silniejsze środki na receptę, nieleczony łupież może prowadzić do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry i nadmiernej utraty włosów. Walcząc z łupieżem powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Kuracja jest zazwyczaj długa, trwa około miesiąca, a po jej zakończeniu trzeba pamiętać o profilaktyce i stosowaniu od czasu do czasu preparatów, które będą zapobiegać nawrotom naszego problemu.

Ewa KłosowskaEwa Kłosowska Ewa Kłosowska

Konsultacja m gr farmacji Ewa Kłosowska - Apteka Medicover we Wrocławiu

Więcej o:
Copyright © Agora SA