Kosmetyki do opalania: 8 bezpiecznych kroków w stronę słońca

Potraktuj słońce jak przyjaciela, w którego towarzystwie czujesz się zrelaksowana. Jednak by nie był to toksyczny związek, pamiętaj, że wakacyjny luz musi być pod kontrolą preparatów blokujących promienie UV. Przedstawiamy 8 grup kosmetyków, które powinnaś poznać przed wakacjami - i choć kilka spakować do walizki

Aktywatory opalania

Co? Tabletki doustne zawierają beta-karoten (prowitaminę A) i przeciwutleniacze, najczęściej witaminy (C i E). Sprawiają, że skóra szybciej nabiera ładnego złocistego odcienia, neutralizują wolne rodniki, które lawinowo mnożą się pod wpływem promieni UV, uszczelniają barierę naskórka, dzięki czemu skóra nie traci wilgoci. Preparaty kosmetyczne mobilizują skórę do szybszej i efektywniejszej syntezy melaniny, dzięki czemu sama skuteczniej broni się przed UV, jednocześnie wytwarzając barwnik.

Gdzie? W domu i na wakacjach.

Kiedy? Tabletki przyjmuje się od 3 tygodni przed ekspozycją słoneczną i kilka tygodni po zakończeniu opalania. Przyspieszacze opalania stosuj tydzień-dwa przed wyjazdem.

Sunblocki

Co? Preparaty z wysokimi filtrami słonecznymi (SPF 30+) zatrzymują ponad 99% promieniowania UV. Ważne, by blokowały nie tylko UVB powodujące rumień, ale także UVA odpowiedzialne za uszkodzenia DNA.

Gdzie? W górach, nad morzem, w ciepłych krajach.

Kiedy? Zawsze w pierwszych dniach opalania, by przyzwyczaić skórę. W przypadku osób nadwrażliwych na słońce (o bardzo jasnej karnacji lub uczulonych na słońce) przez cały czas ekspozycji słonecznej. W strefie podzwrotnikowej i na południu Europy - zawsze podczas plażowania, kąpieli.

Niska ochrona

Co? Preparaty niskiej ochrony słonecznej (do SPF 15). Wiele firm w ogóle wycofuje je z oferty ze względu na zalecenia lekarzy dotyczące rzetelnej ochrony przeciwsłonecznej. Tylko wybrani mogą sobie pozwolić na ich stosowanie.

Gdzie? W letnim sezonie w krajach o klimacie umiarkowanym.

Kiedy? Dla utrwalenia opalenizny, tylko dla osób o ciemnej karnacji, już oswojonej ze słońcem. I tylko podczas krótkich ekspozycji słonecznych!

Średnia ochrona

Co? Preparaty ze średnią ochroną UV (SPF 15-30). To kategoria kosmetyków słonecznych, po które sięgamy najczęściej. Są najbardziej uniwersalne.

Gdzie? Przy każdej aktywności wymagającej przebywania na słońcu. Także na odkryte części ciała podczas spacerów.

Kiedy? Po kilku dniach opalania dla osób o średniej i ciemnej karnacji.

Do twarzy

Co? Produkty do słonecznej pielęgnacji twarzy. Nawilżają, zapobiegają zmarszczkom, mają konsystencję przystosowaną do różnych rodzajów cery i bogatszy skład pod względem odżywczym. Bywają koloryzujące lub przeznaczone do plażowego makijażu. Nie znaczy to, że do twarzy nie można stosować tych samych produktów, co do ciała. Można, o ile nie powodują podrażnień. Preparaty do ciała zapewniają ochronę UV, ale nie dają takich samych korzyści pielęgnacyjnych.

Gdzie? Na plaży i w domu.

Kiedy? Produkty przygotowujące do opalania (aktywatory) oraz zabezpieczające przed pojawianiem się przebarwień, gdy tylko pojawi się ostrzejsze słońce, a więc od wiosny do początków jesieni, zawsze przed wyjazdem w tropiki. Podczas plażowania stosownie do fototypu, kierując się zasadą, że im jaśniejsza skóra, tym mocniejszego filtra potrzebuje. Po opalaniu stosuj łagodzące i naprawcze serum, by ukoić podrażnienia, stymulować naprawę DNA i nie dopuścić do przesuszenia skóry.

Sztyfty i balsamy

Co? Sztyfty i balsamy. O gęstej konsystencji, do zabezpieczania wrażliwych stref - nosa, uszu, ust, wierzchu stóp. Nie spływają pod wpływem grawitacji, a także kontaktu z wodą czy potem.

Gdzie? Na plaży i podczas spacerów.

Kiedy? Przed wyjściem na słońce, kolejne dawki co 2-3 godziny.

Do włosów

Co? Szampony, odżywki, maski, olejki i mgiełki.

Gdzie? W miejscach, w których włosy są narażone na działanie słońca i słonej lub chlorowanej wody.

Kiedy? Pielęgnacyjne - myjące i odżywcze - stosuj w domu, w trakcie kąpieli. Ochronnych i stylizacyjnych używaj przed i podczas plażowania.

Po opalaniu

Co? Pielęgnacja posłoneczna. Preparaty kojące, chłodzące, łagodzące rumień, utrwalające opaleniznę i nawilżające skórę. Pomagają jej zregenerować się i dojść do siebie po ataku promieni UV. Dzięki nim zwiększa się szansa, że po opalaniu zostanie ładny odcień opalenizny, a nie płaty schodzącej skóry (oczywiście, o ile słońce było dawkowane rozsądnie).

Gdzie? W domu.

Kiedy? Codziennie po powrocie z plaży, spłukaniu produktów ochronnych, wysuszeniu ciała, zamiast zwykłego balsamu pielęgnacyjnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.