Włosy: to musisz wiedzieć o ich pielęgnacji

Warto się nauczyć, jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności. Bez tego włosy nie mają szans na dobrą kondycję

Na pytania odpowiada Katarzyna Poniatowska-Miłek, właścicielka salonu Miłekdesign

Jak myć włosy?

Tak, by jak najmniej je splątać. Przed zmoczeniem wyczesać te, które wypadły, i dokładnie rozczesać kosmyki. Nalać szampon w zagłębienie dłoni, zmieszać z wodą i spienić na głowie. Nie trzeć włosów, tylko myć je takim ruchem, jak się pierze delikatny materiał - wygniatając. Odżywkę nałożyć kilka centymetrów od nasady (by się nie przetłuszczały) i rozprowadzić palcami, rozczesując włosy. Spłukać ją po kilku minutach. Następnie włosy należy osączyć w ręcznik - najlepiej przez kilka minut potrzymać je w ręcznikowym turbanie.

Czy częste mycie szkodzi?

Absolutnie nie. Należy myć włosy tak często, jak tego potrzebują, choć rzeczywiście - uzależniają się od pewnego rytmu. Ale próba przyzwyczajenia ich do mycia co tydzień raczej się nie uda. Stan włosów zależy też od zmian hormonalnych w naszym organizmie.

Czy woda, w której myjemy włosy, wpływa na ich kondycję?

Tak, ważne, czy jest twarda, czy miękka. Po myciu w miękkiej wodzie włosy są gładsze, bardziej miękkie, sypkie. Gdy woda jest mocno zanieczyszczona (zawiera żelazo), może powodować zmianę koloru w przypadku włosów farbowanych, a zwłaszcza rozjaśnianych. Efektu nie można usunąć, trzeba ponowić koloryzację. Lepiej więc myć je wodą butelkowaną.

Czy konieczne jest stosowanie szamponów peelingujących, które usuwają osady?

Wystarczy szampon oczyszczający. Odtłuszcza i rozpuszcza wszystko, co osadziło się na włosach, ale nie zawiera żadnych odżywczych substancji, włosy są po nim szorstkie. Profesjonalne oczyszczenie włosów, tzw. ozonowanie, można robić w gabinecie fryzjerskim raz na trzy miesiące.

Czym czesać włosy?

Mokre - grzebieniem o szerokich zębach. Grzebień o gęstych, krótkich ząbkach nadaje się raczej dla tych, którzy noszą bardzo krótkie włosy. Suche czeszemy szczotką. Jeśli włosy są naturalne, nie elektryzują się nadmiernie, dobra będzie szczotka z naturalnego włosia. Do półdługich plastikowa (ale nie tandetna z błyszczącego plastiku, tylko takiego, który wydaje się mieszanką plastiku i gumy), kwadratowa z twardymi kolcami. Do gęstych, splątanych włosów dobra jest szczotka z miękką gumą, w której tkwią plastikowe kolce. Miękkie szczotki nadają się też do wygładzania górnej warstwy włosów już wymodelowanych. Trzeba wypróbować, co najlepiej nam służy. Ważne, by szczotka nie miała ostrych zakończeń, które mogłyby łamać włosy, uszkadzać skórę głowy. Powinna przebijać się przez wszystkie ich warstwy.

Jak czyścić szczotki?

Regularnie usuwać pozostające na nich włosy. Co kilka tygodni namoczyć szczotkę w wodzie z szamponem i potem opłukać.

Jak suszyć włosy?

Suszarką. Wbrew pozorom, suszenie "naturalne" wcale nie jest dla nich zdrowsze. Gdy włosy długo trzymają wodę, pęcznieją i niszczą się co najmniej w równym stopniu, od gorącego powietrza. Do tego nie są ułożone. Istotne jest, by suszarka miała regulację temperatury. Suszyć najlepiej ciepłym nawiewem, przedmuchując włosy. Przy modelowaniu trzeba poruszać suszarką zgodnie z kątem modelowania. Utrwalać kształt zimnym powietrzem. Przy dobrze ostrzyżonych, układających się włosach radzę zacząć suszenie od pochylenia głowy w dół i przeczesywania kwadratową szczotką w różne strony, kilka razy z włosem, kilka pod włos, by zamknąć łuski. Potem wygładzić i wymodelować końce. Do modelowania polecam okrągłe szczotki z metalu i włosia - przyspieszają suszenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA