Glinka Ghassoul - od namiotów Beduinów do salonów spa

Ze względu na zbawienny wpływ na urodę ma szerokie zastosowanie: jest używana jako mydło, szampon, maseczka na twarz i ciało, a także w ekskluzywnych zabiegach w salonach SPA - glinka Ghassoul z Maroka.

Jedyne znane na świecie złoża glinki Ghassoul znajdują się na skraju Średniego Atlasu w dolinie Moulouya w Maroku . Nazwa Ghassoul - lub inaczej Rassoul lub Rhassoul - w bezpośrednim tłumaczeniu z arabskiego znaczy: "ta która czyści" .

W tradycji beduińskiej znana jest co najmniej od XII w. Beduini oczyszczali nią włosy, twarze i ciała. Choć może się to wydawać niewiarygodne, właściwości glinki marokańskiej są znane w europejskiej kulturze stosunkowo od niedawna.

Glinka Ghassoul to naturalna skarbnica cennych pierwiastków , takich jak: krzem, magnez, wapń czy selen. Oprócz właściwości myjących i oczyszczających, posiada nadzwyczajne właściwości detoksykujące i dotleniające skórę .

Zastosowanie naturalnej glinki

Glinka jest bardzo uniwersalnym kosmetykiem i może być stosowana w pielęgnacji skóry każdego rodzaju, także skóry wrażliwej i skłonnej do alergii . Najbardziej polecana jest do cery tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku i wyprysków , ponieważ doskonale absorbuje tłuszcz ze skóry, usuwa zanieczyszczenia oraz oczyszcza pory.

W przypadku stosowania glinki na cerze suchej zaleca się, by podstawowe składniki (glinka+woda) wzbogacić o kilka kropli oleju arganowego - wyjaśnia Justyna Nyczyk z YASMEEN.pl, perfumerii orientalnej i sklepu oferującego kosmetyki naturalne z całego świata.

Glinka Ghassoul w czystej formie po wymieszaniu z wodą stosowana jest do maseczek na twarz, okładów na ciało i włosy. W kosmetyce używa się jej jako składnik szamponów, mydeł i żeli pod prysznic. Cenią ją dermatolodzy i zalecają w walce z trądzikiem.

Tak wygląda glinka przed zmieszaniem z wodą

Cenna substancja z Maroka odpowiada na wiele problemów skórnych. Redukuje łuszczenie się skóry, poprawia jej wygląd i nadaje właściwy koloryt skórze. Dodatkowo zwiększa elastyczność i wytrzymałość skóry, wzmacnia strukturę skóry głowy i włosów. Usuwa nadmiar sebum ze skóry oraz stary naskórek, sprawiając, że skóra jest gładka, napięta i zdrowo wyglądająca.

Jak stosować?

Glinkę należy wymieszać z wodą, tak by uzyskać jednolitą konsystencję. Warto pamiętać o tym, by glinka odpowiednio napęczniała. Następnie powstałe błotko należy posmarować całe ciało, twarz i włosy. Najlepsze efekty można osiągnąć, pobudzając krążenie przy użyciu specjalnej rękawicy peelingującej. Rozprowadzoną glinkę należy pozostawić do wyschnięcia na 5-15 minut w zależności od części ciała. Na twarz nakładamy ją na 5-10 min, a na ciało i włosy na 15 min. Następnie spłukujemy obficie ciało ciepłą wodą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.