Puder niejedno ma imię

Sypki służy do wykończenia makijażu, prasowany do retuszu, brązujący pasuje na lato, błyszczący na imprezę. Wybierz odpowiedni dla siebie.

Sypki

Ten rodzaj pudru służy do wykończenia makijażu, stosuje się go bezpośrednio po nałożeniu podkładu. Matuje skórę, nadaje jej aksamitny wygląd. Najpopularniejsze są pudry transparentne, niemal pozbawione koloru, przypominające przezroczystą mgiełkę. Nie znaczy to jednak, że puder tworzy na skórze białą jak mąka warstewkę, po prostu dopasowuje się do karnacji. Kosmetyk zawierający większą ilość kolorowych pigmentów trzeba dobierać ostrożnie, precyzyjnie dopasowując go do odcienia cery - ciepły, jeśli w skórze przeważa barwnik brązowobeżowy, zimny, jeśli jest różowawa. Puder sypki nabiera się z pojemnika za pomocą miękkiego, grubego pędzla o lekko kulistym kształcie. Nadmiar pyłku powinnaś strzepnąć przed aplikacją. Następnie równomiernie omieć pędzlem twarz. By mieć pewność, że kosmetyk rozłożył się idealnie, możesz ponownie omieść skórę samym pędzlem, który zbierze nadmiar proszku.

Prasowany

Powinien służyć tylko do poprawek makijażu w ciągu dnia. Małą puderniczkę, z której pyłek na pewno się nie rozsypie, łatwo schować w podręcznej kosmetyczce. Pudrujemy nim twarz, gdy skóra zaczyna się błyszczeć. Warstewka pudru przywraca jej świeżość. By kosmetyk nie zbrylał się nieestetycznie, warto przed jego nałożeniem przyłożyć do skóry bibułkę, która wchłonie nadmiar sebum. Puder prasowany rozprowadza się za pomocą dołączonego do puderniczki puszku lub płaskiego pędzla. Należy natrzepać nim twarz, tak jak podczas tonizowania skóry. Przesuwając puszek ruchem takim, jakim rozsmarowujesz krem, łatwo zetrzesz podkład i powstaną plamy na skórze. Podczas retuszu pamiętaj, że nie wolno nakładać zbyt wielu warstw pudru w ciągu dnia, bo stworzą na twarzy maskę.

W pędzlu lub z gąbką

To puder sypki w specjalnym pojemniku - przesiewany bezpośrednio na pędzel. Tak łatwy sposób dozowania kosmetyku i poręczne opakowanie sprawiają, że może on zastąpić puder w kamieniu przy poprawkach makijażu, zachowując jednocześnie wszelkie zalety pudru sypkiego. Na podobnej zasadzie działają pudry "pieczątki" - w opakowaniach z gąbką, przez którą przesypuje się pyłek.

W kulkach

Kolory miesza się pędzlem - każda z różnobarwnych kulek pozostawia na nim odrobinę pyłku. Kulki spełniają różne funkcje w zależności od zestawu kolorystycznego. Mogą być rozświetlające, brązujące, korygujące. Pudry w kulkach często nakłada się na zakończenie makijażu, nawet już na warstewkę pudru sypkiego (szczególnie te rozświetlające albo korygujące, z zielonymi lub fioletowymi refleksami, które tuszują zaczerwienienia, naczynka, przebarwienia).

Mozaikowy

Przypomina dekoracyjną mozaikę lub szachownicę o różnych odcieniach. Najczęściej utrzymany jest w jednej gamie kolorystycznej, na przemian jasnych i ciemnych fragmentów. Podczas nabierania na pędzel kolory mieszają się, dając jednolitą barwę. Można też wymodelować nimi owal twarzy. Na miejsca, które chcesz wyszczuplić, nałóż puder ciemniejszy. Te, które chcesz optycznie wyeksponować - rozjaśnij.

Kompakt

Można nakładać go na sucho, zastępuje wtedy puder prasowany, jest jednak bardziej kryjący. Nałożony na mokro, zwilżoną wodą lateksową gąbeczką, sprawdza się jako podkład, z tą różnicą, że mniej skutecznie kamufluje niedoskonałości skóry.

Rozświetlający

W zależności od ilości brokatu nadaje skórze promienny wygląd lub intensywnie się mieni. Pierwszy rodzaj można aplikować na twarz, drugi służy raczej do zdobienia ciała. Ładnie wygląda na dekolcie i ramionach. Puder do twarzy wymaga oszczędnego dozowania. W przypadku tłustej skóry lepiej z niego zrezygnować, by nie podkreślać nieestetycznego połysku. Za to zawsze możesz rozświetlić nim powieki.

Brązujacy

Nadaje skórze opalony wygląd. Latem pięknie podkreśla odcień wyzłoconej słońcem karnacji. Jeśli skóra jest bardzo jasna, nie staraj się jej nadmiernie "opalić" pudrem. Znacznie bardziej naturalny efekt osiągniesz, gdy zaakcentujesz nim tylko policzki, tak jak różem. Generalnie pudru brązującego możesz używać zamiast różu, szczególnie ładnie wygląda wówczas ten zawierający złote pigmenty.

Akcesoria

Puder najlepiej rozprowadza się dużym, miękkim pędzlem. Sypki - kulistym, prasowany, bardziej płaskim. Kosmetyk nabiera się na włosie, strzepuje nadmiar i równomiernie omiata twarz. Podobną funkcję spełnia puszek, zwykle zrobiony z aksamitu, krótko strzyżonego, syntetycznego futerka lub z gąbki. Puszkiem nie przesuwa się po skórze, lecz niemal wklepuje puder miejsce przy miejscu. Ten sposób aplikacji jest znacznie trudniejszy. Dlatego puszki lepiej nadają się do pudru prasowanego, tylko do retuszu. Akcesoria do makijażu trzeba utrzymywać w czystości, inaczej gromadzi się na nich łój, który jest świetną pożywką dla bakterii. Raz w tygodniu wypierz pędzel lub puszek w żelu do demakijażu (tego, który spienia się z wodą) albo w szamponie. Do cery trądzikowej możesz używać płatków kosmetycznych - jako jednorazowych puszków. Dzięki temu bakterie powodujące wypryski nie będą ponownie zakażały skóry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.