Artystyczna kolekcja zegarków Swatch

Tworzenie zegarków kiedyś było rękodziełem i sztuką. To, co działo się z mechanizmem w rękach zegarmistrza, porównywano do aktu twórczego, z którego pozostało niewiele w dobie masowej produkcji. Ale sztuka kocha upływ czasu z wzajemnością. Dlatego wraca do zegarków przynajmniej w zakresie designu.

W modną tendencję współpracy artystów z producentami dóbr luksusowych uwierzyła marka Swatch. Kolekcja zegarków CreArt jest owocem tej decyzji, ale nie tak nowym, jak mogłoby się wydawać. Jej historia zaczęła się w Paryżu, gdzie w 1985 roku w Centrum Pompidou, po raz pierwszy zaprezentowano

zegarek

z rodziny Art Special. Rozpoczął on serię innowacyjnych projektów tworzonych w porozumieniu z artystami i kreatorami mody z całego świata.

W tym roku szwajcarski producent biżuterii segmentu fashion zaprosił do współpracy czterech, cieszących się międzynarodową sławą artystów, których zadaniem było zaprojektowanie kilku zegarków wchodzących do kolekcji CreArt. Wśród nich znaleźli się: nowojorski "urbanistyczny prymitywista" Billy The Artist, ceniony malarz, rzeźbiarz i pisarz Ted Scapa, płodny grafik i designer Matthew Langille oraz francuski malarz uliczny i raper Grems.  Wspólnie stworzyli dwanaście prac na "najmniejszym płótnie świata". Niektóre z nich są już od jakiegoś czasu w sprzedaży w sklepach Swatch i na stronie internetowej. Kosztują od ok. 150 zł do 300 zł .

Daniel Grund

Uroczyste święto na cześć nowej części kolekcji odbyło się 30 czerwca w Wenecji. Spektakularny show opanował na całą noc oświetlone multikolorowo Piazza San Marco. Gwiazdą wieczoru był właśnie Billy The Artist, a razem z nim na scenie pojawiła się legendarna szwajcarska grupa muzyczna The Young Gods, której rytmy i dźwięki trzech gitar zdawały się pomagać artyście unosząc rusztowanie, na którym malował ogromny, szeroki na dziesięć i wysoki na trzy metry mural.

Zamaszyste i dynamiczne czarne linie, oczy, postacie i twarze niczym za sprawą magii pojawiały się na gigantycznym białym płótnie w tylnej części sceny.

Daniel Grund

Poniżej masz szansę zapoznać się z sylwetkami artystów, których dzieła znalazły się na zegarkach Swatch, które obejrzysz w galerii .

Billy The Artist

Billy the Artist wierzy w tworzenie własnej rzeczywistości, a jego prace są wspaniałym dowodem, że mu się to udaje. Billy potrafi uchwycić energię i siłę otaczającego go miasta w stylu, który sam nazywa "Urbanistycznym prymitywizmem". Obrazy przypominające puzzle lub wnętrze kalejdoskopu to hołd dla zróżnicowania i radości ludzkiej duszy. Jego śmiały i charakterystyczny styl z łatwością przenosi się z galerii sztuki na powierzchnie handlowe lub z projektów w małej skale na olbrzymie murale. Billy gdziekolwiek się pojawi odkręca świat do góry nogami. Podczas gdy inni przeobrażają rzeczywistość w sztukę, on czyni sztukę rzeczywistością.

Ted Scapa

Ted Scapa poświęcił życie zabawie z farbą i kreatywnym pomysłom. Urodził się w Holandii, ale w 1962 roku na swój dom wybrał Szwajcarię. Jako artysta od 35 lat pisze, tworzy i redaguje książki o sztuce, pracuje także jako malarz, rzeźbiarz i designer rozmaitych obiektów, od dywanów po lampy. Cztery zegarki, które zaprojektował dla Swatch są dowodem jego zamiłowania do kolorów i kreatywnych eksperymentów. Swatch podziela entuzjazm artysty i z dumą pokaże światu radosne serce sztuki Teda Scapy.

Matthew Langille

Matthew Langille to młody, płodny artysta zamieszkały w Nowym Jorku, gdzie wykorzystuje nieograniczone pokłady kreatywnej energii, pracując dla światowych domów mody i firm designerskich. Jako dziecko, we Francji, uczył się sztuki dmuchania szkła oraz sztuki instalacji. W Stanach Zjednoczonych doskonalił się w tworzeniu ceramiki i rysunku na żywo. W szkole wyższej studiował na kierunkach druku i rysunku. Jego błyskotliwe i dowcipne obrazy prezentują styl lekkoducha, który wyróżnia się z tłumu. Matthew wciąż rozwija się jako artysta tworząc obrazy, grafiki, napisy, wzory i rysunki w nieustannie zmieniającej się przestrzeni z pogranicza sztuki i mody.

Grems

Grems to francuski malarz uliczny młodego pokolenia, raper, hip-hopowiec i designer. Człowiek o wielu barwach i wielu głosach. Jego sztuka jest prowokacyjna, kreatywna, trendy i modna. Jego artystycznym znakiem szczególnym są kolorowe grupy tworzonych ręcznie znaków, symboli, etykiet, odważnych grafik i graffiti. Buntownik z wyboru, Grems wznosi malarstwo uliczne na wyższy poziom, przenosząc je ze ścian budynków na projekty stacji metra, okna wystawowe czy luksusowe, modne ubrania. Postaci z jego kartonów zdobywają ulice ze stylem i gracją, przeistaczając przestrzeń publiczną w galerie pod gołym niebem, a uliczną sztukę w radość życia.

Triumph Inspiration AwardTriumph Inspiration Award 

Zwycięski projekt Triumph już w produkcji

Koturny Tommy Hilfiger

Więcej o:
Copyright © Agora SA