Wielki projektant, ulubieniec Groszków

Groszki cenią buntowników i kreatorów, takich jak Yves Saint-Laurent...

Yves Henri Donat Mathiev-Saint-Laurent (ur. 1936 r. w Oranie w Algierii) jest niewątpliwie jednym z czołowych projektantów w świecie mody. Według krytyków to klasa i elegancja sama w sobie, po prostu widzi kobietę piękną. Młody Yves zaczynał pracę pod opieką Christiana Diora, by po śmierci mistrza stanąć na czele jego domu mody. W swojej pierwszej kolekcji "Le Trapeze" odkrył w modzie geometrię i ubrał kobiety w suknie o linii trapezu. Niedługo po tym, YSL założył własny dom mody przy pomocy swojego partnera w życiu i interesach - Piere Berge'a.

YSL

W 1964 r. otworzył Rive Gauche , swój pierwszy butik pret-a-porter (z odzieżą gotową do noszenia), a na rynku pojawiły się perfumy Y i Rive Gauche. Inne słynne perfumy to Opium i Paris. Yves wypromował skórzane, krótkie kurtki, wysokie buty. Wprowadził modę na tweedowe marynarki. Jeśli chodzi o elementy damskiej garderoby, to wylansował bluzy safari, wysokie botki, tunikę z dżerseju, szorty i co najważniejsze damski smoking, dotąd zarezerwowany dla mężczyzn. Stwarzając damski kostium ze spodniami, w wersji codziennej i wieczorowej, dał początek androgynicznemu wizerunkowi kobiety. Podczas jednego z pokazów, modelki YSL pojawiły się w przezroczystych bluzkach.

Jego projekty inspirowane były dziełami sztuki, m.in. sukienka "W hołdzie Mondrianowi" lub też "W hołdzie Braque'owi", kreacje wzorowane na obrazach Picassa i Van Gogha. Najwierniejszą klientką, przyjaciółką i najlepszą reklamą jego talentu jest Catherine Deneuve, którą ubierał do roli w "Piękności dnia" Luisa Bunuela.

YSL

W styczniu 2002 roku Saint Laurent ogłosił, że w czterdziestolecie rozpoczęcia swojej kariery odchodzi na emeryturę. Zamknięta została pracownia projektów artystycznych "Yves Saint Laurent Haute Couture", pozostała linia pret-a-porter. Na ostatni pokaz przyszło 2000 zaproszonych gości, m.in. prezydentowa Chirac, Paloma Picasso, Kenzo, Laetitia Casta.

YSL

Był pierwszym projektantem, którego kolekcje pokazano w muzeum, również jako pierwszy zaprezentował pokaz na żywo w Internecie, a także przed finałowym meczem mundialu w 1998 roku. W ciągu 40 lat stworzył ponad 8 tys. kreacji. Ten król mody nie poprzestał wyłącznie na ubraniach i perfumach. Pracował m.in. nad mundurami dla australijskiej linii lotniczej Qantas i stworzył ogród w Marrakeszu. Jak sam stwierdził: "jedyne, czego w życiu żałuję, to tego, że nie wynalazłem dżinsów".

tekst - Marta Kruszyńska

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.