5 sposobów, aby dziecko spało rano choć godzinę dłużej

Twoje dziecko wstaje o 5 - 6 i jeszcze chce się bawić?! - znamy to i współczujemy. Oto sposoby, dzięki którym możemy zyskać choć trochę snu o poranku

1. Zasłoń żaluzje i zasłony

Dziecko może budzić jasne światło. Jeśli maluch obudzi się rano i zamiast słońca przywita go półmrok, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przekręci się na drugi bok i zaśnie. Gdyby nawet usiadł w łóżeczku to ty udawaj że śpisz. Być może widok śpiących rodziców zachęci porannego ptaszka do dalszego snu. Nie popełnij najważniejszego błędu i nie odezwij się w stylu "kochanie pośpij jeszcze trochę". Jeśli dziecko wyczuje obecność jakiegokolwiek dorosłego i aktywnego dorosłego poderwie się na równe nogi.

- Dziecko lubi być w centrum zainteresowania, ale jeśli zobaczy, że rodzice śpią i nie reagują na jego wiercenie się w łóżeczku, to zajmie się sobą. Jeśli dodatkowo w pokoju będzie nastrój do snu, jest szansa że maluch zaśnie. Najważniejsze, aby rodzice udawali że ich nie ma i dali sobie prawo do snu - mówi dr Andrzej Mierzecki, specjalista pediatra z CM ENEL-MED.

2. Skróć drzemki w dzień

Choć są zalecane, bo bez nich maluch bywa markotny, rozdrażniony i płaczliwy, to w sytuacji gdy dziecko bardzo wcześnie wstaje musisz skrócić. Prawdopodobieństwo, że maluch padnie wieczorem i obudzi się o "ludzkiej" porze znacznie wzrasta. Jak to zrobić? - Tzw. drzemki, to dla dziecka również sen, ze wszelkimi fazami od płytkiej do głębokiej, dlatego trzeba ten czas spania przesuwać bardzo mądrze, wraz z całym "zegarem dnia" - mówi dr Andrzej Mierzecki. Najlepiej co 15 minut, w odstępach raz na tydzień. Jeśli dziecko w ciągu dnia zasypiało o 14, to w pierwszym tygodniu powinniśmy położyć je spać o 13.45, a w następnym już o 13.30. Dzieci do roku śpią nawet 2-3 razy w ciągu dnia nawet od 1,5 do 4 godzin. Jeśli chcesz, aby obudziło się wcześniej zacznij robić hałas.

3. Połóż malca później spać

Ta sama zasada obowiązuje wieczorem. Jeśli kładłeś dziecko spać o 19.30, przesuń lulanie na 19.45, a następnie na 20. Nierzadko wiosną i latem o 19 słychać jeszcze pod oknem jak szaleją inne maluchy, więc zmuszanie dziecka do snu o tej porze może być karkołomnym zadaniem. Poza tym jeśli zaśnie, to najpewniej obudzi się o świcie, albo w środku nocy.

- Opóźnianie pory spania szybciej zadziała dzieci od 2 roku życia, bo można je zająć przed snem ciekawą zabawą i odwrócić uwagę od zmęczenia. Dzieci do roku jeśli są zmęczone zasypiają momentalnie - mówi specjalista pediatra.

4. Pozwól mu poleżakować rano w objęciach mamy i taty

Sposobem na opóźnienie choć o pół godziny aktywności małego człowieka jest udzielenie mu zielonego światła na poranne leżakowanie w rodzicielskim łóżku. Niejeden maluch z ochotą z powrotem wskoczy pod kołdrę. Przy okazji może mu się zdarzyć, że zmruży oczy i zaśnie. Ta metoda jest skuteczna zwłaszcza w czasie gdy mama jeszcze karmi. Jeśli nie, a powodem wczesnych pobudek, jest burczenie w brzuchu, przygotuj szybko butelkę kaszy. Najedzony maluch, to spokojny maluch.

5. Przestaw zegarek

Jeśli żaden sposób nie zadziała, najpewniej zadziałała zmiana czasu. Jeśli maluch budził się o 5 rano to po zmianie, od kilku dni, powinien budzić się o 6.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.