Igrzyska śmierci: Kosogłos. Nowi bohaterowie i odmienieni starzy znajomi

Zbliża się wielki finał "Igrzysk śmierci". Katniss Everdeen, zwyczajna dziewczyna, której udało się pokonać system - choćby na chwilę - stała się symbolem nadziei na zmianę. Ale zmiana nie nadejdzie bez walki. W piątek (21.11.2014) premiera filmu "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1"

Książkowa trylogia "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins, która w samych Stanach Zjednoczonych sprzedała się w 56 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 51 języków, musiała trafić do kin. I trafiła - dwa i pół roku temu, z mało znaną młodą aktorką Jennifer Lawrence w roli głównej. Od tego czasu film i jego druga część - "W pierścieniu ognia" zarobiły 1,5 mld dolarów, a Jennifer Lawrence została rozpoznawaną na całym świecie gwiazdą i laureatką Oscara (ale za rolę w innym filmie).

Historia Katniss Everdeen, zwyczajnej nastolatki, która zgłasza się na ochotnika, by zastąpić młodszą siostrę w morderczych Głodowych Igrzyskach, z których żywy wychodzi tylko jeden uczestnik, porwała czytelników, a później widzów. Odwaga, poświęcenie, spryt, ale też serce Katniss przemówiły do nich. W świecie przyszłości Panem, w którym rządzi bezwzględny dyktator, i w którym mieszkańcy 12 dystryktów muszą pracować jak niewolnicy na rzecz stolicy - Kapitolu, bunt, nawet najbardziej niewinny, jest bezwzględnie karany. Dlatego Katniss staje się wzorem dla wszystkich, którzy mają już dość opresji. Kraj dojrzewa do buntu. A stolica próbuje się bronić. I siłą i propagandą porównującą buntowników do barbarzyńców pragnących zniszczyć kruchą równowagę. Ale do mieszkańców Dystryktów już to nie przemawia.

Pierwsza część "Kosogłosa" zaczyna się w miejscu, w którym skończyło się "W pierścieniu ognia". Katniss zabrana z areny Igrzysk po tym, jak zniszczyła chroniące arenę pole siłowe, budzi się obolała w szpitalu. Szpital znajduje się w sercu Dystryktu 13, który przed laty został zmieciony z powierzchni ziemi za bunt przeciwko Kapitolowi. Pod ziemią jednak przetrwało miasto, którym żelazną, ale sprawiedliwą ręką rządzi prezydent Alma Coin. Były Dystrykt wojskowy przygotowuje się do walki. Tylko czy Katniss znajdzie w sobie siłę, by stać się Kosogłosem i wzniecić zarzewie buntu w pozostałych dystryktach? Prezydent Coin w to wątpi. Ale przyjaciele Katniss - Gale, Effie Trinket, Haymitch Abernathy, wreszcie jej siostra i matka, wierzą w nią. A ona jest w stanie myśleć tylko o jednym - o Peecie Mellarku, jej towarzyszu, który został na arenie i którego Kapitol wykorzystuje teraz jako propagandową tubę. Katniss nie przyjmie zadania bycia maskotką prezydent Coin, dopóki ta nie obieca, że przy pierwszej możliwej okazji uwolni Peetę i pozostałych walczących na arenie. Dopiero wtedy jest gotowa ruszyć do walki. Prawdziwej walki, takiej, w której nikt nie jest w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa. Prezydent Snow nie zamierza jednak przyglądać się biernie, jak buntownicy idą na Kapitol. Nadchodzi wojna.

Ostatni tom trylogii Collins został w kinie podzielony na dwie części. Pierwszą oglądamy teraz, druga czeka nas za rok. Dlatego zakończenie tego "Kosogłosa" pozostaje otwarte, choć nie brakuje mu dramatyzmu. Zanim jednak nastąpi, bohaterów czekają i okrucieństwo wojny, i bezwzględność i chore poczucie humoru prezydenta Snowa, i cały wachlarz emocji. Oraz całkiem nowy świat Dystryktu 13., który miał zostać zniszczony, ale przetrwał. W tym świecie są nowi bohaterowie i nowe zasady. Jak Katniss się w nim odnajdzie? Czy "dziewczyna w ogniu" odnajdzie w sobie iskrę, która i w innych rozpali płomień?

Sprawdź książki, na podstawie których nakręcono słynne "Igrzyska śmierci" >>

Ostatni rozdział "Igrzysk śmierci" przenosi nas ze śmiertelnej rozrywki w prawdziwe starcie. Starcie, w którym udział wezmą nowi bohaterowie pod wodzą prezydent Dystryktu 13. Almy Coin. Ale zmiany dotyczą też postaci, które doskonale znamy

Prezydent Alma Coin (Julianne Moore)

Przywódczyni Dystryktu 13., kobieta o stalowych włosach i równie stalowej woli. Oschła, konkretna, nie chce porywać tłumów, ale dopilnować, by każdy wykonał powierzone mu zadanie. Taka musi być osoba odpowiedzialna za tysiące zamieszkujące podziemne państwo. I szykująca te tysiące do powstania przeciwko Kapitolowi. Ale pod wpływem Kosogłosa, a przede wszystkim specjalisty od wizerunku Plutarcha Heavensbee, zmienia się. Jej przemowy zaczynają brzmieć ogniściej, a ona sama przyjmuje rolę lidera, którego prawą ręką i jednocześnie narzędziem jest Katniss.

Boggs (Mahershala Ali)

Szef ochrony w Dystrykcie 13., doskonały żołnierz, człowiek odważny i prawy. Nie do końca przekonany, czy Katniss sprosta zadaniu, szybko jednak nabiera do niej szacunku, choć dziewczyna nie ułatwia mu pracy.

Cressida (Natalie Dormer)

Słynna reżyserka z Kapitolu, która ucieka wraz ze swoją ekipą złożoną z asystentki Messalli oraz kamerzystów Kastora i Polluksa do Dystryktu 13. Kręci filmy propagandowe z Kosogłosem w roli głównej, ale nie w bezpiecznym studiu, tylko na polu walki. Odważna i zdecydowana, wie, czego chce i potrafi tak pokierować Katniss, by siła propagandowa filmu była jak największa.

Primrose Everdeen (Willow Shields)

Młodsza siostra Katniss, od której wyboru do głodowych igrzysk wszystko się zaczęło, nie jest już zahukanym dzieckiem, ale dzielną nastolatką, która chce zostać lekarką. I osobą, która nie darowałaby sobie, gdyby zostawiła kota na pewną śmierć. Katniss jednak wciąż nazywa ją Kaczorkiem.

Effie Trinket (Elizabeth Banks)

Opiekunka trybutów z Dystryktu 12., gwiazda z Kapitolu, w ekstrawaganckich strojach i perukach, z szalonymi makijażami i w butach tak absurdalnych, że to cud, że może się poruszać, ląduje w Dystrykcie 13. Tutaj jedynym dostępnym strojem jest bury kombinezon, nikt się nie maluje, nie ma też peruk, za którymi Effie tęskni najbardziej. Stylistka nie byłaby sobą, gdyby nie znalazła sposobu na odnalezienie się w bardzo szarej rzeczywistości. Zwłaszcza, że jedna para butów jej ocalała...

Więcej o:
Copyright © Agora SA