Gorsety na zamówienie - SnowBlack Corsets

Powraca moda na prawdziwe gorsety - szyte na zamówienie przez polskie gorseciarki. Chcesz mieć szczupłą talię, wymodelowany biust i prostą sylwetkę? Sprawdź, po czym poznasz wysokiej jakości produkt i zobacz, gdzie kupisz ręcznie szyte gorsety.

Wraz z rosnącą w naszym kraju popularnością stylu pin up oraz coraz większym zainteresowaniem burleską, jak grzyby po deszczu powstawać zaczęły internetowe sklepy oferujące różnego rodzaju gorsety. Wśród bogatej oferty trudno znaleźć jednak takie, które rzeczywiście modelują sylwetkę, nie odkształcają się podczas użytkowania i służą dłużej niż kilka miesięcy. Propozycje zagranicznych marek oferujących gorsety modelujące i redukujące talię mają zazwyczaj bardzo wysokie ceny, dlatego postanowiłyśmy poszukać osoby, która zajmuje się szyciem gorsetów w Polsce, zna dobrze ten rynek i potrafi dopasować model do każdej sylwetki. A do tego oferuje gorsety niemal o połowę tańsze od wersji zagranicznych!

Marta SnowBlack , właścicielka marki SnowBlack Corsets opowiada o swojej miłości do gorsetów oraz obala mity na temat ich użytkowania.

Avanti24: Gorseciarka, tak jak modystka czy rękawicznik to zajęcie, które kojarzy się z dawnymi czasami. Ty jednak postanowiłaś wrócić do tego rzemiosła. Co było głównym powodem wyboru takiej drogi?

Marta: Wrodzona ciekawość doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem w tej chwili. Moja przygoda z szyciem gorsetów zaczęła się już prawie siedem lat temu. Po zakupieniu kilku dostępnych na rynku modeli, zaczęłam się interesować ich historią, a potem tight-lacingiem (czyli regularnym noszeniem gorsetu w celu zmniejszenia obwodu talii - przyp. red.).

Poszukiwanie informacji nie było trudne - szybko trafiłam na strony internetowe o tej tematyce i pochłaniałam informacje. Nawiązałam kontakt z innymi pasjonatami oraz gorseciarkami, które bardzo pomogły mi podczas stawiania moich pierwszych kroków. Otworzył się przede mną nowy świat, który wciągnął mnie do tego stopnia, że postanowiłam spróbować swoich sił.

Dodatkowym powodem, dla którego zdecydowałam się szyć była raczej ograniczona oferta gorsetów dostępnych w Polsce. Głowę miałam pełną pomysłów na nowe, niepowtarzalne modele. Z czasem moja kolekcja liczyła kilkanaście sztuk, a wciąż powstawały nowe. W przeciągu kilku ostatnich lat, wraz ze wzrostem popularności stylu pin up oraz zainteresowania burleską , zaczęły powstawać sklepy oferujące różnego rodzaju gorsety. Najczęściej jednak modele dostępne w ich ofercie nie są prawdziwymi gorsetami.

Avanti24: Jakie są podstawowe różnice między twoimi projektami a masową produkcją?

Marta: Produkty dostępne na rynku można podzielić na dwie główne kategorie: gorsety bieliźniane lub topy oraz gorsety usztywniane stalowymi fiszbinami , które za zadanie mają modelowanie sylwetki. Topy i gorsety bieliźniane są zazwyczaj wykonane z rozciągliwych tkanin, zapinane na haftki i usztywnione plastikowymi fiszbinami.

Fot. SnowBlack Corsets

Po czym poznać 'prawdziwy gorset'? Najbardziej charakterystyczną cechą jest 'busk' (brykla), czyli zapięcie z przodu. Nie sugerujmy się jednak wyłącznie zapięciem. Istnieją gorsety, które zakłada się przez głowę lub po całkowitym rozsznurowaniu, gdyż nie posiadają owego zapięcia. Zamiast niego usztywnione są szerszą, mocną fiszbiną. Gorset regulowany jest za pomocą wiązania z tyłu.

Dobrej jakości gorset jest usztywniony mocną, płaską, stalową fiszbiną po każdej stronie oczek. Ułatwia to wiązanie. Ważne są stalowe fiszbiny , które sprawią, że gorset ładnie uformuje ciało, a przy tym się nie odkształci. Odpowiedni krój w połączeniu z fiszbinami pięknie formuje talię. Ostatnim elementem całości są naturalne materiały . Gorset nosimy blisko ciała (nie powinno się go zakładać na gołe ciało - gorsetu nie pierzemy, więc jeśli ma nam posłużyć długie lata należy dbać o jego kondycję), więc ważne jest, aby podszewka była wykonana z materiałów, które umożliwiają skórze oddychanie. Oczywiście, istnieją gorsety wykonane np. z lacku, jednak te nosimy zazwyczaj okazyjnie. Gorsety, które szyję posiadają wszystkie cechy które opisałam.

Jeśli zdecydujemy się na uszycie gorsetu na miarę będzie on dopasowany do sylwetki. Wybierając gorset 'z półki' zwróćmy uwagę na jego wymiary (biust/pod biustem/talia/biodra) - jeśli różnica między tymi wymiarami jest znikoma, uzyskamy bardzo łagodną linię.

Avanti24: Jaki model poleciłabyś osobie, która chciałaby zacząć swoją przygodę z gorsetami?

Marta: Jestem absolutną miłośniczką gorsetów pod biust (underbust ). Dużo łatwiej jest je dopasować, gdy decydujemy się na któryś z dostępnych w sklepach modeli, szczególnie, gdy sylwetka nie jest standardowa. Ponadto są bardzo funkcjonalne. Można je nosić jako uzupełnienie wieczorowego stroju lub np. w charakterze szerszego pasa.

Fot. Marta Chruścińska

Avanti24: Gorsety wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, a zdjęcia przedstawiające miłośników tzw. tight lacingu (czyli regularnego noszenia gorsetu w celu zmniejszenia obwodu talii) krążą po sieci wzbudzając przerażenie u wielu osób. Jak myślisz, dlaczego ta część garderoby wywołuje tyle negatywnych emocji?

Tight lacing należy traktować jak formę modyfikacji ciała, a te, jak wiadomo, zawsze wzbudzają wiele kontrowersji. Widok wytatuowanego fana czy fanki piercingu zawsze wzbudza skrajne emocje. Ciasne wiązanie prowadzi do widocznej zmiany kształtu ciała. A zmiana na taką skalę nie może być wynikiem diety czy ćwiczeń.

W tym miejscu chciałam obalić kilka mitów związanych z treningiem talii gorsetem. Po pierwsze - to nie boli, pod warunkiem, że gorset jest dobrze dobrany. Należy pamiętać, że jakikolwiek dyskomfort podczas noszenia gorsetu to sygnał, że należy go poluzować. Jeśli jest nam duszno, bolą żebra, czujemy, że gorset wbija się boleśnie w biodra - prawdopodobnie został źle dobrany lub źle uszyty. W takim wypadku nie torturujmy swojego ciała -jest zbyt cenne. Po drugie - w gorsecie można oddychać. Zauważmy, że redukujemy talię, nie żebra. Po raz kolejny, jeśli gorset jest dobrze dobrany (czyli nie uciska żeber ani bioder, a jedynie formuje talię) jego noszenie jest komfortowe, a w wielu przypadkach nawet odciąża kręgosłup i wymusza prawidłową postawę. Po trzecie - nikt sobie nie wycina żeber! Efekt, jaki możemy zaobserwować na przykładzie Cathie Jung (właścicielki najmniejszej talii na świecie) to wynik wieloletniego treningu talii gorsetem. To proces powolny, wymagający mnóstwa czasu i dyscypliny. Tak więc nawet w zamierzchłych czasach tej praktyki nie stosowano - szczególnie, że każda operacja była niezwykle ryzykowną ostatecznością w czasach, gdy znieczulenie czy antyseptyka były dopiero co rodzącymi się pojęciami.

Wracając do opinii - są miłośnicy siłowni, tatuażu, ciasnego wiązania i naturalności. Każdy ma prawo do swojej definicji piękna.

Avanti24: Najbardziej znanym współczesnym projektantem gorsetów jest Mr. Pearl, który współpracował z Jean Paul Gaultier, Alexandrem McQueenem czy Johnem Galliano, a do jego najwierniejszych klientek zalicza się Dita von Teese. Ilu prawdziwych projektantów gorsetów mamy w naszym kraju?

Marta: Należałoby chyba zacząć od definicji 'prawdziwego projektanta'. Szycie gorsetów to sztuka, która się odradza. W Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych cenione gorseciarki prowadzą warsztaty i lekcje dla osób pragnących zgłębić tajniki szycia tego elementu garderoby.

Jednak one same latami uczyły się na własnych błędach i samodzielnie zdobywały wiedzę studiując literaturę i pracując z oryginalnymi wykrojami. Poszerzanie swojej wiedzy i doskonalenie technik szycia nigdy się nie kończy niezależnie od tego, jak długo szyje się gorsety. Do czego zmierzam? W Polsce coraz więcej osób zaczyna zajmować się tworzeniem gorsetów - czy jednak wszyscy zasłużyliśmy na miano 'prawdziwych projektantów'? To pozostawiam ocenie innych.

Avanti24:Gorsetopodobne twory kosztują zazwyczaj około 100 - 150 zł, ale ile trzeba zapłacić za gorset wykonany przez Ciebie?

Marta: Ceny zaczynają się od 550zł. Wszystko zależy od wymagań zainteresowanej, użytych materiałów, ozdób, a co za tym idzie - pracy. Ręcznie naszywane aplikacje, czy hafty są bardzo czasochłonne.

Avanti24: Wysokie ceny osiągają gorsety takich marek jak brytyjska What Katie Did. Czy cena ma w tym momencie ma przełożenie na wysoką jakość?

Należy przede wszystkim pamiętać, że ceny tkanin np. w GB są w przeliczeniu na złotówki dużo wyższe, niż w Polsce. Zarabiamy w innej walucie i przelicznik nie jest zbyt korzystny. Nie zmienia to jednak faktu, że gorsety WKD są bardzo starannie wykonane i  co najważniejsze, pięknie podkreślają talię. Do wyboru mamy wiele modeli, więc każdy można wybrać coś dla siebie.

Fot. What Katie Did

Oprócz WKD na rynku istnieje jeszcze wiele firm oferujących gorsety 'off the rack', czyli standardowe (Vollers, Axfords, Leatherotics , Orchard Corsets, Timeless Trends, można wymieniać). Polecam kanał Lucy na YouTube (https://www.youtube.com/user/bishonenrancher). Wśród ponad dwustu filmików można znaleźć mnóstwo recenzji gorsetów znanych marek. To z pewnością pomoże podczas wyboru 'tego wymarzonego'. W przypadku gorsetów cena bardzo często przekłada się na jakość. Nie warto oszczędzać, gdyż dobrze wykonany gorset przetrwa lata.

Odwiedź profil SnowBlackCorsets na Facebooku i poznaj stronę internetową .

Zobacz, gdzie jeszcze znajdziesz modelujące sylwetkę i regulujące talię gorsety w Polsce:

Gorsety - PL

Lady ardzesz corset

Sklep Absynt

Nylony.pl

Baboosh.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA